Eksik İrsaliye Sureti

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan NEŞE79
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar mrh..Bir firmaya kestiğimiz irsaliyeyi iptal etmek istiyoruz..Yerine başka irsaliye kestik,fakat firma irsaliyenin suretlerini bize iade etmedi daha doğrusu kayıp etmiş.Şimdi bende sadece bizde kalan suret var.Bu durumda suretleri eksik irsaliye yi ne şekilde iptal edebilirim...Tutanak tutmama gerek var mı?Birde tutanak örneği nasıl oluyor?

Ynt: Eksik irsaliye sureti......

tutanak ileride başınızın ağırmasını engeller tutmakda fayda vardır. kalan suretleri zımbalayıp iptal edebilirsiniz... örneği olup olmadığıda meçhul yalnız ben olsam karşılıklı imza altına almak için firmaya yazardım .... tarih ............ numaralı irsaliyemizin aslı ..... tarihde firmanıza gönderilmiştir. İptal edilmek için aslı firmanızdan istenmiş fakat sehven kaybettiğiniz tesbit edilmiştir. İleride bu irsaliyeye dayalı yaşanacak tüm olumsuzluklardan firmanız sorumludur. imza firmanız imza diğer firma... mümkünse kaşeli ve imza yetkisi olan birisne attırın 2 nüsha doldurun birin onlara verin sizde kalan surete de aslını elden aldım ad soyad imza ile teslim edin...

Ynt: Eksik irsaliye sureti......

Söz konusu olan irsaliye! İrsaliye ne zaman kullanılır, sevk için. O zaman karşı tarafa irs. ulaşması bir şeylerin sevk edildiği manasına gelir. Üst nüshalar olamadan kesinlikle iptal söz konusu değildir. Yapılacak tutanakta karşı tarafın kaymetmesinden bahsedilir ise kendi kendinizi ele vermiş olursunuz. Ya karşı taraf malı iade etmiş gibi size ya siz kendiniz geri almış gibi kendi kendinize iade sevk irsaliyesi kesilmesi gerekir.