Ek-10 Geç Verme

yildizomer

Katkı Sunan Üye
Merhaba, muhasebe bürosunda çalışıyorum.Bu ay ek-10ları vermeyi unuttuk.SGKya gittim istirahatli olanlar dışındakilere ek yapıp günlerini 30'a tamamlamam gerektiği söylendi.Ben bildirgeleri 15 gün önceden onaylamışım zaten yalan dolan bir iş yapmıyoruz.Niye bunları 30'a tamamlayıp farkı ödüyoruz.Sadece ceza kesse eyvallah.Yok mu bu konunun bir çözümü?

Öncelikle sgk uygulama yönetmeliğini okuyunuz. Eksik gün formunun ana kuralı ya zamanında vereceksin yada eksik gün sonradan düzenlenebilir belgeye dayalı ise aylık bildirgedeki gün ve kazançları 30 güne tamamlayacaksın.

İstirahat raporları sonradan düzenlenebilir nitelikte belge değil. O yüzden eksik gün sebebi istirahat olanlarda sorun olmuyor eksik gün formunu süresinden sonra verseniz dahi. Ancak puantaj kaydı, ücretsiz izin vs. bunlar sonradan düzenlenebilir nitelikte belge olduğundan bunların eksik gün formunu süresinde vermezseniz daha sonra verildiğinde sgk kabul etmiyor. O yüzden o kişilerdeki eksik günleri kabul etmiyor ek bildirge vererek 30 güne tamamlamanızı istiyor.

Merhaba,
Ek bilgirgeyi hazırlarken o ay toplam 2 personel var her ikisinide yazmak gerekiyormu? Yoksa sadece ilgili personelimi 30 gün yazmak gerekiyor?
Ek bildirgeyi dilekçe eşliğindemi vermek gerekiyor yoksa sadece ek aylık prim hizmet belgesini vermemiz yetiyormu?

Sadece 30 güne tamamlanacak kişileri yazmanız yeterli. Diyelim 10 gün gösterdiniz ek belgede 20 gün yazarak ek yapacaksınız. 30 güne tamamlayacaksınız.

Bir dilekçe ekinde vermeniz gerekiyor.