Ekim Ayı Geçmeden Dul Aylığı Dilekçenizi Veriniz

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
Ali TEZEL 04.10.2008 Akşam' Alıntı:
Size bir sorum olacak. 34 yaşındayım. Eşim 5 yıl önce vefat etti, 7 yıllık öğretmendi. Eski yasaya göre 10 yıl çalışmış olması gerektiği için bana aylık bağlanmadı sadece kızıma yetim aylığı bağlandı. Kızım şu an 8 yaşında. Yeni çıkan SGK yasasına göre aylık bağlanması için çalışma süresinin 10 yıldan 5 yıla düşürüldüğünü ve bana da aylık bağlanacağını öğrendim. Doğru mu? Ayrıca isteğe bağlı sigortamı ödüyorum. 1995?te başlayan 5 yıllık sigortam var, 4 yıllık çalışmışlığım vardı. Bir yıldır da isteğe bağlı ben ödüyorum ama ödemekte zorlanıyorum. 51 yaşında emekli olacağımı öğrendim ama bunun için 8 yıl daha ödemem gerekiyormuş. Bir de babam işçi emeklisi ve babamın üstünden karnem var. Geleceğim için nasıl hareket etmeliyim bilemiyorum. Sigortamı ödemeye devam etme hususunda kararsızım. Beni en doğru şekilde sizin yönlendireceğinize inanıyorum. Saygılarımı sunuyorum. Serpil Bitik

Hanımefendi, 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği?nin ?5434 sayılı Kanuna göre hizmet azlığı sebebiyle aylığa hak kazanamayıp bu Kanuna göre aylığa hak kazananlar? başlıklı Geçici 9?uncu maddesine göre;?...Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce ...ölen, ancak 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre, yeterli hizmet süresi bulunmadığı için dul ve yetimlerine aylık bağlanamamış olanların, prim ödeme gün sayısı bakımından Kanun hükümlerine göre ölüm aylığına hak kazanan hak sahiplerine, müracaat tarihini takip eden aybaşından itibaren,...? dul ve yetim aylığı bağlanır demektedir. Eşiniz 7 yıllık devlet memuru olduğu için 1 Ekim 2008 gününden itibaren başvuru hakkınız başladı şayet başvurunuzu ekim ayı içinde yaparsanız 1 Kasım 2008 gününden itibaren dul aylığınız başlayacak, kasım ayında başvuru yaparsanız aralık ayında başlayacak. Bu nedenle elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

İsteğe bağlı sigorta priminizi ödemeye devam edebilirsiniz ama bundan böyle Genel Sağlık Primleri?ni de ödemeniz gerekecek. Her ay en az 210 YTL isteğe bağlı priminiz olacak. İleride emekli olunca hem dul aylığınızı hem de isteğe bağlıdan emekli olduğunuz aylığı alma hakkınız olacak, yani iki aylık sahibi olabileceksiniz. Bu nedenle isteğe bağlıya devam etmenizi tavsiye ederim. Üstelik ileride evlenirseniz eşinizden gelen dul aylığı gider ama kendi aylığınız devam eder. Son olarak, babanız üzerinden kullandığınız sağlık karnesi hem isteğe bağlı sigortalı olduğunuz için hem de artık eşiniz üzerinden dul aylığı alacağınız için 1 Ekim 2008 itibarıyla sona erdi. Bundan sonra isteğe bağlı prim öderseniz kendiniz üzerinden, ödemezseniz dul aylığınız üzerinden sağlık karnesi kullanacaksınız.
--------------------------------------------------------------------------------
Basına yıpranma bitti artık yasın sabitlendi

Bİr gazetede çalışıyorum ve herkes gibi ben de emeklilik yıllarımın ne zaman başlayacağını merak ediyorum. 01.07.1968 doğumluyum, 01.02.1986 ilk sigorta başlangıç günümdür. Bugüne kadar 3570 gün normal (1A) ve 3304 gün (2A veya 3A) basın çalışmam var. Toplam günüm ise 6874 olup 2009 yılı ağustos ayına kadar 3A yani basın çalışanı olarak çalışıp basında 3600 günü tamamlayıp, sonra da rahatsızlığım nedeniyle işimden ayrılmak istiyorum.

Sorularıma gelince,

1-Ağustos 2009?dan sonra prim ödemesem ne zaman emekli olabilirim? Yoksa emekli olana kadar prim ödesem emekli aylığımda herhangi bir artış olur mu?

2-2009 yılı ağustos ayında 2A ve 3A primlerimin toplamı da 3604 günü bulacaktır. Bu 3604 günlük 2A ve 3A primlerimden ne kadar YIPRANMA düşülecektir?

3- Bu şartlarda YIPRANMA düşerse en yakın ne zaman emekli olabilirim?

4-Bir de askere gitmeden önce SSK?lı olduğumdan ASKERLİK BORÇLANMASINI ödemem gerekir mi? Ödersem ne değişir, ödemezsem ne değişir? Şimdilik bu kadar önemli bir sorumu da daha sonraya bırakıyorum. İsmi mahfuz

Gazeteci-haberci kardeşim baştan belirteyim bundan böyle var olan 3304 günlük basın çalışmanı 3600 güne tamamlama imkanın kalmadı, basına yıpranma hakkı 1 Ekim 2008 günü itibarıyla sona erdi. Biliyorsunuz 1 Ekim 2008 günü 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yürürlüğe girdi ve aynı gün, başta gazeteci, pilot ve sanatçılar olmak üzere bazı işkollarında yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet zammı kaldırıldı.

