fonradar

Eksik gün bildirimi

Değerli üstatlar muhasebe açısından bu sıkışık günlerimizde bir şey danışmak istiyorum.
bir işçimiz 2011 aralık ayında bir gün işe gelmedi 1 gün maaşını eksik ödedik.ssk aylık prim ve hizmet belgesinde 31-1 =30 gün kanun gereği 30 gün belirtip eksik gün göstermedik tabiki eksik gün sebebide belirtmedik zaten yazınca uyarı veriyor.
benim danışmak istediğim husus bu durumda acaba ssk ya ek 10 eksik gün bildirim formu düzenlenip yollanacakmı ? çünkü bu personelde diğerleri gibi gün sayısı 30 gün olarak belirtilmektedir.
kıymetli yardımlarınızı bekliyorum.hepinize yeni yılda sağlıklı hayırlı işler dilerim.

Ynt: Eksik gün bildirimi

O personelinizin gün sayısını 29 olarak bildirmeniz gerekmektedir. Zaten ücret vs. hesaplamaları hep 30 gün üzerinden yapılmaktadır..

Kolay gelsin..

Selamlar
Öteden beri devam eden işçilerde ayın günlerine bakılmaksızın her ay 30 gün gösterileceğinden,siz de 30 gün göstermişsiniz.eksik gün belirtmemişsiniz.Aydaki güne bakıldığında fiiliyatta 31 gün olması gerekirken ssk 30 gün kabul etmektedir.Ücretlendirmeyide belki günlük yapıyorsunuz bilemiyorum.bana göre eksik gün bildirimine gerek yoktur.
Ücretini de en az asgari ücret kadar beyan etmişseniz hiç bir sorun yoktur.Saygılar

29 gün olmaz olursa 31 günlük ayda eksik gün 2 olur
bu da bana göre sistemin bir sorunudur...

Ben de emin olamadım ancak bordrodaki 1 günlük ücret düşüşünü nasıl açıklayacağız peki..

emansur ' Alıntı:
29 gün olmaz olursa 31 günlük ayda eksik gün 2 olur
bu da bana göre sistemin bir sorunudur...

Eğer Ödenen ücretle SGK'ya gösterilen ücret aynı ise 30 gün üzerinden ödenen ücret kadar (1 gün eksik hali) bildirge verilirse sorun kalmaz diye düşünüyorum.

sayın twolf aylık bildirgeyi 29 gün olarakmı verilirse diyorsunuz...

Bu da sistemin bir boşluğu sanırım.. ücret hesaplamaları zaten 30 gün olarak hesaplanıyor...sizin dediğiniz gibi olursa yine çalışana fiili olaral 29 günlük bir ödeme yapıp 30 gün üzerinden göstereceğiz..ben yanlış mı anlıyorum. :(

Kolay gelsin..
twolf ' Alıntı:
Eğer Ödenen ücretle SGK'ya gösterilen ücret aynı ise 30 gün üzerinden ödenen ücret kadar (1 gün eksik hali) bildirge verilirse sorun kalmaz diye düşünüyorum.

üstatlar zaten ssk duyurusunda
31 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının;
prim ödeme gün sayısı 31-1=30 olacağından ,
prim ödeme gün sayısı 30 gün olarak bildirilecek ve eksik gün sayısı girilmeyecektir.
denmektedir.
ek 10 verip vermeyeceğim hususunda kararsız kaldım.

Hayır,şöyle diyorum.
gerçekte 31 gün çalışan biri 1 gün işe gelmedi.30 gün çalışmış oldu.SGK'ya da zaten 30 gün bildirimde bulunulacaktı,o da yerine getirildi.Zaten eksik günü bildirgeye dahil edemiyoruz.Demek ki SGK açısından gün de bir sorunumuz yok.geldik ücret kısmına.Öncelikle ücretlendirmenin nasıl yapıldığını bilmiyoruz.Kasım ayında bu kişi 30 gün ve belli bir ücretten gösterildi.Aralık ayında da 30 gün olacaktı fakat ücreti 31 gün olarak mı hesaplanacaktı.Maaşı 1 gün eksik ödendiğine göre sgk'sı da yine 30 gün üzerinden ödenen ücret kadar gösterilecekti.(varsayım) Yani 30 günden 1000 lira gösterilmesi gerekirken 950 gösterilmişse bildirge açısından herhangi bir sorun yok demek istiyorum.Eksik 1 günü bildirgede gösteremiyoruz.29 gün çalışmış diyemiyoruz o zaman gerçekte 2 gün eksik çalışmış oluyor.30 gün dediğiniz de eksik günü kabul etmiyor.
Bu anlamda bence bildirgeye artık dokunmamak gerek.Öylece kalmalı.Eksik günde verilmek istendiğinde kafalar karışacaktır.Memur bildirgeye bakacak eksik gün göremeyecek nihayetinde..
Saygılar

CAN AZİZOĞLU ' Alıntı:
üstatlar zaten ssk duyurusunda
31 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının;
prim ödeme gün sayısı 31-1=30 olacağından ,
prim ödeme gün sayısı 30 gün olarak bildirilecek ve eksik gün sayısı girilmeyecektir.
denmektedir.
ek 10 verip vermeyeceğim hususunda kararsız kaldım.

sayın azizoğlu eksik gün bildirim formu verilmeyecek sıkıntı yok

Tahsin bey, teşekkür ederim :)

O zaman eksik gün bildirimi yapmaya da gerek yok öyleyse..

sayın twolf

31 günlük aylarda 1 gün raporlu olan işçinin ücretinden kesilebilirmi?

Bence bunu sgk ve işyeri açısından farklı değerlendirmek lazım.İşyeri bir günü değil bir saati bile işçiden kesebilir.fakat ssk'ya bildirim yaparken bordro uygulamasına bakmak lazım.Ayrıca (bu konudan bahsediyorum) ortada zaruretten kaynaklanan bir rapor yok.işe gelmedi dendiğine göre keyfiyet var. Burada kararı işverene bırakırlar ister keser,ister kesmez.Böyle düşünüyorum.
Saygılar

:)

tamam işçi 1 gün çalışmadı işverende bunu kesmek istiyor diyelim bu işlem nasıl yapılır
ay 31 günden oluşuyor çalışan da asgari ücretli primini 30 günden gösterdik peki ücretinden nasıl kesilir?

Asgari ücret olduğu zaman iş değişiyor.
31 gün süren ayda 30 gün çalışan bir işçi için ücretinden kesinti yapılsa da ssk priminde kesinti yapılmaz.SSK'yı tam göstermek zorundasınız.Asgari ücretin üzerinde gösterilen bir işçi için bu uygulama yapılabilir.Ücretinde oynama yapabilirsiniz,ama asgari ücret olunca 1 gün için oynama yapamıyorsunuz.
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Asgari ücret olduğu zaman iş değişiyor.
31 gün süren ayda 30 gün çalışan bir işçi için ücretinden kesinti yapılsa da ssk priminde kesinti yapılmaz.SSK'yı tam göstermek zorundasınız.Asgari ücretin üzerinde gösterilen bir işçi için bu uygulama yapılabilir.Ücretinde oynama yapabilirsiniz,ama asgari ücret olunca 1 gün için oynama yapamıyorsunuz.
Saygılar

işte ben de bu nokta da takılmıştım zaten..

eveeet bende bunu söylemeye çalışıyordum
asgari ücretlide 31 günlük aylarda 1 günlük ücret kesintisi yapamıyorsunuz...