fonradar

Elektronik Beyanname Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmesi

elit

Katkı Sunan Üye
yıl içinde işi terk eden bir mükellefimizin sözleşmesini, internet vergi dairesinin sitesindeki ''süresi sona eren e-beyanname sözleşme girişi '' alanında işlem yaptım. bu durumda mükellefin izleyen yıldaki gelir vergisi beyannamesi gönderilemiyormuş. yapmış olduğum bu işlemi iptal edebilirmiyim.nasıl bir yol izlenmeli

Ynt: Elektronik beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmesi

bu işin ne olacağını adam akıllı ne odalar nede idare açıklıyor. örneğin bana kalsa senin sözleşme iptali/fesihi girmen lazım. süre dolması ayrı bir konu diye düşünüyorum. ayrıca gelir vergisinde süre dolumu olsa bile sorun çıkacağını sanmam çünkü ait olduğu yıl senin sorumlulğunda.

26,12,2011 de bir mükellefim ile aracılık sözleşmemi fesh ettim ama internet vergi dairesinde fesh işlemini yapılamıyor butun aşamaları giriyorum onayla diyorum.ama hiç bir işlem yapılmıyor yapabilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi acaba

mhmtrsy ' Alıntı:
26,12,2011 de bir mükellefim ile aracılık sözleşmemi fesh ettim ama internet vergi dairesinde fesh işlemini yapılamıyor butun aşamaları giriyorum onayla diyorum.ama hiç bir işlem yapılmıyor yapabilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi acaba

BEn 20.12.2011 de kapatanı o tarih itibariyle bir kac gün once 15 gun dolmadan süresi sona eren seklinde fes ettim sorun olmadı. yeniden bir deneyin

BİRKAÇ KEZ YİNE DENEDİM YİNE SÖZLEŞMEYİ FESH EDEMEDİM .TARİHİ YAZIYORUM ONAY KODUNU YAZIYORUM ONAYLA DİYORUM SİSTEM HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR BAŞKA NE YAPABİLİRM BİLMİYORUM

Mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

mhmtrsy ' Alıntı:
BİRKAÇ KEZ YİNE DENEDİM YİNE SÖZLEŞMEYİ FESH EDEMEDİM .TARİHİ YAZIYORUM ONAY KODUNU YAZIYORUM ONAYLA DİYORUM SİSTEM HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR BAŞKA NE YAPABİLİRM BİLMİYORUM

işlemi yaptıktan sonra "süresi sona eren sizin tarafınızdan bildirilen " kısmında gözükmüyorsa, e beyan servisini bir arayın

Merhabalar; Benimde aklıma takılan olay şudur. Maliya Bakanlığı TÜRMOB' a bir yazı göndermiş. Yazı şöyle başlıyor:

Sayı : 2012/
Konu: Elektronik Araçılık Ve Sorumluluk Sözleşmelerinin bildirilmesi.
SMMM ODASI BAŞKANLIKLARI'NA
Meslek mensuplarının elektronik beyanname gönderme konusunda yetki almaları ve müşterileriyle yapacakları sözleşmeler konusunda 19.02.2011 tarhli ve 27851 sayılı resmi gazetede yayımlanan 405 sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde yer alan (407 sıra No'lu VUK Genel Tebliği ile 01.08.2011 tarihinde yürürlüğe giren) düzenlemeler yürürlüğe girmiş olup 2012 yılı uygulamalarıyla ilgili olarak aşağıda belirtilen hususlarda Maliye Bakanlığı ile mutabakat sağlanmıştır.
1- Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmeleri maddeleri ile birlikte değerlendirildiğinde sözleşmelerin belirli bir süre için örneğin yıllık olarak yapılacağına ilişkin bir düzenlemeye ya da sözleşme maddesine yer verilmediği görülmektedir. Bu noktadan hareketle sözleşmesi devam eden müşteriler için her yıl yeniden gelir idaresi başkanlığının internet vergi dairesine bildirim yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.
2- ....... Devam ediyor.

AKLIMA TAKILAN ŞU ŞİMDİ E BEYANNAME ARACILIK VE SORUMLULUK SÖZLEŞMELERİNİ MALİYENİN SİTESİNDE (İNTVD.GİB.GOV.TR) GÜNCELLEYECEKMİYİZ. YOKSA 2011 DE GİRİŞ YAPTIĞIMIZ VE HALEN DEVAM EDEN MÜKELLEFLER O ŞEKİLDE KALACAK MI? BİR KAÇ KİŞİYE SORDUM 2012 SÖZLEŞMELERİNİ TEKRAR GİRCEKSİN DEDİLER. SİZLER NE YAPACAKSINIZ? LÜTFEN DEĞERLİ YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.

Mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

Yeni hizmet sözleşmelerini yaptım, internet vergi dairesine de güncelleme kısmından hizmet sözleşme tarihi ve numarasını değiştirdim... bir sorun da yaşamadım...

Benim yaptığımda şu yönde oldu. 2012 yılına ait Hizmet sözleşmelerini düzenledim sonrasında GİB den o sözleşmeleri süresi sona erenden 31,12,2011 tarihi ile sonlandırdım sonlandırdıktan sonra aynı müşteri ile yeni sözleşme yaptınızmı diye bir buton çıkıyor ona evet derseniz eski sözleşme bilgileri aynen geri geliyor siz sadece yeni sözleşmenin tarih ve nosunu giriyorsunuz bu iş burada bitiyor.
Şimdi birlik böyle dedi sen neden bunu yaptın derseniz yarın öbürgün bir ceza sözkonusu olduğunda birlik maliye ile mutabakata varmış bundan dolayı cezayı ipyal edin diye bir dilekçe yazamayacağımcan GİB de süresi sona eren sözleşme girişi yaptığınızda yeni yılda sözleşmeniz varmı diye bir buton koyduklarından ben sözleşmelerimi yeniledim ve girişlerini yaptım kafam rahat.
Bu işler öyle mutabakata vardık, görüştük anlaştıkla olmaz.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için. Evet mantıklı 31.12.2011 de sona erdirip. 31.01.2012 de yeni sözleşme yapmak. Şimdi bu yönde açıklama var ama yarın ceza gelmeyeceği ne malum . İyi Çalışmalar dilerim

Takıldığım bir nokta daha var görüşlerinizi bildirseniz çok sevinirim. Süresi sona ermiş olan sözleşmeleri 15 gün içinde bildiriniz denmektedir. 31.12.2011 sona erme tarihi yaparsam bir sorunla karşılaşır mıyım sizce?

Bugün yapmayı düşünüyorsanız, nasıl olsa 15 günü geçirmişsiniz.Bence 31.12.2011 yazmayın.Nasıl olsa iptal tarihini siz giriş yapıyorsunuz.İptal edeceğiniz tarihi, bugünden 15 gün öncesine içine kadar bir tarih yazın.
Bendede bilgi kirliliğinden dolayı 6-7 firma var bu şekilde.31.12.2011 de kapananlar, gidenler vs.Bunlar için Gelir Vergisini bekliyorum.En azından sözleşmem o zaman bitti diyebilmek için.
Bunlarla ilgilide sanırım şuan cezai işlemler uygulanmıyor.Uygulansaydı, canı yananların şikayet sesleri yükselirdi. :)
İnşaallah ilk şikayet eden ben olmam :) :) :)

ismmmo,türmobun resmi yazısını yayınlamıştı,aracılık ve sorumluluk sözleşmeleri güncellenmeyecektir diye..sadece hizmet sözleşmesini 2012 için yapıp dv.lerini ödeyeceksiniz..aynı fırmayla yenı yılda da devam edıyorsanız,aracılık ve sorumluluk sozlesmelerıne hıc dokunmayın..2012 yılı ıcın hızmet sozlesmelerıne de ıstedıgınız tarıhı atın..kapanan fırmalar ıcın ıse sureyı gecırdıysenız,bulundugunuz tarıhten 15 oncesıne kadar gıdın..iyi çalışmalar..

İşte benimde anlamadığım olay bu. Türmobun resmi yazısıymış mutabakatmış, görüşülmüşmüş bu iş bunlarla olmaz. Yarın size çat diye cezalar geldiğinde maliyeye vereceğiniz dilekçede kendinizi Türmob bize böyle bir yazı tebliğ etmişti birde Türmob sizinle görüşmüş mutabakata varmış diye kurtaramazsınız velevki hadi durum böyle olsa GİB neden süresi sonra eren sözleşme linkini koydu hadi süreyi sonra erdirdin yeni yılda aynı müşteriyle yeni sözleşmen varmı diye neden soruyor ve var dediğinizde bilgiler neden otomatik geliyor bir düşünmek lazım.
Ben tekrar ediyorum bu işler mutabakata vardıkla biz görüştük yenilemeyinle olmaz. Yarın ceza ile muhatap olduğunuzda o resmi yazıyı yazanlara cezanızı rücu edemezsiniz size sadece biz mutabakata varmıştık yapacak birşey yok derler olur biter.

