fonradar

Eksik Gün Bildiriminin Unutulması.

a.yeşim

Katkı Sunan Üye
merhaba;

bir mükellefimizin işçisi ile" 10.11.2007 tarihinden itibaren ayda 15'er gün çalışacaktır" şeklinde Noter'den 09.11.2007 tarihinde sözleşme yapılmış ve işçinin 10.11.2007 tarihinden sigortası başlatılmıştır. 2007 11.ay Prim Bildirgesinde 15 gün sigortası yapılmış ve Ek-8 eksik gün Bildirim Formu Kuruma unutulduğu için verilmemiş. Olayı Bu gün Farkettik. Şu andan sonra yapmamız gereken nedir. Ve Bu durumda yiyecek olduğumuz ceza hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

(Not: Sözleşmenin Noterden yapılmış olması bu durumda etkili olurmu? )
Çok acil yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

Ynt: Eksik Gün Bildirimi nin unutulması.

ek 8 verilmesi atlandığı için asgari ücretim 1/8 i kadar ceza kaçınılmaz. Ancak sözleşmenin noterde yapılmış olması kanıtlamanızda sorun teşkil etmeyecektir. Geçte olsa ek-8 kuruma verebilirsiniz diye düşünüyorum. Aksi durumunda ek bildirge ile eksik günleri tamamlayıp gecikme cezasıyla birlikte ödettirebilirler. Hiç bir şey yapmıyayim derseniz kurumca resen tahhakkuk ettiryorlar asgari ücretin 3 katı ceza ve gecikme zammıyla beraber tahsil ederler.

506 Sayılı Kanunun 79?uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken asıl ve
ek belgelerin kanuni sürede verilmemesi

1- Asıl nitelikli olması halinde aylık asgarî ücretin üç katını geçmemek kaydıyla Kuruma verilmiş olan belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgarî ücretin 1/5''i tutarında,

2- Ek nitelikte olması halinde Kuruma verilmiş olan her bir ek belge için aylık asgarî ücretin 1/8''i tutarında,

Şu kadar ki, ek belgenin 79 uncu maddenin üçüncü (*) fıkrasına istinaden Kurumca re''sen düzenlenmesi durumunda aylık asgarî ücretin üç katı tutarında,
(*) Sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin Kuruma verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmaması halinde, otuz günden az bildirilen sürelere ait primler Kurumca re''sen tahakkuk ettirilerek

emustafa10 ' Alıntı:
Ancak sözleşmenin noterde yapılmış olması kanıtlamanızda sorun teşkil etmeyecektir.

ssk ek genelge, 16-318 e göre,
2- İşyerlerinde kısmi zamanlı (part-time) olarak çalışan sigortalılar için düzenlenmiş olan yazılı sözleşmenin noterden tasdikli olması zorunlu değildir.
yasa noter tastiği istemiyor.işçi işveren aralarında sözleşme yapsalarda sonuç aynı olurdu.

merhaba;
şu durumda yapmamız gereken en doğru şey Ek-8 Formunu ekiyle birlikte bir an önce Kuruma vererek, 1/8 cezaya razı olmak sanırım.

Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim.

Sn. nisan doğru söylüyorsunuz. Kısmi süreli iş sözleşmesi noterde yapma zorunluluğu yok. Ama zamanında verilmeyen ek 8 formunu doldurup kuruma götürünce ben nereden bileyim sonradan aranızda sözleşme yapmadığınızı diyen bir memura karşı kanıt niteliği taşır demek istemiştim. Kolay gelsin.

Ynt: Eksik Gün Bildiriminin Unutulması.

sözleşme (noter) tarihi ek-8 verilmesinin yasal süresi içinde ise dilekçe ekinde ek-8 ve sözleşme örneğini kuruma veriniz. Hiç bir ceza ile karşılaşmazsınız. Ek-8 verilip verilmemesi ile ilgili hiç bir zaman ceza ile karşılaşmazsınız. eksik gün nedeni ssk tarafından kabul görmez ise düzenlemek zorunda kalacağınız ek aylık bildirimden dolayı ipc kesilir.

Bende bu konuda bir soru sormak istiyorum. 3-4 işçimiz için geçerli olmak üzere, 3 ay önce bildirdiğimiz eksik gün bildirgesinde değişiklik yapmak istiyorum. Bunun cezai bir yaptırımı olur mu , yoksa "sehven bu şekilde kayıt girilmiştir, doğrusu bu şekildedir" diye yazı yazsam konu çözümlenebilir mi?

merhaba arkadaşlar;

Konuyla ilgili olarak yapmış olduğum işlemler hakkında bilgi vermek istiyorum. Konuyu forumda ilk yazdığım gün Hemen Bir Ek-8 hazırlayıp Ekinde de noter den yapılan sözleşmeyi ekleyerek bizzat kendim Kuruma Götürdüm. Ve Önce E-Bildirge Servis Şefi daha sonra İşverenler Servis Şefi İle Ayrı ayrı görüştüm. Herikisiyle ayrı ayrı görüştüğümden haberleri olmayan Şeflerin İkisinin de yapmış olduğu açıklama;

" Sonradan yani Süresinden sonra verilen Ek-8 lerin Kurum tarafından doğru beyan olarak kabul edilebilmesi için Sözleşmenin Noterden yapılmış olması Çok Büyük bir önem taşıyor. sözleşme tarihi, cari ay içersinde olduğu ve noterden yapıldığı için Ek-8 'inizi Ekrak kayıt servisinden geçirerek E-bildirge Servisine bırakınız, Sözleşmeniz Noterden yapıldığı için İPC veya herhangi bir cezai işlem ile karşılaşmayacaksınız." Şeklinde bi açıklama yaptılar.

