Eğitime Destek Kampanyasında KDV İadesi ???

Merhaba arkadaslar aranıza yeni katıldım. Bir sorum olacaktı yardım ederseniz cok sevinirim... Bir şahıs firmasıyız. A firmasından %18 kdv ödeyerek ürün alıyoruz. Aldıgımız bu ürünü %0 Kdv ile bir okula satıyoruz. (Faturayı okul adına kesmiyoruz ) ve arada kdv acığı oluyor. Bu aradaki farkı nakit iade olarak alabilirmiyiz. Yardım ederseniz. cok sevinirim.

Ynt: Eğitime Destek Kampanyasında KDV İadesi ???

ankabilgisayar ' Alıntı:
Merhaba arkadaslar aranıza yeni katıldım. Bir sorum olacaktı yardım ederseniz cok sevinirim... Bir şahıs firmasıyız. A firmasından %18 kdv ödeyerek ürün alıyoruz. Aldıgımız bu ürünü %0 Kdv ile bir okula satıyoruz. (Faturayı okul adına kesmiyoruz ) ve arada kdv acığı oluyor. Bu aradaki farkı nakit iade olarak alabilirmiyiz. Yardım ederseniz. cok sevinirim.

Katma Değer Vergisi Genel Tebliği

Seri No: 94

(2 Mart 2005 tarih ve 25743 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.)

3. İndirim:
Katma Değer Vergisi Kanununun Milli Eğitim Bakanlığına bilgisayar ve donanımlarının bedelsiz teslimleri ile bunlara ilişkin yazılım teslimi ve hizmetleri, bu mal ve hizmetlerin bağışı yapacak olanlara teslim ve ifasını 31.12.2010 tarihine kadar katma değer vergisinden istisna eden geçici 23'üncü maddesinin ikinci fıkrasında "Bu kapsamda yapılan teslim ve hizmet ifaları için yüklenilen vergiler, vergiye tabi işlemler nedeniyle hesaplanan vergiden indirilir.İndirimle giderilemeyen vergiler iade edilmez."

yani nakit olarak alamıyoruz değilmi ? peki bagkur vs.. borca mahsup edebilirmiyiz ?

ankabilgisayar ' Alıntı:
yani nakit olarak alamıyoruz değilmi ? peki bagkur vs.. borca mahsup edebilirmiyiz ?

Düzenlemeye göre nakden veya mahsuben iade mümkün değildir.

ankabilgisayar ' Alıntı:

Sayın anka bilgisayar
Diyorsunki "faturayı okul adına kesmiyoruz" peki kimin adına kesiyorsun ve neden %0 kesiyorsun ?
Şuan kdv açığının olduğunu söylüyorsun ama, aslında KDV KAÇIRDIĞININ Farkında değilmisin ?
Çok özel ve değişik bir durum varsa ne olabilir gerçekten bende merak ettim.

şöyle açıklayabilirim. ürünü okula satıyorum. ve dolayısıyla okullar KDV den muaflar bunun için KDV sıfır kesiyorum Ve %18 lik bir açığım oluyor. Vergi kaçırmanın aksine devletten bir dünya KDV alacağım oluyor.

Faturayı okul adına kesmiyoruz dediğine göre !!!

Türk_bey ' Alıntı:
ankabilgisayar ' Alıntı:

Katma Değer Vergisi Genel Tebliği

Seri No: 94

(2 Mart 2005 tarih ve 25743 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.)

3. İndirim:
Katma Değer Vergisi Kanununun Milli Eğitim Bakanlığına bilgisayar ve donanımlarının bedelsiz teslimleri ile bunlara ilişkin yazılım teslimi ve hizmetleri, bu mal ve hizmetlerin bağışı yapacak olanlara teslim ve ifasını 31.12.2010 tarihine kadar katma değer vergisinden istisna eden geçici 23'üncü maddesinin ikinci fıkrasında "Bu kapsamda yapılan teslim ve hizmet ifaları için yüklenilen vergiler, vergiye tabi işlemler nedeniyle hesaplanan vergiden indirilir.İndirimle giderilemeyen vergiler iade edilmez."

arkdaşım tebliğ yukardaki gibi açık. bu arada yukarıda da sormuşsun faturayı başkasına kesiyoruz diye. kime kesiyorsun bilmem ama bunun ispatı senden istenebilir.