fonradar

Eksik gün bildirimi ek-8

ugur6666

Katkı Sunan Üye
2008 11. ayda eksik gün bildirmi yapılmamış fakat o ayda işçi aynı firmanın farklı inşaatında 30 gün diğerinde 1 gün görünmüş bunun için 29 günlük ek prim bildirgesi istiyorlar.. dolayısıyla aynı ayda 60 gün görünmüş olacak..
ek 8 ini vereyim dedim kabul etmediler... tavsiyesi tecrübesi olan varmı bu konuda?

Ynt: eksik gün bildirimi ek-8

MECBUREN 29 günlük vermelisin
ancak bi kere şöyle bişey yapmıştık bizde 2 günlük çalışma vardı ancak 28 gün eksikti
bizde 28 gün yerine tekrar ek aylık bildirgeyi 2 gün olarak vermiştik ve kabul ettiler ve anlamadılar böylece 26 gün fazladan ödememiştik
doğru değil ama işe yaramıştı
ancak doğru iş yapmak istiyorsan mecburen 30 güne tamamlamalısın

Ynt: Eksik gün bildirimi ek-8

1 gün gözüktüğü yerde 2008/12 ve sonrasında görünüyor mu?

kbrs16 ' Alıntı:
1 gün gözüktüğü yerde 2008/12 ve sonrasında görünüyor mu?

hayır 1 gün gözüktüğü yerde 30/11/2010 da çıkış görünüyor.. diğer inşaatta devam ediyor görünüyor..

bu olay yüzünden kavga ettim ben ssk'da
müdür'e kadar çıktım
adam diyor ki kesinlikle haklısın ama benim insiyatifimde değil
bende en son isyan ettim
ssk prim tahsil edemiyor cezalardan mı çıkaracak zararını

normalde aynı işveren olduğunda eksik gün bildirimine gerek olmaması lazım
kanunda da demiyor mu farklı farklı işyerleri tek işveren sayılır aynı firmaya aitse.
maalesef çözümü yok
ek beyanname vereceksiniz.
cezayıda yiyeceksiniz
ya da mahkeme yolu
ben gidelim demiştim ama ilişksiz yazısı acil lazım olduğu için dosyayı kapatmam gerektiği için
seçemedik mahkeme yolunu.
çok absurt bişi

bide benim olayımda 2 dosyamda aynı işverendeydi :)

tembell ' Alıntı:
bu olay yüzünden kavga ettim ben ssk'da
müdür'e kadar çıktım
adam diyor ki kesinlikle haklısın ama benim insiyatifimde değil
bende en son isyan ettim
ssk prim tahsil edemiyor cezalardan mı çıkaracak zararını

normalde aynı işveren olduğunda eksik gün bildirimine gerek olmaması lazım
kanunda da demiyor mu farklı farklı işyerleri tek işveren sayılır aynı firmaya aitse.
maalesef çözümü yok
ek beyanname vereceksiniz.
cezayıda yiyeceksiniz
ya da mahkeme yolu
ben gidelim demiştim ama ilişksiz yazısı acil lazım olduğu için dosyayı kapatmam gerektiği için
seçemedik mahkeme yolunu.
çok absurt bişi

bide benim olayımda 2 dosyamda aynı işverendeydi :)

ya saçma sapan mantıksız bir iş adam 60 gün görünecek ama emekli olurken 30 unu silecekler kimseye faydası yok yani sgk dan başka

Kurunun yanında yaşın da yanması. Eğer eksik günü ispatlayabilirseniz ki SGK bunu sizin ispatlamanızı istemekde ek vermezsiniz. Ancak sonradan düzenlenebilecek bir belge ilede ispat olamaz.

ek 8 vermemenin cezası yok dolayısıyla eksik günler için bildirge isteyip o şekilde arayı kapatıyorlar..

mzhr ' Alıntı:
Kurunun yanında yaşın da yanması. Eğer eksik günü ispatlayabilirseniz ki SGK bunu sizin ispatlamanızı istemekde ek vermezsiniz. Ancak sonradan düzenlenebilecek bir belge ilede ispat olamaz.
ben ispatlayabiliyordum
diğer işyerimde çalışıyor adam
aynı ssk, aynı işverende dosyalarım
2 ayrı şantiye
ek8 diye diretiyorlar
sen bilirsin kurum olarak yaparız diyorlar
çıldırtıyorlar
mahkeme yolu en güzelide vaktin varsa

ugur6666 ' Alıntı:
ek 8 vermemenin cezası yok dolayısıyla eksik günler için bildirge isteyip o şekilde arayı kapatıyorlar..

Süresinde verilmeyen EK 8 in cezası var bilginize

tembell ' Alıntı:
mzhr ' Alıntı:
ben ispatlayabiliyordum
...
İşçinin iki işyerinizde de aynı günlerde çalışmadığı ne malum? Önce birinde çalışır oradan diğerine geçer ve orada da çalışır. İşçinin gücü ve zamanı yetiyorsa değil iki beş yerde de çalışabilir.

