Ek-10'u Geç Verdiğimizden Dolayı Asgari Ücret Tutarında Ceza Kesildi ?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Ek-10' u geç verdiğimizden dolayı asgari ücret tutarında ceza kesildi.
Benim bildiğim Ek-10' u geç vermenin cezası yok.
Verilen Ek-Bildirgelerdeki çalışan işçiler için kesilen cezalardan hariç.Ancak konuştuğum memur, ek-10' un ekinde sadece rapor olsaydı, ceza kesilmezdi diyor, ancak noter onaylı olmayan kısmi istihdam sözleşmesi olduğu için, bu ceza kesiliyor diyor.5510/86. maddesinde yazıyor diyor.
Okudum yok öyle birşey.
Bu ceza yasalmıdır?
Bu şekilde bir ceza yiyen oldumu arkadaşlar?

Madde 86

.....

Ay içinde bazı işgünlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların, otuz günden az çalıştıklarını ispatlayan belgelerin işverence ilgili aya ait aylık prim ve hizmet belgesine eklenmesi şarttır. (Değişik ikinci cümle: 13/2/2011-6111/40 md.) Kurumca belirlenen işyerlerinde bu şart aranmaz.
Sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken süre içinde Kuruma verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmaması halinde, otuz günden az bildirilen sürelere ait aylık prim ve hizmet belgesi Kurumca re’sen düzenlenir ve muhteviyatı primler, bu Kanun hükümlerine göre tahsil olunur

Madde 102

....

c) 86 ncı maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri, Kurumca belirlenen şekilde ve usûlde vermeyenler ya da Kurumca internet, elektronik veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu halde anılan ortamda göndermeyenler veya belirlenen süre içinde vermeyenlere her bir fiil için;

1) Belgenin asıl olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin beşte biri tutarında,
2) Belgenin ek olması halinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında,
3) Ek belgenin 86 ncı maddenin beşinci fıkrasına istinaden Kurumca re’sen düzenlenmesi durumunda, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin yarısı tutarında,
4) Belgenin mahkeme kararı, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemeler neticesinde ya da bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden, hizmetleri veya kazançları Kuruma bildirilmediği veya eksik bildirildiği anlaşılan sigortalılarla ilgili olması halinde, belgenin asıl veya ek nitelikte olup olmadığı, işverence düzenlenip düzenlenmediği dikkate alınmaksızın, aylık asgari ücretin iki katı tutarında,
idari para cezası uygulanır.

aynı şekilde cezayı bende yedim raporlu olsaydı personeller sıkıntı yok fakat kısmi istihtam olduğu zaman ceza kesiyorlar bu sebeple cezadan sonra bu konuya dahada dikkat etmeye başladım:)

peki 30 ve üzerinde sigortalı çalıştırıldığı aylar için şayet kısmi süreli çalışanlar da varsa...

aynı şekilde cezayı bende yedim raporlu olsaydı personeller sıkıntı yok fakat kısmi istihtam olduğu zaman ceza kesiyorlar bu sebeple cezadan sonra bu konuya dahada dikkat etmeye başladım:)

Benim bahsettiğim verdiğim ek bildirgelerdeki işçi sayısı kadar asgari ücretin 1/8' i cezanın üstüne ilave olarak düzenlenmiş bir asgari ücret kadar cezadır.940,50 TL.

Yoksa ek-10 geç verdiğim için düzenlediğim eklerden dolayı cezayı yedim.Oradada başka bir problem var ama, önemli değil.
Problem direkt ek-10 geç vermeye kesilen cezada.?

Ben yaptım oldu yaklaşımı içinde ssk, bizde üzerine gitmeyince ödediğimiz ile kalıyorlar.

Kanunda yeri olmayan bir uygulama.

30 gün ve üzeri için olanlarda hiç bir şekilde ek-10 istenmiyor.İçeriğinde ne olursa olsun...

saçma sapan bir uygulama daha,işçi sayısına gore işlem yapmakta nedir? hepsini birden almayıver olsun bitsin..ceza kesmeye bahane aramak gıbı bışey bunların hesapları!!!

Benim bahsettiğim verdiğim ek bildirgelerdeki işçi sayısı kadar asgari ücretin 1/8' i cezanın üstüne ilave olarak düzenlenmiş bir asgari ücret kadar cezadır.940,50 TL.

Yoksa ek-10 geç verdiğim için düzenlediğim eklerden dolayı cezayı yedim.Oradada başka bir problem var ama, önemli değil.
Problem direkt ek-10 geç vermeye kesilen cezada.?

Ben yaptım oldu yaklaşımı içinde ssk, bizde üzerine gitmeyince ödediğimiz ile kalıyorlar.

Kanunda yeri olmayan bir uygulama.

940,50 için itiraz edin bence sayın zindan

Son düzenleme:
saçma sapan bir uygulama daha,işçi sayısına gore işlem yapmakta nedir? hepsini birden almayıver olsun bitsin..ceza kesmeye bahane aramak gıbı bışey bunların hesapları!!!

bencede sistem 30 ve üzeri için verilmemesini sağlıyorsa diğerleri için pek tabi olabilir...

30 altı Sonradan düzenlenmesi mümkün olmayacak evrakları kabul edeneyiz diyorlar

30 kişi üstü at koşturuyor :)

Kısmi süreli iş sözleşmesi önceki dönemlerde EK-10 la verilmişse her ay vermeye gerek yok.Böyle bir durum varsa itiraz ediniz. Ayrıca geç verilmesi mutlaka ceza kesilmesini gerektirmez. Ekindeki belgeler ispatlayıcılığı kesin belgeler ise ceza olmaz.

Sgk ile görüştüm, yazıpta gönderdikleri 940,50 TL lik ek-10 vermeme cezasının yanlış kesmişler. :)

Diğer 1/8 kesmeleri gereken ipc' leri de düzelttirmeye çalışıyorum hala...