Bu arada basına yıpranma kaldırıldı ama daha önce var olan 3600 günlük baraj uygulaması da bu nedenle sona erdirildiğinden var olan 3304 günlük basın çalışmanızın dörtte biri ( 826 gün) kadar yıpranma hakkınız artık sabit. Emeklilik zamanınıza gelince, normal şartlarda 01.02.1986 başlangıcı ile 49 yaşında en az 5300 gün sayısı ile emekli olurdunuz ama var olan 826 günlük yıpranmanız nedeniyle 2 yıl, 3 ay, 16 gün yaştan indirim hakkınız var. Yani bundan sonra çalışsanız da çalışmasanız dahi 46 yaş, 8 ay, 14 günlük iken (15.03.2015 günü) SGK?dan emekli olacaksınız. Bundan sonra basında çalışsanız da bu emeklilik günü öne gelmeyecek, şayet basına verilen yıpranma KALDIRILMAMIŞ olsaydı, her basın çalışma yılı için emeklilik zamanınız 3 ay öne gelecekti. Askerden önce de sigortanız var olduğundan askerlik borçlanması yapmanıza gerek yok, emeklilik gününüz öne gelmez sadece prim ödeme gününüz artar. Emekli aylığınız meselesine gelince, emekli aylığının iki belirleyicisi vardır birincisi ortalama aylık kazancınız ve diğeri de bu aylık kazancınızın ne kadarının size emekli aylığı olarak verileceğini belli eden (ABO) aylık bağlama oranıdır. ABO?yu da gün sayısı belirler yani ne kadar çok gününüz varsa ABO?nuz o kadar büyür ama ABO ile çarpılacak ortalama aylık kazancınız düşük ise gün sayısının yani ABO?nun çok olmasının önemi yoktur. Bu nedenle ortalama aylık kazancınız 1500 YTL?nin üzerinde ise prim ödeme gün sayısının çok olması iyidir ama 1500 YTL?nin altında ise önemi yoktur.
--------------------------------------------------------------------------------
Annenizi milletvekili yapabilir misiniz?

Annemİ Ağustos 2008?de isteğe bağlı Bağ-Kur?lu yaptım. 1954 doğumlu, ne zaman emekli olabilir? Toplu para yatırarak emekli edebilir miyiz? Bu sorularımıza ancak net olarak siz cevap verebilirsiniz.

Ergün Fadıloğlu

Sayın okurum, geçmiş yıllarda boş geçen süreleri borçlanma hakkı sadece ve sadece milletvekillerine tanınmış bir haktır. Bu nedenle anneniz vekil seçilmediği sürece geride boş geçen süreler için toplu para ödeyemez. Velhasıla, annenizi vekil yapamazsanız en az 15 yıllık prim ödeme süresini tamamlayacağı 2023 yılından önce emekli edemezsiniz.
Kısa...kısa..

l Mustafa Erincik- ?1 Ekim itibarıyla yürürlüğe giren yeni yasa ile yeşil kartlılar özel hastanelere gidebilecekler mi?? diye sormuşsunuz. Özel hastaneler 2 yıl sonra yeşil kartlılara açılacak olup 2 yıl süresince eskiden olduğu gibi sadece devlet hastanelerine gidebilecekler.

l Ümit Ali Akcan-20.10.1966 doğumlu eşiniz, Nisan 1989 sigorta başlangıcı ve var olan 6259 gün sayısı ile 45 yaşında yani 20.10.2011 günü emekli olur. İlki 1993 yılında ve diğeri 2001 meydana gelen doğumlar nedeniyle işine gidemediği süreleri borçlanabilir ama bu emekliliğini öne çekmez. Sadece prim ödeme gün sayısını arttırır hepsi o kadar. Bu arada verdiğiniz 6259 günü var bilgisi doğru ise zaten yeterince günü var bana sorarsanız isteğe bağlıyı bile sona erdirin ve emeklilik gününü prim ödemeden bekleyin.

l A. Hamit Bayrak- Cezaevinde mahkum olan bir kişi sigortaya tabi olur mu cezaevinde kaldığı günleri emeklilik için kullanabilir mi diye sormuşsunuz. Cezaevinde olanlar isteğe bağlı sigortalı olabilirler ve prim ödeyebilirler. Cezaevinde kalınan süreleri ise sadece tutuklanıp da sonrasında beraat alanlar borçlanabilirler yani hükümlü geçen süreler borçlanılamaz.

l Şerife Rasimgil- Yaşınızı yazmamışsınız, 1994 yılında Türkiye?ye göç eden Ahıska Türklerindensiniz ve 27.04.1994 tarihinde öğretmen olarak göreve başlamışsınız, memuriyette 15 seneniz dolunca 61 yaşından büyükseniz emekli olabilirsiniz. Emekli olunca da çalıştığınız yıl kadar ikramiye alabilirsiniz. Öte yandan 08/09/1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olduğunuzdan o tarihte 50 ve daha yukarı yaşlarda iseniz 61 yaşını tamamlamak şartıyla 15 yılı tamamlamanıza gerek kalmadan 10 yıl ile de emekli olursunuz.

Ynt: Ekim Ayı Geçmeden Dul Aylığı Dilekçenizi Veriniz

Babam 2005 yılında vefat etti. Daha önce çalıştığı kurumdan iş kazasından dolayı işgöremezlik ve yaşlılık aylığı alıyordu. Ölünce anneme sadece yaşlılık aylığı bağlandı.İş göremezlik maaşı kesildi. Babamın iş göremezlik oranı %50 nin altındaydı ve ölüm nedeni iş kazasından kaynaklanan bir hastalık değildi. 5510 sayılı kanun kapsamında annem babamdan dolayı işgöremezlik maaşını müracat etse alabilirmi?