Eksik gün formunun cezası hiç bir zaman olamıştır ve yoktur! Zamanında verilmeyen eksik gün ve eklerini sonradan düzenlenemeyecek belgelerle ispat edebiliyorsanız geç versenizde sgk kabul eder. Ancak ispat edemez iseniz haklı olarak aylık bildirimi hatalı verdiğinizi ve ek vermeniz gerektiğini bildirir. Kendiliğinizden verirseniz daha az bir ipc ile kurtarırsınız vermemekde israr ederseniz kurum resen yapar ve daha ağır ipc keser.

EK 8 Ücretsiz izinden dolayı kuruma geç verilir ise cezası var. SGK neyi geri çevirdi ki süresi geçen EK 8 kabul etmesin

geç verilen ek8'i kabul etmiyor eğer rapor ve benzeri şeyler yoksa

NİSANLI ' Alıntı:
EK 8 Ücretsiz izinden dolayı kuruma geç verilir ise cezası var. SGK neyi geri çevirdi ki süresi geçen EK 8 kabul etmesin
Bilgilerinizi gözden geçirmenizde fayda var. Ek-8 (şimdiki Ek-10) eksik gün formuna ait ipc yoktur.
Kabul edilmeyen eksik günlerin tamamlanması için verilecek ek aylık bildirim için ipc vardır. Süresinden sonra, hatta süresinde verseniz dahi kurum eksik gün belgenizi kabul etmez ise ek aylık bildirim vermek zorunda kalırsınız ve süresinden sonra verilecek ek aylık bildirimde ipc tabi.

kbrs16 ' Alıntı:
tembell ' Alıntı:
mzhr ' Alıntı:
ben ispatlayabiliyordum
...
İşçinin iki işyerinizde de aynı günlerde çalışmadığı ne malum? Önce birinde çalışır oradan diğerine geçer ve orada da çalışır. İşçinin gücü ve zamanı yetiyorsa değil iki beş yerde de çalışabilir.

Eksik gün formunun cezası hiç bir zaman olamıştır ve yoktur! Zamanında verilmeyen eksik gün ve eklerini sonradan düzenlenemeyecek belgelerle ispat edebiliyorsanız geç versenizde sgk kabul eder. Ancak ispat edemez iseniz haklı olarak aylık bildirimi hatalı verdiğinizi ve ek vermeniz gerektiğini bildirir. Kendiliğinizden verirseniz daha az bir ipc ile kurtarırsınız vermemekde israr ederseniz kurum resen yapar ve daha ağır ipc keser.
krbrs16 iki işyerimde de ayrı ayrı çalıştığını varsayalım 60 gün ssk gösterilmez fazla mesai ödenir.
ben bşubedeyim merkeze gittim 3 saat orda çalıştım ayrıca maaş mı alıyorum hayır ? hangi kavrama giriyor bu mesai ?
mesai için ek gün bildirilir mi hayır!

SGK açısından sahipleri aynı olsada her şube ayrı bir işyeridir ve o nedenlede ayrı ayrı işyeri dosya nosu verirler.

ben sizin yorumunuza cevap olarak yazdım onu.
hani orda 60 gün çalıştırmadığınız ne malum derken.
her dosya ayrı işyeri ama aynı işveren.
ssk'nın mantığında hata var.
dava edilse kazanılabilir.

evet dava edilse kazanılacğını düşünüyorum.. ama işin aksıyor zaman alıyor yoksa daha kısa zamanda çözülecek olsa kesin uğraşırım..

merhaba

eksik gün bidiriminde eğer inşaat firması isen puantaj kaydı oluştur işçiyede imzalat bu senin için resmi bir şeydir. çünkü sgk inşaat firmalarında bu konuda bir sıkıntı çıkarmıyor.
ayrıca puantaj kaydını kabul etmiyorum diyemez. aynı durumu bende yaşadım bana kendisi bunu yapmamı önerdi.
ayrıca arkadaşlar sgk ya göre bir işçinin prime esas kazançları toplamı üst sınırı geçmediği sürece istediği kadar işyerinde çalışabilir. bu konudada sgkda bir örnek yaşadım ve sgk da şefin yorumu şu oldu gün olarak kişiye bir yararı olmasada emeklilik durumunda gün sayısı toplamı 30 u geçiyorsa 30 geçmiyorsada toplam sayı kadar alınır ama pek tutarı her çalıştığı yerin pek tutarı toplanarak bulunur. yani sadece pek tutarında emekliliğe katkısı olduğundan böyle bir şeyi istiyorlar.
Ama bana göre puantaj kaydıyla eksik gün bildiriminde bulunman mantıklı geliyor.