Eksik Gün Puantaj Hakkında.

İyi günler nisan ayının 18 inde işe giren bir kişi 2 gün çalıştı . Puantaj kaydını kuruma verdik

fakat puantaj cetvelinde sehven bir nedenle bir günün işareti 18 ine ( x ) konulacağına işe giriş tarihi öncesine konulmuş.

bu durumda karşılaşılaşılacak durum nedir konu hakkında bilgisi olan var mı acaba.

Eksik günlerin kontrolü kurum tarafından yapılırken bu durum ortaya çıkar mı _? Çıkarsa ne olur yada farkedilmeden ben işlem yaparsam durum ne olur iyi günler.

Merhaba
Bana göre bunu kurumla görüşmeniz icab eder.Onlar tesbit etmeden siz bilgi verin,onların talimatlarına göre hareket edin.Malum ssk'nın uygulama ve cezaları acımasız,direk kurumdan bilgi almanız bence daha sağlıklı olur.

şu konu hakkında bilginizi alabilirmiyim. O kişinin hatadan dolayı eksik gün belgesi kabul edilmedi ek bildirge ile günler tamamlanılması istendi diyelim

bu durumda bize tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde ek bildirgeyi kuruma verirsek asgari ücretin 1/8 ini mi ceza olarak kesilecek

Süresi sonrası verilende hiç bir teşvikten yararlanılamadığı için (kanun no "00000" olarak verilmesi) 1/5 aü siz bildirmişseniz (kurum tespiti durumunda 2 aü olarak hatırlıyorum.)

Süresi sonrası verilende hiç bir teşvikten yararlanılamadığı için (kanun no "00000" olarak verilmesi) 1/5 aü siz bildirmişseniz (kurum tespiti durumunda 2 aü olarak hatırlıyorum.)

Sadece mevcut ay için %05 indirim hakkı gidiyor değil mi 1 yıl için değil _? ( sigortasız işçi çalıştırma durumunda 1 yıl yararlanılamıyordu )

Kurum ilk etapta eksik gün belgesini geçersiz sayacar ve ek gönderilmesi için bize tebliğ ederse kendimiz verirsekte 1/5 olur mu acaba

yoksa direk geçersiz sayıp tamamlayıp bize 2 x asgari ücret ceza keser mi 1.30'da gidip öğrenicem :)

Son düzenleme:
Bu olayda uzun süre teşvik cezası olmaz. Bu arada artık direk 1 yıl değil kademeli teşvik men cezası geldi.

Teşekkürler son olarak; aylık hizmet bildirgesinin 30 güne tamamlanması istendiğinde ( kurumca) teblig tarihinden itibaren 30 gün içinde düzeltilirse 1/5 ceza olacağı, kurumca hemen reesen 2 x asgari ücret ceza kesilmeyeceği , 1 aylık süreçte bildirim yapılmassa 2 x asgari ücret olacağı söylendi....

102-c/1 Belgenin asıl olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin beşte biri tutarında idari para cezası uygulanır.

Dayanağı bu mudur?

Ya da eksik günleri kontrol eden kişinin tespiti bu mudur aşağıdaki ( denetim ve kontrol ile görevli memur )

4)Belgenin mahkeme kararı, Sosyal Güvenlik Kurumunun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemeler neticesinde ya da bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulan kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden, hizmetleri veya kazançları Kuruma bildirilmediği veya eksik bildirildiği anlaşılan sigortalılarla ilgili olması halinde, belgenin asıl veya ek nitelikte olup olmadığı, işverence düzenlenip düzenlenmediği dikkate alınmaksızın, aylık asgari ücretin iki katı tutarında,idari para cezası uygulanır.

Son düzenleme: