fonradar

Ek-10 Ve Çalışmadığına Dair Hk.

merhabalar,

bir mükellefin işçisine ait ,2014/03 dönemde hastane raporu geldi elime.yatış tarihi:20.03.2014 bitiş tarihi 25.03.2014,şimdi ben sisteme(çalışmadığına dair bildirim verirsem 3.aya ait.herhangi bir cezai işlemi varmıdır.ayrıca ek 10 vermem gerekiyormu?

başka bir konu ise:

bir kişi 10 yada 15 gün çalışmazsa,aylık bildirgede, günü kaybolmaması için tam gün gösterip(30 gün) istirahat seçilmeyip ,bunun içinde Ek 10 verilmesi gerekiyormu.

iyi çalışmalar

İlk sorunuza bakarsak rapora geç onay verdiğiniz için idari para cezası çıkacak.Sanırım brüt asgari ücretin 10 da 1 i oranında ceza kesiliyor.Eğer bunu kendiniz yapmazsanız kurum tespit edip yaptırırsa brüt asgari ücretin yarısı ceza kesiliyor.Yani bir an önce onay verin rapora.Ceza her türlü çıkacak artık.En azından az çıksın.O kişiyi Mart 2014 döneminde tam 30 gün gösterdiyseniz ek/10 vermenize gerek yok.

İkinci sorunuzun cevabını yukarıda verdim aslında.Eğer raporlu olan bir işçiyi tam 30 gün gösterirseniz ek/10 vermenize gerek yok.Yanlız şuna dikkat edin.Bu şekilde bir işlem yaptığınızda o işçi için aylık bildirgede "istirahat sürelerinde çalışmamıştır" kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor.

teşekkür ederim.

sigorta müdürlüğüne gittiğimde,ek 10 servisindeki personel bana ne olursa olsun roporlu olduğu zaman Ek 10 verilmesi gerekiyor dedi.

Memur durumu farklı algılamış olabilir.Eğer personelin ay içinde bir eksik günü yoksa yani bordroda 30 gün gözüküyorsa ek/10 vermenize gerek yok.Bir eksiklik yok çünkü bildirilecek bir durum yok.Personelin raporu varsa buna rağmen yinede 30 gün tam gösterirseniz yine ek/10 vermenize gerek yok.

Ek/10 , aylık bildirgede personel ile ilgili bir eksik gün bildiriminde bulunulursa verilen belgedir.