fonradar

Ek-1 ve Ek-2'lerin Aylık Düzenleme Zorunluluğu

heerdeem

Katkı Sunan Üye
selamlar

şimdi ilgili şirketin ek-1'ni düzenlerken geçen ayla beraber bu ayın başındakileri dahil etmek istedim.

yalnız programcım ve forumdaki bir hocam messengerde bunların aylık bildirge gibi aylık düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

şimdi ssk ve iş kanunu şöyle bir taradım

ama ya yok, ya ben göremedim :oops:

mevzuat açısından bunun aylık düzenlenme zorunluluğu nerde geçmektedir.

ilgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

saygıyla

merhaba sayın heerdem
ek:1 ve ek:2 ler için yasa maddesi şöyledir
ek:1 ve ek:2 ler izleyen ayın 15'ine kadar bakanlığa gönderilecektir
yani 01.10.05 tarihinde bir personel aldınız bu personelin ek:1'ini 15.11.05 tarihine bakanlığa iadeli taahütlü olarak bildirmeniz gerekiyor 30.10.05 tarihinde de bir personel daha aldınız bunu da 15.11.05 tarihine kadar bildirmeniz gerekiyor isterseniz ek:1 leri işe giriş bildirgesini verdiğiniz gün
ek.1'i de gönderebilirsiniz
izleyen ayın 15'ine kadar işe girişleriniz olmuşsa hepsini bir bildirgede gösterebilirsiniz

selamlar

Sayın Aktürk

o noktada zaten sıkıntı yok :D

şimdi şöyle örneklendireyelim;

01-10-2005 de giriş var
10-11-2005 de giriş var.

bu ikisini, en geç 15-11-2005 de vereceğim tek ek-1 de toplamamı engelleyen bir metin veya düzenleme var mı?

saygıyla

bildiğim kadarı ile her hangi bir engel yok.
fakat bakanlıktaki memurun bildirge tarihlerini yanlış yorumlayıp ilk girenin geç bildirildiği sanarak ceza yazılması sözkonusu olabilir. (aslında cezayı gerektirecek bir durum yoktur.) hiç yoktan yazışmalar ve konuya cumhuriyet savcıları baktığı için savcılığa çağrılmanız gerekebilir.

sevgili arkadaşım kanun maddesi gayet çok açık diyorki en geç izleyen ayın 15ine kadar bildirilmesi gerekir ister işe girişi verdiğiniz gün isterseniz izleyen ayın 15 inde verirsiniz izleyen ayın 15ine kadar işe girişler olmuşsa ikisini bir bildirgede beyan etmenizi engelleyen hiçbir yasal düzenleme bulunmamaktadır nane arkadaşımız bakanlık memurunun sehven ceza kesmesinde sözediyor istediği kadar ceza kesilsin sonuçta ortaya çıkabilecek maddi hata onlarda kaynaklanır.
elinizden geldiğince ek:1 leri hiç bekletmeyin

Sayın heerdem öncelikle merhabalar,

Şimdi bildirim yapmamız gereken yasa maddesini dikkatle inceleyecek olursak aslında sormuş olduğunuz sorunun cevabı, ilgili madde de açıkça ortada fakat çoğu zaman bunu gözden kaçırıyoruz.

Şimdi Ek-1 ve Ek-2 İşçi Giriş ve Çıkış Bildirimlerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirilmesini gerektiren yasa maddesi 2821 Sayılı Sendikalar Kanunu'nun 62.maddesinde geçiyor.Şimdi yasa maddesine bakalım,

İŞE ALINAN, AYRILAN VE ÇALIŞMASI SONA EREN İŞÇİLERİN BİLDİRİLMESİ:

Madde 62 - (Değişik madde: 19/07/2005 - 5401) İşveren, işe aldığı veya herhangi bir nedenle iş sözleşmesi sona eren işçileri, izleyen ayın 15’ine kadar aylık bildirimle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirmek zorundadır.

Kırmızı olarak işaret edilen noktada bildirimlerimizi demekki aylık olarak yapmamız gerektiği bize ifade edilmiş bulunmaktadır.

İnanın bende sizin sorunuza cevap ararken buna dikkat ettim.Yani anlayacağınız gerçekten yasa maddelerini incelerken bize ifade edilenleri adım adım yorumlamamız gerekiyor.

Saygılarımla,

Celal Özcan' Alıntı:
...........................

Şimdi bildirim yapmamız gereken yasa maddesini dikkatle inceleyecek olursak aslında sormuş olduğunuz sorunun cevabı, ilgili madde de açıkça ortada fakat çoğu zaman bunu gözden kaçırıyoruz.

.............................................................................................................................................

İnanın bende sizin sorunuza cevap ararken buna dikkat ettim.Yani anlayacağınız gerçekten yasa maddelerini incelerken bize ifade edilenleri adım adım yorumlamamız gerekiyor.

Saygılarımla,

Sayın Özcan

ilginiz için teşekkürler

saygı bizden

saygıyla

selamlar

şimdi ek-1 ve ek-2 lerin aylık verilme durumu netleşmiş gözüküyor

yalnız şunu ifade edeyim

bu da biraz kıvırma payı olsun :D

müteakip 15'dekileri vermemi engelleyen bir metin yok

şöyleki sendikalar kanununda ki ceza hükümlerine baktığımız sadece süreye vurgu yapılmış

vergi kanunlarıdaki gibi usul veya şekil konusuna değinilmemiş.

şimdi ek-1 ve ek-2 lerin verilmeme sonuçlarının

savcılığa ifadeye kadar gittiği zamanımızda :!:

bence müteakip ayda başka giriş ve çıkş olmayacağı biliniyorsa

eklersek niye eklendiniz kardeşim denmez.

denilen var mı?? bilmiyorum

bir daha ki ay unutma ihtimalinden iyidir. :wink:

ha daha iyisi nasıl olur denirse

aylık düzenlenir. güzel. belki 15'den sonra başka giriş çıkışlar olur

bu sefer mükerrer bildirim olabilir.

yani düşüncemi şöyle örneklendireyim defterlerin hersene kapanış tasdiki

VERGİ kanunlarında geçtiği halde cezanın olmaması

mevcut vaziyeti ortaya koyuyor.

ama şunda hemfikiriz, biz aylık verelim

iyinin düşmanı daha iyidir.

sayın stajdajım özcana bir kere daha teşekkürler

son olarak da şuna değineyim.