Elektronik Tebligat 01.01.2016 Tarihinde Başlıyor!

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Elektronik Tebligat 01.01.2016 tarihinde başlıyor, bu tarihi kadar müracaat edilmiş olması gerekiyor, detaylı okumadım, ancak anladığım şuanda mevcutta kullandığımız internet vergi dairesi şifresi gibi bir şifre verecekler ve bu şifre ile girdiğimiz de oraya yapılmış tebligatları görebileceğiz, KEP olayı bu işin içinde değil sanırım.

Vuk 456 Sayılı Genel Tebliği

Üstad bende baktım tebliğin sonunda ek 1 ve 2 de ki başvuru formlarının sonuna kutucuk koymuşlar mevcut almış olduğumuz şifreleri bu e-tebligatta kullanabileceğiz formu doldurup kutucuğu işaretlemek yetecek sanırım ben böyle anladım.. Dediğiniz gibi kep başka bir olay sanırım...

Hayır arkadaşlar kep adresi alma zorunluluğu yoktur.Sonra ek-1 ek-2 formu dolduruyorsunuz..Sonra formu imza yetkilisi ile birlikte vergi dairesine memura veriyorsunuz.Tabi imza sirküsüyle birlikte

Son düzenleme:
İsmmmo yayınladığı kılavuz ile KEP'in bu sistem ile ilişkisinin olmadığını belirtmiştir. Aşağıdaki kılavuzu inceleyebilirsiniz.

1-2 sene sonrada KEP aldırırlar bunlar.

İsmmmo Kılavuz

İsmmmo yayınladığı kılavuz ile KEP'in bu sistem ile ilişkisinin olmadığını belirtmiştir. Aşağıdaki kılavuzu inceleyebilirsiniz.

1-2 sene sonrada KEP aldırırlar bunlar.

İsmmmo Kılavuz

Olayı daha karmaşık nasıl yapabiliriz diye uğraşan bir yönetim başka ülkelerde de var mıdır çok merak ediyorum. Madem ayrı bir tebliğat sistemi getirecektiniz insanlar neden KEP aldılar? Bu memlekette gerçekten hiçbirşey düşünülerek yapılmıyor. Örneğin her devlet kurumu farklı java sürümü kullanıyor. Birine girsen öbürüne giremiyorsun :banghead:. Yazık emeklerimize

Tebliğden anladığım kadarıyla, gelir idaresi gmail, hotmail gibi sisteminde her firmaya bir posta kutusu hesabı açacak tebligatlar buraya gönderilecek. Güncel olarak takip edilmesi gerekecek, gönderildiği tarihten 5 gün sonra tebliğ edilmiş sayılacak.

Firmaların %80-90'ı bu mailleri takip etmez Türkiye'de. Yap boz yap boz olacak bir uygulama daha bence!

Elektronik Talep Bildirimine Kep adresini yazarsak
Bildirimler Kep'e gelir.
Kep'e gelen bildirimler hem şirketin mailine hemde işverenin
cep telefonuna uyarı mesajı olarak geliyor.
Bu durumda her gün int.vergi dairesine girip acaba tebligat var mı
diye bakmaktan kurtulmuş oluruz.
Tabi eğer e posta seçeneğine kep adresi yazmamıza izin verirlerse.

Sayın Arkadaşlar,

Tebliğ aslında biraz karmaşık. Birkaç kez okudum, yina anlatmak için değil anlatamamak için kaleme almışlar. Kapsam belli onda tereddüt yok. Eğer başka bir açıklama yapmadılarsa ebeyanname/evergi sisteminde kullanılan şifrelerin de kullanılmasını sağlayan ancak olmayanlar için müracaat edip alma zorunluluğu getirilen bir sistem var. Yeni kurulan sistem de aynı şifrelerle bağlanılıp sizin için yaratılmış bir alan (yada mail) var buraya gelen bildirimleri tebliğ almış oluyorsunuz. Bu işi böyle yapmak yerine KEP adresine bağlasalardı daha kolay olacaktı devletin tüm kurumları gibi bu sisteme bağlansalar olmazdı. Yine ağızlarına yüzlerine bulaştırırlar, e-faturada olduğu gibi portaldaki sayıyı 3000'den 500'e indirip özellerin avucuna iterler.

Daha süre var ikinci bir açıklamaya kadar bekleyin derim.

E fatura denilince aklıma bir düğmeye basıldığında o firmaya kesilen ve o firmanın kestiği bütün faturaların görüleceğini ve takibinin buradan yapılacağı geliyordu. Hani amerikan polisiye dizilerinde bir kişinin kredi kartı harcamaları, hatta ne satın aldığı, mezun olduğu okul, nerede oturduğu vs. gibi bilgilerin anında görüldüğü gibi....
Sonradan öğrendik ki gib faturaları belli bir süre sonra sisteminden siliyor. Silince geriye ne kalıyor, yine faturanın kağıt çıktısı.... Eski sistemden ne farkı var???

E fatura denilince aklıma bir düğmeye basıldığında o firmaya kesilen ve o firmanın kestiği bütün faturaların görüleceğini ve takibinin buradan yapılacağı geliyordu. Hani amerikan polisiye dizilerinde bir kişinin kredi kartı harcamaları, hatta ne satın aldığı, mezun olduğu okul, nerede oturduğu vs. gibi bilgilerin anında görüldüğü gibi....
Sonradan öğrendik ki gib faturaları belli bir süre sonra sisteminden siliyor. Silince geriye ne kalıyor, yine faturanın kağıt çıktısı.... Eski sistemden ne farkı var???
Bir firmanın e faturaya geçme maliyetini kim kazanıyorsa ona soralım üstadım!

Sayınbulent249,

Şöyle bir farkı var. 501 fatura kesiyorsun entegratöre git. Hiçbirişi beceremedim bunu da beceremiyorum. Sizi mecbur ediyorum ama koyacak yerim yok verin parayı başka yerde saklatın. Yapmasanız da canınıza okurum.

merhaba,

ismmmonun yayınlamış olduğu yazıyı okudum burdaki bir yer aklıma takıldı ve hiç birşey anlamadım. cümleyi yazıyorum. anlayan varsa cevaplarsa sevinirim.

"GİB internet vergi dairesini kullanarak elektronik ortamda bildirimde bulunan gelir vergisi mükelleflerine internet vergi dairesi kullanıcı kodu,parola ve şifre verilmeyecek olup bu mükellefler sisteme her girişlerinde sistem tarafından kimlik doğrulaması yapılmak süretiyle elektronik tebligat sistemini kullanabileceklerdir."

evet varmı anlayan.

Sayın gscaglar,

Eğer internet vergi dairesi şifreniz varsa bu yeterlidir, zaten erişim hakkına sahip olacaksınız ve doğrudan yükümlülüğünüz yerine gelmiş olacak, ayrıca kullanıcı adı ve şifre almanıza gerek yok demek.

Sayın Day-Dream,

Tebliğde bununla ilgili bir açıklama yok. Ek formlarda böyle bir alan var ki zaten kullanıcı kodu ve şifreniz varsa bunu ET için de kullanmak istediğinizi beyan ediyorsunuz. Bu komik aslında tebliğde varsa yenisini vermem diyor, sonra da bende var bunu kullanmak istiyorum bana yenisini verme diye beyan istiyor.