Elektrik Mühendisi 1.Sınıf İşletmeye Geçiş

S

SİBEL

Ziyaretçi
İyi Çalışmalar;

2004 yılında işe başlayan Elektrik Mühendisi bir mükellef için hem işletme defteri hemde serbest meslek defteri tutmaktayız.

1.sınıf deftere geçmek için işletme defteri ve serbest meslek defterindeki alım ve satım tutarlarını berabermi dikkate almalıyım yoksa sadece işletme hesap özetinimi dikkate almalıyım.
Serbest meslekten bilanço usulüne geçiş diye bir şeye hiç rastlamadım.
İlginiz için şimdiden teşekkürler

kanun olarak tam bilmiyorum, ancak mantiken düşünüldüğü zaman, tutulan defter işletme ve serbest meslekte olsa, yapılan iş sonuçta tek iş, serbest meslek kazancını hizmet satışı olarak değerlendirip, birleştirerek bakman gerekir diye düşünüyorum. yinede uzman olan arkadaşların görüşlerine bakarak değerlendirirsen iyi olur, bu benim görüşüm

Birileri bana yardım edebilirmi?

kafam iyice karıştı. Son edindiğim bilgilere göre sadece işletme defterini dikkate almam gerekiyormuş.

2004 yılı alışları 16.293,20 YTL
2004 yılı satışları 6.993,05 YTL
2005 yılı alışları 105.914,57 YTL
2005 yılı satışları 139.965,56 YTL

sadece işletme defterleri bu şekildedir.

2005 YILI YILLIK ALIŞ TUTARI 88000,00 YTL BİLDİĞİM KADARIYLA BİR TAKVİM YILINDA BU TUTARLARI %20 DEN DAHA FAZLA BİR ARTIŞ GÖSTERDİĞİ ZAMAN BİLANÇOYA GEÇMEN GEREKİR, YANİ ALIŞL TUTARI 105600 YTL Yİ GEÇTİĞİ İÇİN SADECE İŞLETME HESAP ÖZETİNE GÖRE BİLE BİLANÇOYA GEÇMEN LAZIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM. AMA BU KONUDAKİ BİLGİM BELKİ ÇOK ESKİLERDEDE KALMIŞ OLABİLİR. DAHA ÇOK BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARIN GÖRÜŞLERİNE DEĞER VERİRSEN DAHA İYİ OLUR

Merhaba ;

Daha önce görüşülen ;

İlgili Konu yu incelemenizi öneririm.

Benim düşüncem de rakamlara göre işletme ya da bilanço usulüne göre defter tutmaya ve ayrıca serbest meslek defteri tutmaya devam edileceği yönündedir.