fonradar

Eğitim ve sağlık harcaması

yıllık gelir vergisi beyannamesinde eğitim harcamalarını indirmek için belge ile tevsik edilmesi gerekiyor. indirilecek eğitim harcamasında faturadaki kdv dikkate alınacak mı?

Ynt: Eğitim ve sağlık harcaması

Merhaba ;

KDV dahil tutarın esas alınabileceğine dair bazı özelgeler de bulunmaktadır.

Vergi Denetmeni İbrahim ERCAN'ın "Gelir Vergisi Kanununun 89. Maddesine Göre, Matrahın Tespitinde Beyanname Üzerinden İndirlecek Eğitim Ve Sağlık Harcamalarına İlişkin Kdv?nin Durumu " başlıklı yazısının son paragrafı
6- Sonuç:

193 sayılı GVK?nın 89. maddesinde gelir vergisi matrahının tespitinde, beyan edilen gelirin % 10?unu aşmaması, Türkiye?de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamalarını, gelirlerinden indirebilme hakkı bulunmaktadır.

Yukarıda yer alan muktezalar ve tarafımızca konuya ilişkin olarak yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, gelir vergisi mükelleflerinin KDV mükellefi olup olmadıklarına bakılmaksızın nihai tüketici olarak gerçekleştirdikleri ve GVK?nın 89. maddesine göre indirim konusu yapabilecekleri eğitim ve sağlık harcamalarını gelir vergisi matrahlarının tespitinde KDV dahil tutarları ile birlikte dikkate almaları uygun olacaktır.

şeklindedir. Paylaşmak istedim.

Ynt: Eğitim ve sağlık harcaması

ebrugül ' Alıntı:
yıllık gelir vergisi beyannamesinde eğitim harcamalarını indirmek için belge ile tevsik edilmesi gerekiyor. indirilecek eğitim harcamasında faturadaki kdv dikkate alınacak mı?

kdv de o harcamanın parçasıdır elbette kdv dahil tutar dikkate alınacaktır.