Eksik Gün Bildiriminin Geç Yapılması

eksik gün bildirimini geç veren oldumu hiç acaba bu konuyu daha öncede açmıştım ama
başına gelen arkadaşlardan cevap bekliyorum
ekinde verdiğim evraklar geçerli bulunsada ceza kesilirmi bunu yaşayan varmı ?

Ynt: eksik gün bildiriminin geç yapılması

Bizde Şubat ayında eksik gün bildirimini geç verdik ama şimdilik herhangi bir ceza gelmedi.. Asgari ücretin 1/8'i oranında cezası varmış ::)

Ek-10 eksik gün formlarına ait bir ceza yoktur. Süresinden sonra verilen bildirim ekindeki belge herhangi bir zamanda kolaylıkla düzenlebilen bir belge (ücretsiz izin formu, puantaj kayıtları vs) ise geçerli sayılmamakta ve aylık prim belgesini yeniden gün ve kazançları tam ay çalışılmış gibi düzelterek vermeniz gerektiğinden ipc kesilir.

Sn. Turko, biz şubat ayı bildirgesine istinaden vermemiz gereken eksik gün bildirimini geç verdik,(eksik gün nedeni ücretsiz izin), şuana kadar bizden herhangi bir aylık prim belgesinin yeniden düzenlenmesi için bir bilgi gelmedi, nekadar süre içerisinden isterler bilginiz var mı? acaba..

Siz onları beklemeden verseniz daha iyi. Kanunda direk resen düzenlemeden bahsetmekte fakat çıkarılan açıklamada (tebliğ/yönetmelik) eskiden olduğu gibi düzeltilmesinin isteneceği düzeltilmez ise resen düzeltileceği belirtilmekte. Aradaki ipc farkını düşünürseniz...

ipc'si aylık bildirgedeki kişi sayısı kadar * asgari ücretin 1/8 mi?

Ynt: Eksik Gün Bildiriminin Geç Yapılması

bize yazı geldi eksik olan günleri 30 güne tamamlayın dendi bizde tamamladık ek aylık prim bildirge vererek hem primi ödedik hemde asgari ücretin 1/8 i kadar ceza kesildi ceza ücretli sayısı ile alakalı değil ek te isterse 100 kişi olsun ceza yine bir asgari ücretin 1/8 i kadardır
asıl nitelikte sonradan verilse o zaman işçi başına asgari ücretin 1/5 i kadar toplamda 3 asgari ücret cezası vardır

benim eklerim kısmi süreli iş sözleşmesi (noter onaylı kısmi süreli iş sözleşmesi var) ve istirahat onlarında raporları var

Sn.Kızıldereli, nekadar süre geçtikten sonra istedikler sizden..

Belgelerin istenme süresi, İlgili kurumun iş yoğunluğuna göre değişir.
Örneğin İstanbul Bakırköy SGK' dan 6-7-8 ay sonra gelebilir.

SEDA CANSU ' Alıntı:
benim eklerim kısmi süreli iş sözleşmesi (noter onaylı kısmi süreli iş sözleşmesi var) ve istirahat onlarında raporları var

Eksik gün noter sözleşme tarihindeki veya sonrasındaki aylarda ise (Bu arada kısmi süreli sözleşmenin bir kere verilmesi yeterli, sonraki aylarda verilmeyebilir.) ve istirahat raporunda tarihler hasta kayıt noları doktor kaşe imzası tam ise kabul edilir.
-/-
Bu arada kanun metnini okudunuz mu? Kurum her an kanundaki şekliyle uygulamaya geçebilir.

5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesiyle yapılan düzenleme ;

c) 86 ncı maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri, Kurumca belirlenen şekilde ve usûlde vermeyenler ya da Kurumca internet, elektronik veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu halde anılan ortamda göndermeyenler veya belirlenen süre içinde vermeyenlere her bir fiil için;

1) Belgenin asıl olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin beşte biri tutarında,

2) Belgenin ek olması halinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında,

3) Ek belgenin 86 ncı maddenin beşinci fıkrasına istinaden Kurumca re'sen düzenlenmesi durumunda, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin yarısı tutarında,

4) Belgenin mahkeme kararı, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemeler neticesinde ya da bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden, hizmetleri veya kazançları Kuruma bildirilmediği veya eksik bildirildiği anlaşılan sigortalılarla ilgili olması halinde, belgenin asıl veya ek nitelikte olup olmadığı, işverence düzenlenip düzenlenmediği dikkate alınmaksızın, aylık asgari ücretin iki katı tutarında,

idari para cezası uygulanır.

MADDE 86
...
Sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin aylık
prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken süre içinde Kuruma verilmemesi
veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmaması halinde, otuz
günden az bildirilen sürelere ait aylık prim ve hizmet belgesi Kurumca re?sen
düzenlenir
ve muhteviyatı primler, bu Kanun hükümlerine göre tahsil olunur.
...

Kanunda ek belge istenir veya ek verilmez ise re'sen düzenlenir demekte. Kurum kendi insiyatifini kullanarak kanun hakkında yaptığı açıklamada önce belge isterim vermezseniz re'sen yoluna giderim demektedir.

arkadaşlar,
bizde de böyle bir durum var. ocak ayında atladığımız eksik gün formu var. sgk dan yazı geldi. bizdeki durum ise kişi istirahatli ve istirahat belgesi elimizde . ek 10 versek ekleri ile beraber ceza yinede gelir mi. forumda arama yaptığımda belgelerin sonradan düzenlenip düzenlenmemesi gibi ibareler var. bizde ise istirahat olduğu için belgenin sonradan düzenleme durumu yok.

Selamlar
Kısaca eksik gün sebebi,sağlık kuruluşları raporuna istinadense,yani hastalık istirahati sebebi ise,geç bildirimlere ceza kesilmez.
Fakat sgk'dan gelen yazıya 5 gün içinde cevap verilmeli ve eksik gün bildirimi ekli raporla birlikte onaylanmalıdır.Aksi halde ceza ile karşılaşabilirsiniz.
Saygılar

merhaba

arkadaşlar eksik gün bildirimini elimde olmayan nedenlerden dolayı gönderemiyorum. Hasta yataktayım şuanda.. bir haftadır böyleyim. bir eksik günüm var, yarın posta kanalıyla versem bir sorunla karşılaşır mıyım?
eksik gün sebebi kısmi istihdam.. sözleşmede ekinde.
eğer bir sorun olursa bu yağmurlu havada büroya gitmem gerekecek :(

Eğer önceki aylarda aynı kişi için bildirim yaptı iseniz tekrar tekrar her ay bildirim yapılmasına gerek yok. Eğer ilk kez yapılacak ve iş sözleşmesi noter onaysız ise bugün göndermeniz veya bu ay tam ay çalışıyor göstermeniz gerekir.

teşekkür ederim,
noter onaysız, her ay kısmi istihdam sözleşmesinin imzalı şekilde gönderiyordum.
o halde göndermem gerekiyor bugün