Aynen Sayın Nane'ninde yazdığı gibi.

Bilginize....
İyi çalışmalar.

merhaba arkadaşlar

sözleşmenin noterden düzenlenmesinden dolayı cezayı engeller.Ama noterde yapılamsaydı ek bildirge vermek gerekirdi.Sonradan düzenlenemeyen belgelerde ek 8 verilmesede herhangi bir cezayla karşı karşıya kalınmıyor.İstirahat raporu gibi ...

Kolay gelsin

Merhaba
Mağazacılık sektöründe kısmi çalışanlar çok yoğundur. (öğrenciler)
Bu çalışanlarla şirket arasında sözleşmeler yaparız bu sözleşmeler noter onaylı değildir.
saat ücreti üzerinden hesaplamalar yapıldığı için eksik günler ortaya çıkar.
bu eksik güneleri (istirahat, ücretsiz izin vs.) ek:8 ile birlikte dönemi içerisinde kuruma vermek zorunludur.

Özet olarak Ek:8 Formları dönemi içerisinde kuruma verilmek zorunludur.
kurum bu formları kabul etmeyebilir, eğer formlar dönemi içerisinde kuruma verilmez ise kurum tarafından uyarı yazısı gönderilerek ek bildirge verilmesi istenir veya reesen işlem yapılarak cezai müeyyide uygulanır.

İyi çalışmalar.

506 sayılı kanun

Prim belgeleri:

Madde 79 - (Değişik: 20/06/1987 - 3395/5 md. , 29.07.2003 - 4958 / 37 md. Y.T. 06.08.2003) İşveren, bir ay içinde çalıştırdığı sigortalının sigorta primleri ve destek primi hesabına esas tutulan kazançlar toplamı ve prim ödeme gün sayıları ile bu primleri gösteren ve örneği yönetmelikle belirlenen asıl veya ek belgeleri ait olduğu ayı veya dönemi takip eden ayın sonuna kadar Kuruma vermekle ve Kurumca istenilmesi halinde işyeri kayıtlarını ibraz etmekle veya sigortalı çalıştırmadığı takdirde, bu hususu sigortalı çalıştırmaya son verdiği tarihten itibaren bir ay içinde yazılı olarak Kuruma bildirmekle yükümlüdür. İşverenin, sigortalıyı, 4857 sayılı İş Kanununun 7 nci maddesine göre başka bir işverene iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devretmesi halinde, sigortalıyı devir alan, geçici iş ilişkisi süresine ilişkin bu fıkrada belirtilen belgelerin aynı süre içinde işverene ait işyerinden Kuruma verilmesinden işveren ile birlikte müteselsilen sorumludur.

(Ek : 25.08.1999 - 4447 / 11 md. Y.T. 01.01.2000) Ay içinde bazı işgünlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların otuz günden az çalıştıklarını açıklayan bilgi ve belgelerin işverence prim bildirgelerine eklenmesi şarttır.

(Ek : 25.08.1999 - 4447 / 11 md. Y.T. 01.01.2000) Sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin Kuruma verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmaması halinde, otuz günden az bildirilen sürelere ait primler Kurumca re'sen tahakkuk ettirilerek 80 inci madde hükümlerine göre tahsil olunur. Uygulamanın usul ve esasları altı ay içinde yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.

İşveren, sigortalıların adını, soyadını, sigorta sicil numarasını ve çalıştığı süreyi gösteren ve örneği yönetmelikle belirlenen bir belgeyi işyerinde, birden ziyade işyeri olması halinde her işyerinde ayrı ayrı olmak üzere, işçiler tarafından da görülebilecek bir yere asmaya mecburdur.

Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen işverenler hakkında 140 ıncı madde hükümleri uygulanır.

140 ıncı maddenin uygulanması prim belgelerinin Kuruma verilmesine mani teşkil etmez.

selamlar

peki bu eksik bildirimlerle alakalı işçilerin kendilerince imzalanmış ibranameler önem taşır mı ?

eksilk bildirimin zamanında verilmemesi sonucu ek bildirimve İPC lerden en az zararla çıkmak için

Eğer bu ibraname noterden ve ek-8 verilme süresi içinde yazılmış değilse sonradan yapılabilen bir belge olduğu için hiç bir işe yaramaz.