fonradar

Emanette tutulan Altınlar kayıtlarda nasıl gösterilir?

sofist

Katkı Sunan Üye
İyi Günler, iyi çalışmalar herkese;

Sarraflar ile ilgili bir konuda acil yardıma ihtiyacım var. Bir sarraf mükellefimiz var. İşyeri Adi Ortaklık olarak Vergi dairesinde kayıtlı bulunmaktadır. Ortaklar iki kişi olup her ikisinin de ortaklık oranı % 50 dir. Söz konusu olan ise; bu sarraf dükkanında (her sarraf dükkanında olduğu gibi) emanette tutulan zinet ve nakitleri muhasebe kayıtlarında nasıl gösterebilirim.
Yardımcı olursanız sevinirim. Herkese iyi çalışmalar dilerim...

Ynt: Emanette tutulan Altınlar kayıtlarda nasıl gösterilir?

Arkadaşlar konu hakkında deneyimi olan yok mu _? Bana yardımcı olabilir misiniz _? Teşekkürler...

Emanet ne ne demek yani ?
amaç ne

Sarraflar ile ilgili bir konuda acil yardıma ihtiyacım var. Bir sarraf mükellefimiz var. İşyeri Adi Ortaklık olarak Vergi dairesinde kayıtlı bulunmaktadır. Ortaklar iki kişi olup her ikisinin de ortaklık oranı % 50 dir. Söz konusu olan ise; bu sarraf dükkanında (her sarraf dükkanında olduğu gibi) emanette tutulan zinet ve nakitleri muhasebe kayıtlarında nasıl gösterebilirim.

Bunlar 1.sınıf defter olduğu için nazım hesaplarda takip edebilirsin.Şimdi şöyle bir soru aklına gelebilir.Fakat ortaklık %50 diye onada açıklık getirelim.Adi ortaklar Gelirleri yönünden ayrı ayrı vergi (Yıllık Gelir ve Geçici mükellefidirler.Dolayısıyla Emanette tutulan zinet ve nakitler bilgi amaçlı olarak nazım hesaplarda takip edelibilirler

Anladığım kadarıyla aktife alınması belirli şarta bağlı ve şartın gerçekleşmesi durumunda aktife geçilecek..

yani hem 100 kasaya alamıyoruz ve stoklarda dahi gösteremiyoruz..

ben olsam 108 hazır değerlerde takip ederdim, kilo cinsinden nazım hesaplarda gösterirdim.

her kuyumcu 1.sınıf değildir.

---her kuyumcu 1.sınıf değildir.

**oda basit o zaman işletme defterinin arkasında tutar.Hani demirbaşları tuttuğumuz gibi