fonradar

Eksik Fatura Kesimi

4 ARALIK 2009 da X bayiinden 0 km araç satın aldım 17.000 tl eski aracım saydılar 24.000 tl kredi kullandım toplamı 41.000 tl fakat fatura tutarı 38.850 küsür bir miktarı gösteriyor.(Bayi aracın 314 tl MTV , 215 TL sigorta ve palka masraflarını yaptı) Bayi kısacası benden fazla para alıp cebe indirdiği anlamı anlıyorum ve açıkcası sinirim oldukça bozuluyor.
Bu durum bayinin eksik fatura duzenliyerek vergi kaçırdığı anlamına mı geliyor?
Benim bu konuda ne yapmam gerekir?
Bayii ile görüşmem sizce ne sonuç verir?

Ynt: Eksik Fatura Kesimi

merhaba değerli arkadaşım. otomotiv firmalarının çoğu müşteri fatura istemediği yada dikkat etmediği için böyle yapar. zira sizinle anahtar teslimi konuşmuştur. ancak ne kadar az ötv ve kdv öderse kardır. ama aracın distribütör (yani türkiye ana dağıtıcısı) ona kaçtan kestiyse ondan aşağı kesemez. dememki aradaki fark onun karı... sen tam fatura isteyebilirsin bu hakkın..

Ynt: Eksik Fatura Kesimi

Merhaba,
"0" km Otomotiv satışı yapanların eksik fatura kesmesi söz konusu olamaz diye düşünüyorum. Yukarıdaki maliyetleri bir kontrol etmek lazım. 215 TL sigorta ve tescil gideri çok çok düşük bir rakam. Sadece Zorunlu Trafik Sigortası bile bu bedelin üzerindedir. Yuvarlak söylemek gerekirse 100 TL muayene ücreti, trafik müşavirinin aldığı hizmet bedeli, tescil belgesi harçları, trafik bilmemne vakfına bağışlar v.s. en az 1000 TL tutacaktır.
Bayii ile görüşerek tüm harcamaların fatura ve makbuzlarını alabilirsiniz.