fonradar

Ek 10 Posta İle Gönderilebilir mi ?

yken

Katkı Sunan Üye
1- Ek 10 ilgili SGK şubesine taahhütlü posta ile gönderilebilir mi?

2- Bir çalışanan raporunu bordroya girmedim, 30 gün gösterdim ama e-vizitiye raporu işledim ve e-bildirge sitesinde çalışmadı kısmını seçtim.
Bu şekilde zaten bordro programı eksik gün raporu çıkarmıyor ama böylece ek-10 vermeye gerek kalmıyor değil mi?

Son düzenleme:
1 - EK-10 u sgk şubesine taahhütlü posta ile gönderebilirsiniz.
2 - Çalışanın raporunu e-viziteden onayladıktan sonra kişinin ilgili ay bordrosuna eksik gün sayısını girin, 30 günse 30 gün çalışmamıştır e- bildirgeden sonra ise ben yine de eksik gün bildirimini raporla birlikte sgk ya gönderiyorum. Gerek kalmadığı konusunu da ilk sizden duydum açıkcası

Şöyle açıklayım, çalışanın 6 gün istirahat raporu var biz bu altı gün için kesinti yapmadık yani bordroda eksik gün göstermedik, bu yüzden tam ay çalışmış gözüküyor yani çalışma günü 30 gün. Bu yüzden de program EK-10 vermiyor.
Ek-10 olmadığı için de SGK'na verilecek bir şey yok. Yanlışlık mı yapıyoruz?

Eğer personeli eksik gün göstermeyip tam yaptıysanız bordrosunu eksik gün formu vermenize gerek yok. Adı üstünde eksik gün formu. Ortada bir eksik gün yoksa formu vermeye gerekte yok.

Anlamadığım nokta şu eğer bir rapor var ve rapor dikkate alınmayıp yine 30 gün üzerinden prim ödendiğinde ceza kesmiyorlar mı ? Ben mi yanlış biliyorum ?

Vizite giriş sisteminden raporu onaylamazsanız ceza keserler. Yoksa 30 gün ödeyebilirsiniz rapor olsa dahi. Onun cezası yok.

Önemli değil. Aylık bildirgeyi gönderirken "istirahat sürelerinde çalışmamıştır" kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.