fonradar

Eksik Gününüzü Tamamlamak İçin Üç Ayrı Seçeneğiniz Var

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Eksik gününüzü tamamlamak için üç ayrı seçeneğiniz var

Benim 3200 gün SSK prim ödemem ve akabinde 1992 yılında Bağ-Kur sigortasına girişim var. Mali problemlerden ötürü geçen süre içinde Bağ-Kur primi ödeyemedim.
1974 SSK başlangıcıma göre 5000 gün primle emekli hakki kazanmam itibari ile eksik 5000-3200=1800 gün primi Bağ-Kur?dan ödersem emekli hakkini kazanamıyor muyum?
Prim affı için yaptığım müracaatta 2008-1992=16 yıl prim ödemem söyleniyor. Oysa 5,2 yıl prim eksiğim var? Bana maaş yüksek bağlanacağını ifade ettiler.
Sigorta ve kanun mevzuatında benim için en uygun yöntem nedir? Ne yapmalıyım? M.S.
Birden fazla sosyal güvenlik kanununa tabi hizmeti olanların birleştirilmiş hizmet süreleri toplamı üzerinden emekli aylığı bağlayacak kurumun belirlenmesinde, son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde tabi olduğu sosyal güvenlik kanunu belirleyici oluyor. Son yedi yıllık fiili hizmet süresi, hesaplamanın yapılacağı tarihten geriye doğru prim ödenerek geçen yedi yıllık süreyi kapsar. Bu süre içerisinde iki ayrı kuruma prim ödenmiş olması halinde, sondan geriye doğru 2520 günlük fiili hizmet süresi içinde 1261 gün hangi kuruma (sosyal güvenlik kanununa göre) prim ödenmiş ise o kurumdan, günlerin eşit olması halinde ise prim ödenen son kurumdan aylık bağlanır.
Bağ-Kur?a 1800 gün prim ödemenize olanak sağlasalar bile SSK?dan emekli olamazsınız. Çünkü bu durumda son yedi yılda daha çok Bağ-Kur?a prim demiş olacağınızdan, Bağ-Kur şartlarıyla (9000 prim günüyle) Bağ-Kur?dan emekli olmanız gerekir. SSK?dan emekli olabilmeniz için son yedi yıllık prim ödeme süresi içinde SSK?ya en az 1260 gün prim ödememiş olmanız gerekiyor.

Beş yıldan fazla süreye ilişkin Bağ-Kur prim borcunuz bulunduğundan 1479 sayılı Bağ-Kur Kanununun Ek 19. maddesi hükmünden yararlanarak 1230 günlük prim tutarını bugünkü değeri üzerinden ödeyip, Bağ-Kur sigortalılığınızın durdurulmasını talep ederek kalan süreye ilişkin prim borcunuzu sildirebilir, 1800 günden eksik kalan (1800-1230)= 570 günü de SSK?lı olarak çalışarak tamamlayıp SSK?dan emekli olmaya hak kazanabilirdiniz. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu halen yürürlükte bulunan Ek 19. madde hükmünü maalesef keyfi olarak uygulamıyor. Bu durumda;
? Yazılı olarak Ek 19. madde ve 2007/47 sayılı Genelge hükümlerinden yararlandırılmanızı talep edebilirsiniz. Başvurunuzu reddederlerse de iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Dava sonucuna göre de eksik gününüzü yukarıda açıkladığım şekilde tamamlayabilirsiniz.
? Bunlarla hiç uğraşmayıp, 1800 eksik gününüzü SSK sigortalısı olarak tamamlayabilirsiniz.
? İsteğe bağlı sigortalılığınızı başlatıp 1230 gün prim ödedikten sonra isteğe bağlı sigortalılığınızı sonlandırarak, kalan süreyi SSK sigortalısı olarak çalışarak tamamlayabilirisiniz.

Sezgin özcan