Eksik Primlerimi Toptan Ödeyebilir miyim?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Eksik primlerimi toptan ödeyebilir miyim?

1963 doğumluyum. 1987'de MEB'de kimya öğretmeni olarak çalışmaya başladım. 08.09.2008'e kadar aralıksız çalıştım. 08.09.2008'de müstafi duruma düştüm. Nasıl emekli olabilirim? Emekli ikramiyesi alabilir miyim? Eksik primlerimi nasıl ödeyeceğim, toptan hepsini birden ödeyebilir miyim? K.I.

Emekli Sandığı'ndan emeklilik için 3 yıl 5 ay prim eksiğiniz var. 3 yıl 5 ay daha isteğe bağlı sigortalı olarak veya 4/a (SSK) kapsamında ya da bir kısmı isteğe bağlı bir kısmı 4/a kapsamında prim ödeyerek hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlayıp 50 yaşınızı doldurduğunuzda devredilen Emekli Sandığı'ndan emekliliğe hak kazanırsınız.
Yalnız isteğe bağlı veya 4/a kapsamında prim ödeyeceğiniz süre ayrı ayrı 3 yıl 5 ayı kesinlikle geçmemeli. İsteğe bağlı olarak 3 yıl 5 aydan fazla prim öderseniz devredilen Bağ-Kur'dan, 4/a kapsamında prim öderseniz devredilen SSK'dan emekli olmak zorunda kalırsınız. Eksik primlerinizi toptan ödeyemezsiniz. Ancak mümkünse askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

Emekli ikramiyesi için son defa Emekli Sandığı'na tabi görevden emekliye ayrılmış olma şartına ilişkin düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bugün emekli olsaydınız, Emekli Sandığı'na tabi geçen hizmet sürenize ilişkin ikramiyenizi yargı kararıyla alabilirdiniz. Emekli olacağınız tarihe kadar, iptal kararına göre yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Emekli ikramiyeniz de emekli olacağınız tarihteki yeni düzenleme çerçevesinde değerlendirilecektir.

Metin Taş-Sezgin Özcan