Eksik Gün Bildirimi Ve Bizans Oyunları

Merhabalar,

Öğretmenevi çalışanı olarak, tüm personelin, taşeron firmadan İŞKUR bünyesine taşınacağı isteyenlerin işten çıkabileceği ve haklarını alabilecekleri belirtildi. Buna istinaden 2. yılımı doldurabileceğim 29 Ocak'ta çıkış talep ettim. Fakat kurum hem senelik izin hakkımı doldurmamı bekleyip onun ücretini ödememek hem de tazminatımı yeni asgari ücretten hesaplamamak için bana çeşitli sözlerle sadece sene sonu çıkabileceğimi bildirdi.

Ona da eyvallah dedim, bu sefer İHBAR tazminatı vermeyeceklerini söylediler. Ben bunun üzerine olayı iş mahkemelerinde çözeceğimi söyledim, geri adım atarak ihbar tazminatını vereceklerini söylediler.

Tamam dedik imzalayalım kağıtları, fakat evraklarda işten çıkış tarihim 31.12.2022 olarak belirtilmişti ki bu yanlıştır. Tüm kurum kayıtlarında belirtildiği üzere ayın 31'i, on gün çalışmamın ardından hakedilmiş hatta gecikmiş haftalık izin günümdür ve belgelerle sabittir.

Bu durumu kuruma hakedilmiş haftalık izin gününün mesaiye dahil olduğunu, işten çıkış tarihinin 01.01.2023 olması gerektiğini belirten ve düzeltme talep eden bir dilekçe yazdım. Bir cevap alamadım. Muhasebe çalışanı çıkış tarihinin doğru olduğunu belirtir bir yazı yazdı WhatsApp'tan.

İkinci olarak, ihbar tazminatı, son maaşım ve geçen seneden kalan kullanılmamış 8 günlük yıllık izin tutarını taşeron firmanın yatıracağını söylediler. Fakat 1700 TL kadar, evraklarda yer alan rakamdan eksik yatırılmıştı.
Bu durumu kurum müdürüne mail ile bildirerek yanlışların düzeltilmesini talep etmeme rağmen herhangi bir cevap alamadım.

1- 2. yılımı doldurmama 29 gün kala işten çıkarıldım, yıllık izin için herhangi bir ücret talep edebilir miyim?
2- 01.01.2023'te işten çıkarılmam yeni asgari ücretten tazminat hakkı doğurur mu?
3- Kurum çıkış tarihini düzeltmezse nasıl bir yol izlemeliyim?
4- Eksik yatan para talebimi kabul etmezlerse nasıl bir yol izlemeliyim.
5- Hiç bir konuda kurumdan cevap alamazsam nasıl bir yaptırım uygulanabilir?

Tüm kurum yazışmaları, imzalamam istenen ama imzalamadığım evrakların resimleri vs mevcuttur.
Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim
Saygılarımla

Merhabalar sorularınız cok fazla iş hukuku davalarına bakan bir avukatla görüşmeniz daha sağlıklı olur. benim fikrim ikale yoluyla çözmeye çalışın işi davaya götürmek sağlıklı sonuç almayabilirsiniz.

Sayin NCP

1- 2. yılımı doldurmama 29 gün kala işten çıkarıldım, yıllık izin için herhangi bir ücret talep edebilir miyim?

Izin hakki icin 1 yilinizi doldurmaniz yeterli

2- 01.01.2023'te işten çıkarılmam yeni asgari ücretten tazminat hakkı doğurur mu?

Evet. Asgari ucret Aralikta aciklanir, ve ocak 2023 yilindan itibaren baslamak uzere Resmi Gazetede yayimlanir.

Once noterden ihtar sonra dava acin

Dava

Dava

Sayin NCP

Izin hakki icin 1 yilinizi doldurmaniz yeterli

Evet. Asgari ucret Aralikta aciklanir, ve ocak 2023 yilindan itibaren baslamak uzere Resmi Gazetede yayimlanir.

Once noterden ihtar sonra dava acin

Dava

Dava

Ferhat Bey açık ve net cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

İlk soruma şöyle bir açıklama getireyim. 2 senedir çalışıyorum,1. sene için hakettiğim 14 gün yıllık iznin 6 gününü izin olarak kullanmıştım, kullanmadığım kalan 8 günün parasını alacağım söylendi. Buraya kadar sorun yok. Asıl önemli olan 2. yılımı doldurmama 29 gün kala, yani 2. yılımı dolduramadan maalesef, ödemeye çevirebileceğim herhangi bir yıllık izin hakedişim oluyor mu diye merak ediyorum.

Yoksa sene dolmadı diye 11 ay boşa mı gidiyor?

Aydınlatırsanız sevinirim.

