turkcell

E-Fatura Zorunluluğu

tugba_cag

Katkı Sunan Üye
Üyelik
16 Ağu 2005
Mesajlar
203
Konum
antalya
Merhaba.. Tebliğde ötv 3 sayılı listedeki ürünleri imal inşa ve ithal eden mükellefler e-faturaya geçecektir denilmekte fakat takip ettiğim bir sitede bu ürünleri satanlarında e-faturaya geçeceği yazmakta. Acaba bu konuyu ben mi yanlış anlamaktayım yoksa bahsettiğim site mi yanlış anlamakta?
 
Üyelik
29 Eki 2020
Mesajlar
27
Konum
ankara

5 Milyon TL ve üzeri yıllık cirosu olan firmalar 01.07.2020 tarihi itibariyle e-Fatura ve e-Arşiv Uygulaması’na geçme zorunluluğu getirilmiştir. ötv III işin mahiyeti nace degil de ciro odaklı ...5 milyon tl ve uzeri ise gecilecektir.​

 

tugba_cag

Katkı Sunan Üye
Üyelik
16 Ağu 2005
Mesajlar
203
Konum
antalya

5 Milyon TL ve üzeri yıllık cirosu olan firmalar 01.07.2020 tarihi itibariyle e-Fatura ve e-Arşiv Uygulaması’na geçme zorunluluğu getirilmiştir. ötv III işin mahiyeti nace degil de ciro odaklı ...5 milyon tl ve uzeri ise gecilecektir.​

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Yani yapılan işe değil de sadece brüt satışlar toplamını mı dikkate almamız gerekiyor bunu mu demek istediniz? Eğer öyleyse tebliğde neden 3 madde daha sayılıyor?
 

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2018
Mesajlar
163
Konum
kemer
Merhaba
Yeni kurulan bir şirket, ev tekstili,züccaciye,dekorasyon ürünleri satış işi yapacak, internet sitesi ile de satış yapmayı düşünüyor, internet sitesi kendilerine ait olacak, e-faturaya geçme zorunluluğu var mı ?
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,183
Konum
İSTANBUL
Merhaba
Yeni kurulan bir şirket, ev tekstili,züccaciye,dekorasyon ürünleri satış işi yapacak, internet sitesi ile de satış yapmayı düşünüyor, internet sitesi kendilerine ait olacak, e-faturaya geçme zorunluluğu var mı ?
İlk tescil olduğu için geçme zorunluluğu bulunmuyor. Fakat internet üzerinden satış geniş kapsamlı olabileceğinden (evrak sayısı açısından) tavsiyem e fatura ya ihtiyari olarak geçmenizdir.
 

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2018
Mesajlar
163
Konum
kemer
İlk tescil olduğu için geçme zorunluluğu bulunmuyor. Fakat internet üzerinden satış geniş kapsamlı olabileceğinden (evrak sayısı açısından) tavsiyem e fatura ya ihtiyari olarak geçmenizdir.
Teşekkür ederim.
anasözleşmede internet satışını belirtmedim, sıkıntı olur mu ? Daha yeni kurulmuş internet sitesi, faturaları irsaliyeli fatura olarak mı bastırmak gerekiyor ? kargo ile kağıt fatura göndersek olur mu ? 5000 tl altında satışlar için.
 
Üst