fonradar

Eksik Gün Bildirimi Nedeniyle İdari Para Cezası

Merhaba,

2012/10 Döneminde bildirilmeyen eksik gün nedeniyle ek APHB düzenlememiz gerektiğine ilişkin SGK dan yazı geldi. Ben ek bildirgeyi süresinde düzenleyip verdiğimde tahakkuk edecek ceza nedir? daha önce aynı şekilde ek bildirge verdim 940,50 TL 1/5 oranında indirim oldu onu da15 gün içerisinde peşin olarak ödediğimden dolayı 3/4 orınında indirime giderek 141,08 TRL İP cezası ödedim. Yine aynı şekilde ek bildirge düzenleyeceğim ve 6 günlük prim tahhakkuk edecek bunun ödemesi çıkacak. Diğer taraftan gelen tebliğde asgari ücretin 2 katı geçilmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı başına asgari ücretin sekizde biri tutarında ceza kesilecektir deniliyor. sonuç olarak ceza ne kadar olacaktır?

Teşekkürler

Merhabalar,

Belgenin ek olması halinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında, belgenin asıl olması halinde aylık asgari ücretin beşte biri tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Belgenin yasal süresi geçtikten 30 gün içinde verilmesi ve idari para cezasının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde 3/4 oranında ödenecektir.

Sizin durumunuz için yasal süresi geçtikten 30 gün içinde verilmesi şartı sağlanamadığından indirimden faydalanamıyacaksınız.
Düzenliyeceğiniz APHB ek olacağından 1 kişi olduğunu varsaydığımızda asgari ücret / 8 tutarında idari para cezası uygulanacaktır.