...Asıl önemli olan 2. yılımı doldurmama 29 gün kala, yani 2. yılımı dolduramadan maalesef, ödemeye çevirebileceğim herhangi bir yıllık izin hakedişim oluyor mu diye merak ediyorum.

Aynen dediğiniz gibi, 2.yılı tamamlamamış oldugunuzdan herhangi bir hakkınız bulunmuyor.
Ücretli izin hakkı tam 1 yıllık çalışma sonrası kazanılır, 1gün eksik olması ile 363 gün eksik olması arasında bir fark bulunmuyor..

Alamadığınız haklarınız konusunda açacağınız davadan önce mutlaka arabuluculuk burpsına başvurmanız gerekir.Arabulucu ile de bir anlaşma sağlayamazsanız davayı açabilirsiniz.
Çıkış sebebi olarak ne belirtildi resmi evraklarda?

Ferhat Bey açık ve net cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

İlk soruma şöyle bir açıklama getireyim. 2 senedir çalışıyorum,1. sene için hakettiğim 14 gün yıllık iznin 6 gününü izin olarak kullanmıştım, kullanmadığım kalan 8 günün parasını alacağım söylendi. Buraya kadar sorun yok. Asıl önemli olan 2. yılımı doldurmama 29 gün kala, yani 2. yılımı dolduramadan maalesef, ödemeye çevirebileceğim herhangi bir yıllık izin hakedişim oluyor mu diye merak ediyorum.

Aydınlatırsanız sevinirim.
Sayin NPC222

Tesekkur ederim. Izin konusunda Sayin Keremcem yazmis. Dava konusunda da Arabulucuya basvurmadan zaten dava acamazsiniz. Zaten dava acmaya gittiginizde sizi once Arabulucuya yonlendirecekler. Arabulucuda Uzlasma tutanaginda ''uzlasirsaniz'' (haklariniz konusunda) mahkemeye gerek olmuyor, sonradan davada acamiyorsunuz.

Uzlasamazsiniz Arabulucudan sonra mahkeme sureci basliyor.

Aynen dediğiniz gibi, 2.yılı tamamlamamış oldugunuzdan herhangi bir hakkınız bulunmuyor.
Ücretli izin hakkı tam 1 yıllık çalışma sonrası kazanılır, 1gün eksik olması ile 363 gün eksik olması arasında bir fark bulunmuyor..

Alamadığınız haklarınız konusunda açacağınız davadan önce mutlaka arabuluculuk burpsına başvurmanız gerekir.Arabulucu ile de bir anlaşma sağlayamazsanız davayı açabilirsiniz.
Çıkış sebebi olarak ne belirtildi resmi evraklarda?

Anladım... Cevap için teşekkürler.

SGK'ya bildirilen çıkış kodu 18.

@NPC2222

İmzalamadığını evraklar arasında neler var? İşe giriş esnasında imzaladığınız iş sözleşmesi varmı ?
Merhaba, o dosya yok maalesef. Bizim asıl ihtilafimiz haftalık izin günümde çıkış göstermeleri, sanki izin günü mesaiye dahil değilmiş gibi. Onu duzelttirmeye çalışıyorum. Noterden ihtarname gönderdim cevap gelmedi henüz. Eğer çıkış günüm duzeltilirse, yeni senenin asgari ücretinden tazminatı alma ihtimalim var @ferhat beyin dediği gibi. Takipteyim

Merhaba, o dosya yok maalesef. Bizim asıl ihtilafimiz haftalık izin günümde çıkış göstermeleri, sanki izin günü mesaiye dahil değilmiş gibi. Onu duzelttirmeye çalışıyorum. Noterden ihtarname gönderdim cevap gelmedi henüz. Eğer çıkış günüm duzeltilirse, yeni senenin asgari ücretinden tazminatı alma ihtimalim var @ferhat beyin dediği gibi. Takipteyim

@NPC2222
30.12 veya 31.12 çıkış tarihleri / çıkış yılı 2023 olmadığı müddetçe öyle bir şansınız yok, imzaladığınız/imzalamadığınız belgeler de yok ve çıkış kodunuz 18. "İşin Sona Ermesi". İş sözleşmeniz yok, varsada sizde örneği yok. Ben çok umutlu bir sonuç göremiyorum. Bu konunun arabulucu yoluyla kısmen nakdi olarak düzelmesi en iyi sonuç olur, aksi takdirde dava süreci tahmininizden çok uzun sürecektir.

31/12 tarihine çıkış verilmesinde sakınca yok, evet tatil gününüz ama zaten o günde çalışmış gibi gösterilip çıkış veriliyor. Yani çıkış tarihi son iş günü tarihiniz. Tabii eksik gün bildirilmezse ki aralık ayında 1 günlük eksik gün bildirilemiyor.

Ayrıca hakkınızın yendiği herhangi bir durum olduğunu düşünüyorsanız konuyu arabulucuya taşımanızı tavsiye ederim.