fonradar

Eksik Çalışma Süreleri Hk,

Merhabalar;

Bir projemizde personeller sürekli izin alıyorlar saat olarak. 2 saat 3 saat 5 saat .. bir ay boyunca 16 saat eksik çalışan personelin maaşından kesmemiz isteniyor. ben bunu saat olarak girdiğimde 28 gün sgk günü ve ödemesi de 28 gün olarak çıkıyor. ama proje de ki yetkililer günü 30 gün olacak ama net maaşından 16 saatini keseceksin diyorlar. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Verilen izinler için izin formu dolduruyor musunuz?İzin formu doldurulup burada ücretsiz izin alındığını gösterir belge var ise gün olarak yaptığınız hesap doğru olur.(Bunu izahını yapmanız ve bu işin bu şekilde olması gerektiğini söylemeniz gerekir)Şayet izin belgesi yok veya ücretli izin formu var ise ücret kesmeye hakkınız yok.
Bunları anlatmanıza rağmen dedikleri gibi kesinti yapmak isterlerse yapman gereken şey ;
ÜCRET HESAPLAMASI Ücret / 30 * 28 (verdiğiniz gün üzerinden) çalışma gün sayısı 30 olur.Ancak bu işlemi yaparsanız kişilerin alacakları maaş aydan aya farklılık gösterir ve tutarsızlık olur.(Bu örnekte asgari ücret alan personel olursa yanlış işlem yapılmış olur.)
2. çözümde ilgili personelin maaşını tam gösterip kesinti yapılacak olan tutarın avans şekilden kesilmesi olabilir.Ancak burada da personelin avans formu imzalaması gerekmektedir.Yoksa karşılığı olmayan bir hareket yapmış oluruz.

Her zaman doğru işlem yapmakta fayda olduğunu hatırlatmak isterim.

Hiç eksik gün göstermeyip, eksik ücret ödeyeceksiniz yani.
Peki çalışan derse , ücretim eksik ödendi diye ve çılgının biri dava açıp talep ederse eksik ödenen kısmı, kıdem tazminatıyla birlikte, nasıl ıspatlayacaksınız eksiği??

ama proje de ki yetkililer günü 30 gün olacak ama net maaşından 16 saatini keseceksin diyorlar. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Hiç eksik gün göstermeyip, eksik ücret ödeyeceksiniz yani.
Katılıyorum.
Ek;
Çözüm adına söylüyorum,iş sözleşmesinde yada sonradan tarafların yazılı olarak anlaşmaları halinde,sözleşmedeki ücretli izinler veya yazılı olmasa da çalışma koşulları çerçevesinde uygulanan ücretli izinler dışında,"işçinin isteği üzerine işverenin ücretsiz izin vermesi ve işçinin bu izin(ler)i kullanması halinde, takabül eden miktar/ücret, aylık ücretinden kesilir ancak sgk primleri tam/30 gün olarak ödenir"şeklinde ,
mümkün olamaz mı?

Merhaba
özel şirkette hafta içi sabah 8:00 akşam 17:45 aralığında hafta sonu da sabah 8:00 akşam 16:30 a kadar çalışmaktayım.çalışma saatlerimizin fazla olmasından dolayıda herhangi bir ek ücret almamakla beraber sadece çalışma saatleri dışında mesaiye kalırsak onun ücreti ödenmekte.ayrıca ay içerisinde 1 saat işe gelmesem maaşım kesiliyor..yıllık izinim de var..yıllık izinim olmasına rağmen maaşımın kesilmesi normalmi?yoksa bu kesilme olayı tamamen işverenemi bağlı?yasal olarak doğrusu nedir yardımcı olursanız sevinirim.