Eğitim giderleri

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan gamze_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
G

gamze_

Ziyaretçi
Şirketin personelini kursa göndermesi durumunda şirkete kesilen faturayı gider olarak gösterebilirim sanırım değil mi ayrıca gösteriliyorsa hangi hesapta izlenmesi doğru olur?

Ynt: Eğitim giderleri

gvk nın 40 maddesinin 1.nci bendinde ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan yapılan genel giderlerin indirileceği belirtilmiştir. tabi yapılan gider ile ticari kazancın elde edilmesi ile ilgili illiyet bağının olmasına dikkat ediniz sektörü belirtmemişsiniz örnek: tekstil fab.çalışan personelin çalıştığı bölüme ait aldığı kurs eğitimi aynı olmalı ve belgelenmesi koşulu ile gider olarak indirebilirsiniz.

Sayın Murat-21 cevabınız için tşk ederim.Şirket beni kursa gönderiyor ithalata bakan bi personeli ingilizce kursuna gönderiyorsa yine işle alakalı olduğundan indirebiliriz sanırım değil mi?

eğer öyle bir durum ise indiremezsiniz kanatimce. Nedeni ise ithalat işlemi sadece dil bilmek değil ayrıca her kesim veya herkes yabancı dil öğrenmek zorunda kalıyor. yani ticari kazancın elde edilmesinin dışında bir durum. Eğer tutar önemli boyutta ise (en azından şirketinizin gideri oranında) maliyeden özelge isteyin yok tutar küçükse K.K.E.G. hesabını çalıştırın

KKEG'ye atmak doğru olacak sanırım tekrar tşk ederim Murat Bey.