fonradar

Elden Verilen Maaşımı Alamıyorum Ne Yapabilirim?

İyi günler Ben Turizm de Otelde çalışan aşçıyım bu sezon Bodrumda bir otelde çalıştım.Maaşımın Ödemelerini yarısını bankadan yarısını elden veriyorlardı.23 ekim itibariyle sezon bitti ve çıktık tabii ben çıkışımı imzalamadım Sorum şudur ki 1500 tl + Agi alıyordum.Son ekim ayında 25 günlük çalışmam var gecen ay 600 tl sini bankaya yatırdılar ama eldeni yatırmadılar 2 ay oldu hala bekliyorum ki yatırsınlar arıyorum bi cumadır gidiyor.Şimdi benim 700 tl elden alacağım var bunu nasıl alabilirim Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum ..

Diğer yönden,işvereninizi tehdit ederek değil, güzellikle uyarınız"vermezsseniz şikayet"etme hakkımı kullanacağım diyiniz,muhtemel ödemeyi düşünecekler,yine de vermezlerse dava uzun sürer şikayet edebilirsiniz.
Çalışan öncelikle işverenini şikayet etmek istemez ama yegane geçim kaynağı bundan ibaret olan ve var olan hakkını arayan, yinede alamayan işci tabiki Yargıya da başvuracak.

Bizim bu Turizm sektörü adam olmaz maalesef...
Bodrum otelleri, hiç şaşırmadım...

Haşim bey, ağızdan müracaatı artık boşver, yapma. Al kalem ve kağıdı eline (Bir İnternet kafeden bilgisayar ortamında yazsan daha güzel olur);

xxXXxx Otel Genel Müdürlüğüne hitaben yaz bir ihtarname. Burada aynen anlattığın mağduriyeti açık açık belirt, 1 hafta süre ver, hesap numaranı da belirt. Bu ihtarın en sonunda da ''....tarihine kadar alacaklarım ödenmediği takdirde yasal yollara başvuracağım'' de.

Koy zarf'a, Ptt iadeli taahhütlü gönder... 2 nüsha hazırla bundan, 1 nüshası sen muhafaza et. (Ptt alındı belgesi ile birlikte)
Eğer 10-12 gün ses çıkmaz ise Alo 170'i ara ve şikayette bulun...

Not: Asıl ihtar tabiki Noter kanalı ile gönderilir en sağlıklı ama bu yazdığım halk işi biraz, onu dikkate alsın lütfen üstadlar :)