Maliyenin istediği sözleşmelerde ne süre kısıtı ile ilgili nede yapılan muhasebe sözleşmesi ile bağlantı (yenilenince buda yenilenir vs.) bir metin yoktur. Sadece elektronik sözleşmesi yapıldığı tarihteki muhasebe sözleşmesi ile ilgili tarih no girişi vardır ve muhasebe sözleşmesi süresi bittiğinde veya iptal edildiğinde süresi dolar gibi bir ifade yoktur.

Sn. G705 siz galiba izmirdeki meslekdaşımızın başına gelenden haberiniz olmadığı için bu kadar rahat konuşuyorsunuz. Bu internete bilgirme olayının çıkış nedenini isterseniz bir araştırın o arkadaşın mahkemeleri kazansada mükelleflerine kesilen yüzbinlerce TL ceza ile mükellefleri ile karşı karşıya gelmesini ve nerdeyse 2 yıldır mahkemelerde çektiklerini bir görün sonrasın isterseniz bir daha düşünün.
Bu internete bilgirimin nedeni izmirdeki bir meslekdaşımızın yaşadığı sorundan kaynaklanmaktadır ve bu sözleşmelerden dolayı meslekdaşımızın mükelleflerine adeta ceza yağmıştır sonuçta meslekdaşımız mahkemeleri kazanmıştır ancak nerdeyse 2 yıl süren süreçte çektiği stres ve mükelleflerle karşı karşıya gelmesi zaten kendisine yetmiştir.

stonhand sizin bahsettiğiniz başka bir konu olmalı. Elektronik beyan sözleşmelerinin GİB bildirimi daha geçen sene başladı.

İşte diyorum ki haberiniz yok bunu başlama nedeni zaten o sorunu yaşayan arkadaş diyorum ama derdimizi anlatamıyoruz. Şimdi buraya linkini koysam başka site diye engellenecek.
Google sözleşmesiz e beyan artık yok diye aratın sonrasında ilk siteye girip yasin avcı üstadın postlarına bakın sonra isterseniz aracılık ve sorumluluk sözleşmesini yapmamayı tekrar düşünün.
Sorun yaşayan arkadaşın ufak bir postunu buraya koyuyorum

'' Sevgili Arkadaşlar belki inanmayacaksınız ama bu Tebliğe Sebep ben oldum. Türkiye' de emsali olmayan, alanında tek olan bir vergi incelemesine tabi tutuldum. Biraz uzun ama Anlatayım;

Vergi Denetimi sonucu benim 72 mükellefime ait elektronik beyanname ve aracılık sorumluluk sözleşmelerimin tarihi ile hizmet sözleşmelerimin tarihi arasında kalan tüm göndermiş olduğum beyannamelerimin iptal edilmesi verilen beyannamelerimin verilmemiş sayılması 355/1 ve 352 göre ususüzlük cezalarının kesilmesi takdir komisyonlarına havale edilmesi şeklinde çıktı.

Şu ana kadar 6 mükellefime toplamda 150.000 tl ceza tebliğ edildi ekim ayından itibaren 32 adet dava açtım.
Şimdi üstadlar sorarım size bu cezalar toplamda 5.000.000 tl yi bulacak ben adam öldürmedim, kamu zararı oluşturmadım uyuşturucu ve kadın taciri değilim bu ceza haklı ve hukuki mi? benim ve ailemin can güvenliği tehdit altına girdi mükellefler cezalar yağınca beni çiçeklerle karşılamaz . Sadece mahkeme dava masrafları 150.000 tl civarı tutuyor. ''

demiş üstat açtığı davaları bir bir kazandı burada yanlış anlaşılma olmasın ancak bu olay sizin başınıza gelse mükelleflerinize 150.000 TL ceza tahakkuk edilse 32 adet dava açsanız siz ne yapabilirsiniz.

arkadaşım biz türmobun bizzat yayınladıgı imzaladıgı yazısına inanmayacagızda neye ınanacagız,sen kendı kafana gore bır yontem bulmussun,mantıksal cıkarımlar yaparak boyle yaptım dıyorsun,bızde bır resmı yazıya dayanarak guncellenmemesı gerektıgını soyluyoruz,zaten mukellefle sozlesme yenı yılda da devam edecegı ıcın bunun guncellenmemesı gerektıgını belırtmıs türmob,benım tanıdıgım bırcok meslek ustadı da bu sekılde yapıyor,sız farklı bır yontem uygulamıssınız,sızın tercıhınız,ama burda kı temel soru su,zaten sozlesmenız yenı yılda da devam edecekse,ılk gırdıgınız elektronık sozlesme de sızın ısınızı goruyor,yanı beyan gondermemenıze engel teskıl etmıyor..bahsettıgınız meslek mensubunun olayı cok daha farklı bır olay,daha net bılgıyı kendı odanızın sekreterını arayarak da ogrenebılırsınız..