fonradar

Eğitmen Ücreti Stopaj

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar,
bir iktisadi işletmede bir faaliyete yönelik eğitmen (başka yerde sigortalı) ler için hesaplanacak stopaj oranı ne olmalı?

Ynt: Eğitmen Ücreti Stopaj

Başka bir yerde sigortalı olması sizin de sigorta yapmayacağınız anlamına gelmez. Eğer kişi 4b yada 4c'ya tabi ise aynı anda birden fazla sosyal güvenlik kanununa tabi olamayacakları için sigorta yapmanız gerekmez sadece stopaj kesilir. Eğer sigortalı olarak çalışıyorsa sizin de sigorta yatırmanız gerekmektedir. Stopaj oranı için her ay diğer işyerinden kümülatif vergi matrahını isteyerek tabi olduğu vergi dilimine göre stopaj hesaplaması yapmalısınız. Ancak diğer işyerini hiç karıştırmayıp sizdeki vergi matrahına göre hesaplama yapsanız da sorun çıkacağını zannetmiyorum.

redice ' Alıntı:
Başka bir yerde sigortalı olması sizin de sigorta yapmayacağınız anlamına gelmez. Eğer kişi 4b yada 4c'ya tabi ise aynı anda birden fazla sosyal güvenlik kanununa tabi olamayacakları için sigorta yapmanız gerekmez sadece stopaj kesilir. Eğer sigortalı olarak çalışıyorsa sizin de sigorta yatırmanız gerekmektedir. Stopaj oranı için her ay diğer işyerinden kümülatif vergi matrahını isteyerek tabi olduğu vergi dilimine göre stopaj hesaplaması yapmalısınız. Ancak diğer işyerini hiç karıştırmayıp sizdeki vergi matrahına göre hesaplama yapsanız da sorun çıkacağını zannetmiyorum.
son cümlesi hariç bu cevaba katlıyorum

Kümülatif matrah uygulaması mazide kaldı. Artık beyanname sınırı kavramı vardır. Bu nedenle diğer işyerlerinden alınan ücret vergi matrahını etkilemez. Kümülatif matraha gerek yoktur. zaten pratik de değildir.
Kişi yıl sonunda eğer sınırı geçerse beyanneme verir. Bu da işvernin sorumluluğunda değildir.