Eksik Çıkarılan iş Yüzünden Fazla Mesai Yapmak

Cemmm

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar. Aradım ama bulamadım forumda o yüzden yeni konu açtım. Yardımlarınızı rica ediyorum.
Bir tekstil firmasıyız. İmalat yapmaktayız. Çalışanlardan bazıları resmi tatillerde çalışmak istemiyor ve mesai de kalmak istemiyorlar. Fakat yüklemelerin yetişmesi için mesai kalmak gerekiyor genelde. Yüklemelere mal yetiştirememizin sebebi de çıkarılan adet sayısının düşüklüğü. Malum sektörümüzde kalifiye eleman sıkıntısı çok. Bu yüzden elimizdeki personeli kaçırmamak adına çok sıkamıyoruz. Hatta aman adamlar gitmesin diye de çoğu olumsuzlukları görmezden geliyoruz ya da formaliteden bir tutanak ya da ihtarname hazırlıyoruz. Maksat personeli işten atmak değil kendine çeki düzen vermesini sağlamak. ama dediğim gibi kalifiye personelin az olduğunu personel de bildiği için bunu suistimal ediyorlar. Her 2 saatte bir molamız var (saat 10 da 15 dk. - öğlen12:30 da 45 dk. yemek molası - saat 15:30 da 15 dk. çay molası ve akşam 18:15 çıkış). Buna rağmen bazı işçiler molalara az bir süre kalarak tuvaletlere gidiyor ve vakit geçiriyor. Kimisi de tuvaletlerde sigara içiyor. Neredeyse bu işi rutine bağlayanlar bile var. Her gün aynı saatte tuvalete gidiyorlar. Halbuki 2 saatte bir verilen molalarda bu ihtiyaçlar giderilebilir. Hastalık durumlarını hariç tutuyorum. Zaten o da nadiren olur ve ona bir şey dediğimiz yok. Ayrıca saatte kaç tane yapılacağı belli işler var. Atıyorum saatte 100 tane yapılması gereken işleri çoğu zaman yapamıyorlar ve sayılar düşük geliyor. Dolayısıyla da gün boyunca yapılması gereken sayı atıyorum 900 adet ise az yapılan adetten dolayı 700 civarı çıkıyor. Dolayısıyla da işlerin yetişmesi için bir de fazla mesai ücreti ödenerek 2 saat mesai yapılıyor. Buna rağmen personelin bu memnuniyetsizliği bizi de sıkıntıya sokuyor. şimdi ne yapalım diye düşünüyoruz.
Biz de mesai yapmak derdinde değiliz. bizim de evimiz barkımız çoluk çocuğumuz var. Biz de ailemizle vakit geçirip dinlenmek isteriz fakat bu işlerin de yetişmesi lazım. bu işletmenin ayakta kalabilmesi için işleri zamanında yüklemeli ve günlük adetleri tutturmalıyız.
Bazı fikirler üzerinde düşünüyoruz ve sizden de fikir rica ediyorum.
1- İşçilerden günlük adetlerini tutturmaları isteyelim ve tutturamayanlara ayrıyeten mesai vermeyelim. Mesela 900 iş yapması gerekirken 700 iş yaptı. Kalan 2 saatte yaptığı 200 iş için mesai vermeyelim. böylece normal mesai içerisinde adetlerini çıkarmaya çalışsın.
2- Parça başı iş yaptıralım. Böylece yaptığı iş kadar para alacağı için daha disiplinli çalışırlar. Çok çalışan çok kazansın. Zira biri sallanıp çalışırken diğeri adetini çıkarıyorsa adetini çıkaran daha fazla ücret alsın ve aralarında fark oluşsun.

Bu düşünceleri uygulamaya sokarsak ne gibi zorluklarla karşılaşırız ve yasalarda bunun yeri var mı ?

Adetini çıkaramayan kişiye adetini tamamladığı süre zarfında fazla mesai ücreti verilmemesi yasal mıdır? vb.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

İkinci yolu yapabilirsiniz. Ama buda sözleşmede esaslı değişiklik olacağı için tazminat isteyip işi bırakabilirler.

1. yol yasal değildir. Yapabileceğiniz işçinin işini savsakladığına dair tutanak tutup uyarı vermek devamında işten çıkarmak olabilir.

Tutanaklarla , işçinin işi gerçekten savsakladığını ıspatlayabilirseniz, tazminat ödemeniz gerekmez.
Ancak takdir edersiniz ki, tazminatsız işten çıkarılan her çalışanın ilk gideceği yer şikayet için işkur ve tazminatın ödenmesi için de iş mahkemesi olur.
İş mahkemesinde o davada 1-0 yenik başlarsınız işveren olarak, o nedenle işin savsaklandığını ıspatlayacak ciddi delil-şahit-performans değerlendir raporlarıyla desteklemeniz gerekecektir savsaklama iddianızı.

Tutanaklarla , işçinin işi gerçekten savsakladığını ıspatlayabilirseniz, tazminat ödemeniz gerekmez.
Ancak takdir edersiniz ki, tazminatsız işten çıkarılan her çalışanın ilk gideceği yer şikayet için işkur ve tazminatın ödenmesi için de iş mahkemesi olur.
İş mahkemesinde o davada 1-0 yenik başlarsınız işveren olarak, o nedenle işin savsaklandığını ıspatlayacak ciddi delil-şahit-performans değerlendir raporlarıyla desteklemeniz gerekecektir savsaklama iddianızı.

Amiyane olacak biraz ama kısaca "Kazığın ucu hep işverene dönük" yani. Peki tek tutanak yeterli midir bunun için yoksa 3 tutanaktan sonra mı işten çıkarılır ?

Haklı olarak düzenlenmiş tek bir tutanak ta yeterli olabilir, doğruluğu ıspatlanamayan, diğer performans değerlendirme raporları vs ile destekleyemediğiniz tutanak sayısı 10larca da olsa tazminat ödemek zorunda kalırsınız.

Kişinin performansının düşüklüğü, diğer benzer iş yapan kişilerin performanslarıyla kıyaslamalar, kişiye verilen bu konudaki ihtarlar, savunmaları, aynı durumun devam ettiğinini, düzelme olmadığının ıspatlanabilmesi ile ancak mahkemede haklılığınızı ıspatlayabilirsiniz. Yoksa sadece bakın tutanaklarımız da var onlarca diyip o tutanakları sunmanız bir işe yaramayacaktır.

Haklı olarak düzenlenmiş tek bir tutanak ta yeterli olabilir, doğruluğu ıspatlanamayan, diğer performans değerlendirme raporları vs ile destekleyemediğiniz tutanak sayısı 10larca da olsa tazminat ödemek zorunda kalırsınız.

Kişinin performansının düşüklüğü, diğer benzer iş yapan kişilerin performanslarıyla kıyaslamalar, kişiye verilen bu konudaki ihtarlar, savunmaları, aynı durumun devam ettiğinini, düzelme olmadığının ıspatlanabilmesi ile ancak mahkemede haklılığınızı ıspatlayabilirsiniz. Yoksa sadece bakın tutanaklarımız da var onlarca diyip o tutanakları sunmanız bir işe yaramayacaktır.

İş zaten mahkemeye kaldı mı iş veren potansiyel suçlu bu ülkede.

Performans düşüklüğü nedeniyle savunma aldıktan sonra işbaşı eğitimi ya da dışarıdan eğitim verdiğinizi kanıtlamanız buna rağmen düzelme olmadığını da ispatlamanız gerekir.
Ve elbette çalışana bu işi dışında başka bir işe kaydırmanızın mümkün olmadığını da ispatlamalısınız.