fonradar

Eksik Ödenen Sgk Primlerim Ve Kıdem İhbar Tazminatı Hk

Merhabalar , 2007 yılının Nisan ayında askerlik görevimi tamamlayıp aydın iline döndüm. 2 ay boş gezdikten sonra 01.06.2007 yılında özel bir şirkette işe başladım ve halen bu görevimi yürütmekteyim. o zamanlar asgari ücret üzerinden maaş alırken zamanla kadrolaştım ve maaşım kademe kademe yükselmeye başladı. şuan aldığım ücret ile ödenen primlerim arasında fark bulunmaktadır. bu konuyu patronlarım ile görüştüm ve bana birkaç ay daha bekle dediler, ancak şuan işyerini tasfiye edip başka bir ile gidecekler ve benim gibi şirketimizde çalışan tüm arkadaşlarım (6 kişi) yüksek maaş almalarına karşın primleri asgari ücret üzerinden ödenmektedir.ayrıca maaşlarımızın asgari ücret kısmı bankadan yatırılırken geri kalan kısmı elden verilmektedir.Bu konuyla ilgili benim elimde ne kadar maaş aldığımızı gösteren patronumuzun el yazısıyla yazılmış belge mevcuttur.ayrıca şimdiye kadar hiçbir yıllık iznimi kullanmadım,ek mesailerimi almadım,7 seneden beri hiçbir maaş bordrosu bana verilmedi ve imzalatılmadı.

Bu konuyla ilgili haklarım nelerdir.

Ispatlayabildiğiniz fazla çalışmalarınızın karşılığı ücreti çalışırken de talep edebilirsiniz.
Çalışmaya devam ederken, düşük ücret üzerinden ödenen sgk primlerinizle ilgili kurumlara şikayette bulunabilirsiniz ve gerçek ücretinizi ıspatlarsanız, eksik ödenen kısımların tamamlanmasını sağlayabilirsiniz,
elbette bunlar kuvvetle muhtemel işinize son verilmesine sebep olacaktır. Gene muhtemelen de tazminatsız olacak veya tazminat alsanız bile kurumlara bildirilen miktar üzerinden hesaplanacaktır .
Bu durumda geriye tek yol kalıyor,
bahsettiğiniz sebeplerle sözleşmenizi feshedip, ilgili kurumlara şikayette bulunup, iş mahkemesinde dava açarak bahsettiğiniz hakları talep etmek,
elbette o davada gerçek ücretinizi ve yaptığınız fazla çalışmaları ıspatlamanız gerekir.