fonradar

EK-1 EK-2 İnternet Ortamında Gönderim için Desteklerinizi Bekliyorum.

SSK için aylık bildirge veriyoruz Her işçin giirişi ve çıkış zaten bildirgede belirtiliyor.Ancak bunları birde elden Çalışma Bölge Müdürlüklerine göndermek gerçekten çok zor....Cezalar çok ağır...

Burada SSK şifresi ile EK-1 EK-2 gönderebilme imkanı tanımalı artık SGK bize....

Ek1-2 internet ortamında gönderim için desteklerinizi bekliyorum.Çalışma Bakanlığına bunu bildireceğim.....

Ynt: EK-1 EK-2 İnternet Oramında Gönderim için Desteklerinizi Bekliyorum.

Bende Ek-1 ve Ek-2 formlarının kaldırılmasını istiyorum

zaten sskya giriş çıkışları bildiriyoruz kusura bakmayın bunlar mesleğimizin bize yüklediği angaryalar
aynı şeyleri 4-5 kuruma vermek istemiyorum
e-bildirge uygulamasına geçildikten sonra ek-1 ve ek-2 nin hiçbir hükmü kalmamıştır bu hantallaşmış kurumlar alt yapılarını oluştursunlar bence

Ynt: EK-1 EK-2 İnternet Ortamında Gönderim için Desteklerinizi Bekliyorum.

Aynı bilgileri tekrar tekrar girmek büyük bir angarya, zaman kaybı. Esasen bence yapılması gereken, merkezi bir veritabını oluşturulup, ilgili kamu kurumlarının yetkileri dahilinde girilen bilgileri görebilmeleri.
Misal işçi giriş çıkış larını zaten SSK veratbanında var, işçi sayırısı ve isimleri de var, bu veritabanının diğer kurumlara entegrasyonu yapılır olur biter yani çok zor bir iş olduğunu da düşünmüyorum ama neden yapılmıyor anlamıyorum, hatta bu veri tabanları ile maliyenin entegrasyonu da yapılır , inceleme elemanlarına inceleme konuları kapsamında ki verile tablolarını görmek hakkı verilir mükellef her açıdan güzelce takip edilir izlenir, hatta saniyeler içinde binlerce mükellef çapraz incelemeye tabii tutlur, ama gizli işsizlik ne olur onu bilemem. Malum bizde işe adam değil adama iş mantığı geçerli.

Ynt: EK-1 EK-2 İnternet Oramında Gönderim için Desteklerinizi Bekliyorum.

ugur_35 ' Alıntı:
Bende Ek-1 ve Ek-2 formlarının kaldırılmasını istiyorum

zaten sskya giriş çıkışları bildiriyoruz kusura bakmayın bunlar mesleğimizin bize yüklediği angaryalar
aynı şeyleri 4-5 kuruma vermek istemiyorum
e-bildirge uygulamasına geçildikten sonra ek-1 ve ek-2 nin hiçbir hükmü kalmamıştır bu hantallaşmış kurumlar alt yapılarını oluştursunlar bence

Aynen katılıyorum, çok yerinde bir görüş...

Başlık: Ek-1 ve Ek-2 Belgesi ile İş-Kur İşten Ayrılma Bildirgesi Kaldırılmasına Yönelik Çalışmalar Devam Ediyor Tarih: 11.09.2008

Ek-1 ve Ek-2 Belgesi ile İş-Kur İşten Ayrılma Bildirgesi Kaldırılmasına Yönelik Çalışmalar Devam Ediyor
Halen yürürlükte olan mevzuata göre, işverenlerin, işe alınan ve işten ayrılan işçiler için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı?na Ek-1 işçi bildirim listesi, işten ayrılan işçiler için de yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Ek-2 işçi çıkış bildirim listesi belgelerinin izleyen ayın 15?ine kadar aylık bildirimlerle verilmesi gerekmektedir.
Özellikle, Sendikal çalışmalarda kullanılmak amacıyla getirilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Ek-1 işçi bildirim listesi ve Ek-2 işçi çıkış bildirim listesi belgesinin günümüzde bir anlamı kalmamıştır. Bilgisayar ve otomasyon sistemleriyle sigortalılara yönelik istatistiki bilgiler daha sağlıklı edinilebilecektir.
Yine, İşveren, sigortalı işsizler hakkında hizmet akdinin sona erdiği tarihten itibaren 15 gün içinde 3 nüsha İşten Ayrılma Bildirgesi düzenleyerek, bu süre içerisinde, bir nüshasını işyerinin bulunduğu yerdeki İş-Kur birimine ulaştırmak, bir nüshasını sigortalı işsize vermek, diğer nüshasını da işyerinde saklamakla yükümlüdür. Aynı şekilde, işsizlik sigortası yardımlarından faydalanabilecek sigortalılar için de SGK?na yapılan bildirimde İş-Kur için de gerekli bilgileri içermektedir.
Bu gerçekten hareketle, TÜRMOB ve İstanbul, Ankara ve İzmir SMMM Odası Yöneticileri tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde girişim yapılmıştır.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Faruk Çelik, bu çerçevede Ek-1 işçi bildirim listesi ve Ek-2 işçi çıkış bildirim listesi ile İş-Kur İşten Ayrılma Bildirgesi belgelerinin kaldırılarak, Sosyal Güvenlik Kurumu?na yapılan bildirimlerin esas alınmasına ilişkin değişiklik yapılacağını ifade etmiştir.
Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Faruk Çelik meslek mensuplarının eski Bağ-Kur ünitelerinde mükellefleri adına işlem yaptırmasında yaşanan sıkıntıların da en kısa zamanda çözüleceğini belirtmiştir

Aslında bakanlık bu bildirimleri kaldırmaya dünden razı. Hafta sonu sgk seminerinde sgk il müdürü "biz o formları kaldırıp aylık prim bildirimine göre sendika işlemleri yapılsın dedik, ama sendikalar ayaklandı. Çünkü formların amacı sendikaların yetki sınırlarına ulaşıp toplu sözleşme yetkisi alıp alamayacaklarını belirlemek ve bu bilgiler güncellenirse bir çok sendika yetkisiz duruma düşüyor." dedi.