ek-1 ek-2 cezaları

gülgün gürbüze katılıyorum çalışma bakanlığına e-mail gönderdim fakat cevap alamadım eğer sizlerde itiraz ederseniz belki biraz duyarlı olabilirler.
gerçekten hiçbir tarafta duyuru yapılmıyor birçok muhasebeci arkadaşında haberi olmadığından eminim. Birde hiç dosya açtırmayan mükelleflere ceza yok fakat ek-1 ek-2 gönderip geç gönderenlere ceza kesilmesi biraz ağır.

sayın cheto ,
bu vermiş olduğunuz linki bizde okuduk,

http://www.alomaliye.com/ek_1_ek_2.htm[/quote]

fakat 21/04/2005 de bu yazı bölge çalışma müdürlüklerine bildirilmiştir. ancak bakanlığın vermiş olduğu emrin tarihinde yani 06/04/2005 tarihinden yani geriye dönük bir tarihten işlem başlatılmıştır. bunun yanısırada hiçbiryerde duyuru yapılmamış. bilgi alabilecek bir durum söz konusu olmamıştır. herkes bilgilendirilip ondan sonra bu uygulamaya geçilmelidir. zaten cezalar kişi başı 495,53 ytl olarak belirtiliyo. buda yüklü miktarlar ortaya çıkarıyor.
iyi günler.

sayın cheto alo maliyedeki ve daha birçok yazıyı okuduk ve anladık bizi aydınlattığınız için teşekkürler. sizin bir sorununuz olmayabilir fakat çalışma bakanlığı ile şimdi değilsede önümüzdeki aylarda herkesin sorunu olacak.

melo' Alıntı:
gülgün gürbüze katılıyorum çalışma bakanlığına e-mail gönderdim fakat cevap alamadım eğer sizlerde itiraz ederseniz belki biraz duyarlı olabilirler.
gerçekten hiçbir tarafta duyuru yapılmıyor birçok muhasebeci arkadaşında haberi olmadığından eminim. Birde hiç dosya açtırmayan mükelleflere ceza yok fakat ek-1 ek-2 gönderip geç gönderenlere ceza kesilmesi biraz ağır.
Merhaba,
İlk duyduğumdan beri bana ters gelen bir konu bu. Aynı bakanlığın değişik iki birimine aynı bilgileri ayrı formlarla ve ayrı zamanlarda bildirmek zorundasınız. Neden? Bilinmiyor. Neye yaradığını bilen varmı?
Neyse...Şimdi bir de şu konu var : 06.04.2005 tarihinden önce bu ceza müfettiş tesbitine dayanıyordu. Şimdi gerek yok deniyor. Yarın da başka bir şey denebilir. İşveren SSK'ya bildirimini yapmış, primlerini ödemiş, ama EK-1 ve EK-2 belgelerini vermediyse, primlerden ağır bir ceza veriliyor. Şuna itiraz edilebilir mi acaba? 06.04.2005 tarihinden öncesi için tespite dayalı olma şartı olduğuna ve tepit de yapılamadığına göre ; bu tarihten öncesi için bir ceza uygulanamaz. Resen yapılacak ceza tahakkukları ancak bu tarihten sonra yapılmayan bildirimler için olabilir. Onunda süresi bu ay içindedir. Bir aylık bir gecikme ile bu bildirimlerin yollanması ile sorun aşılabilir.
Ne dersiniz ?
Saygılar

Merhaba
Edirne Odasının pazar günü yapılan 16.genel kuruluna katılan Türmob yetkilisi Ek 1-Ek 2 ve hatta İşkur'a verilen İAB'nin kaldırılacağı konusunda
çalışmalar yapıldığını söyledi.Hayırlısı

Merhabalar

Öncelikle bu ek-1 ve ek-2 bildirimleri niye veriliyor? ne işe yarıyor? gerekli mi ? diye sormadan geçemiyeceğimi belirtiyim.
Bence hiç bir gereği yok.
Bu konuda Sayın Şükrü KIZILOT Hürriyet gazetesinde çok güzel bir yazı yazmıştı, hatta bu yıl da yeni bir yazı yazdı isterseniz bu yazılarıda okuyun. Burada amaç işsizlik oranlarını düşürmeye çalışan ve yanında işçi istihdam eden işveren cezalandırılıyor diye düşünüyorum.
Herkese Başarılar diliyorum.

ek1-ek2 cezalrı

ek1-ek2 cezaları sendikalr kanunu 59 ve 62 maddeleri gereği salınıyor. cezayı teklif eden kurum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı. Cezayı infazla görevi olan makam ise Cumhuriyet Başsavcılığı. Hem eski ceza yasasında hemde yeni yasada ön ödeme müessesesi gereği faile ön ödeme teklif edilir. 10 gün içinde öderse hakkında dava açılmaz. Eski yasada dava açılıpta mahkum olursa ceza %50 artırılırdı. yeni yasada bu hüküm yok. Temel ceza Sendikalar Kanununda 1/5 asagari ücret olarak belirlenmiştir. 765 sayılı yasanın 19, 5237 sayılı yeni ceza kanununun 52, 75 maddeleri, yürürlük kanunun 5 ci maddesi ile her iki kanunda değişiklik yapan 5349 sayılı yasa ile değiştirilen hükümler dikkate alındığında;
1- Ceza vardır. İnkar edilemez.
2- Her işçi için 1/5 asgari ücrettir. Kaçınılmaz.
3- Bazı görüşlere göre bu ceza 20, 450, 495, 498 YTL olmalıdır. Katılmıyorum.
4- Sendikalı olmayan işçilerden ve işyerlerinden bu mükellefiyet kaldırılmalıdır. Hemde eski cezalar da silinmek şartıyla. Hem de hemen.
5- En iyisi taahütlü olarak postaya verin .
6- Kolay gelsin.

yeni türk ceza kanununa göre cezalar 495 YTL'den 100 YTL'ye düşürüldü, eğer 495 YTL'lik tebligat yapılırsa gidip 100 YTL'ye düşürtün savcılıktan