Emekli bir kişiyi yanlışlıkla sgdp yerine tüm zorunlu kolları olarak girişi

ozgul35

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,

emekli bir kişiyi yanlışlıkla sgdp yerine tüm zorunlu kolları olarak girişini yaptım. mayıs ve haziran ayında.

4c emeklilik . fakat sistemde gözükmediği ve evrak olmadığı için normal girişini yaptım.

ne yapmam gerekiyor? kişinin parası kesilir mi,
bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

Ynt: emekli bir kişiyi yanlışlıkla sgdp yerine tüm zorunlu kolları olarak girişi

Kesilir. hemen düzeltin. dilekçe verin.

Ynt: Emekli bir kişiyi yanlışlıkla sgdp yerine tüm zorunlu kolları olarak girişi

dilekçe örneği varmı acaba sizde?

mayıs ve haziran ayı bildirgelerini değiştirmem mi gerekiyor,?

Ynt: Emekli bir kişiyi yanlışlıkla sgdp yerine tüm zorunlu kolları olarak girişi

Basit bir dilekçe için örnek isteyen bağımsız denetçi :eek: :eek: :eek:

kimsin,

neden bana saldırı yapıyosun.

spk bağımsız denetim lisans belgesini aldım. smmm stajyeriyim.

bağımsız denetimle ilgili , spk belgeli meslek mensuplarının haklarının korunmasından yanayım. çünkü benim de kazanılmış hakkım var.

siz neden bana saldırıyosunuz.
dilekçe örneği istedim, çünkü, bilgisi benden daha iyi kişilerden bilgi paylaşımı içindi.
kendimde dilekçeyi yazdım tabiyki.
sadece karşılaştırma yapacaktım.

Sigorta kolu tercih bildirim formu düzenleyin.Googlede arattığınızda çıkar.Daha sonra işveren olarak durumu özetleyen bir dilekçe ve personelin kendisinin aynı şekilde durumunu özetleyen bir dilekçesini hazırlayın.İşe giriş bildirgesini ve diğer evrakları 3 er nüsha olarak bağlı olduğunuz SGK il müdürlüğüne gönderin.Muhakkak takipçisi olun evrakları gönderdikten sonra kurumu arayın.

Sayın Merkür

Formdaşlarınıza cevap verirken Üslübunuza dikkat edin !!!

merkür2 ' Alıntı:
Bir şey yazmayayım diyorum.Sayın ferhat yeterince cevap verdi diyorum.Ama anlayamıyorum. Mitozmu bölünüyorlar bu insanlar nedir.Alay edici rendice edici usluplar bu forumda çok olmaya başladı arkadaş daha ikinci mesajında bu nedir ya.
Geçen gün sayın koraykaraya arkadaşımız foruma herkesin üye yapılmaması yönünde fikrini okuduğumda katılmamıştım hatta biraz da kızmıştım kendi çapımda.Ama koraykarakaya arkadaşımıza hak vermeye başladım.Gerçekten forumun ciddi bir süzgeçten geçmesi gerekiyor. Eleneceksemde razıyım.En azından bü tür rencide edici yorumlar okuyupta sinir olmam.
Burayı ciddi ciddi sohbet chat odası formatında kullanılan bir yer gibi sanmaya başlayanlar çok oldu.
Anlayamıyorum örneğin bağımsız denetçi çok iyi dilekçemi yazar.Görevi bumudur.Bağımsız denetçi sgk mevzuatınımı çok iyi bilir.Hangi meslekten olursa olsun bir isanın herşeyi bilemeyeceğini düşünemiyormuyuz.
Daha dün kendi doktoruma 13 yaşındaki kızımla ilgili bir soru sordum.Üstelik prof üstelik o tür rahatsızlıkların uzmanı.Tek kelime dedi onu falan çocuk doktoruna göster.Çocuklar benim branşım değil.Kendi çocuklaırmı bile çocuk doktoruna gönderiyorum bu konuda.Adama saygım daha da arttı. Bu adam yıllardır hastam şunun gönlünü hoş edeyim,yada benim uzmanlık alanım bir fikir beyan edeyim demedi bilmiyorum dedi.Kompleks yapmadan.
Sayn merkür2 gibi hem doktor hemde basit bir tıbbi konu hakkında başkasına gidin gibi bir tavır takınmadım.
Kusura bakma merkür2 yaklaşımın kelimenin tam anlamıyla çok sığ ve basit.
Almanyada bir arkadaşımız Mali müşavirlerle randevu yolu ile görüşebildiklerini ve nerdeyse yanlarına girerken önlerini iliklediklerini saatli ücrete tabi olduklarını vs söylerken ben hayretler içerisinde dinlemiştim.Adamlar toplumda kendilerine saygı duyulmasını sağlamışlar.
Biz burada kendi kendimize saygı dumazken diğer insanların bizim meslek gurubumuza saygı göstermelerini beklemek hayal şimdilik.
Uzun oldu kusura bakmayın...

metyo ' Alıntı:
merkür2 ' Alıntı:
Bir şey yazmayayım diyorum.Sayın ferhat yeterince cevap verdi diyorum.Ama anlayamıyorum. Mitozmu bölünüyorlar bu insanlar nedir.Alay edici rendice edici usluplar bu forumda çok olmaya başladı arkadaş daha ikinci mesajında bu nedir ya.
Geçen gün sayın koraykaraya arkadaşımız foruma herkesin üye yapılmaması yönünde fikrini okuduğumda katılmamıştım hatta biraz da kızmıştım kendi çapımda.Ama koraykarakaya arkadaşımıza hak vermeye başladım.Gerçekten forumun ciddi bir süzgeçten geçmesi gerekiyor. Eleneceksemde razıyım.En azından bü tür rencide edici yorumlar okuyupta sinir olmam.
Burayı ciddi ciddi sohbet chat odası formatında kullanılan bir yer gibi sanmaya başlayanlar çok oldu.
Anlayamıyorum örneğin bağımsız denetçi çok iyi dilekçemi yazar.Görevi bumudur.Bağımsız denetçi sgk mevzuatınımı çok iyi bilir.Hangi meslekten olursa olsun bir isanın herşeyi bilemeyeceğini düşünemiyormuyuz.
Daha dün kendi doktoruma 13 yaşındaki kızımla ilgili bir soru sordum.Üstelik prof üstelik o tür rahatsızlıkların uzmanı.Tek kelime dedi onu falan çocuk doktoruna göster.Çocuklar benim branşım değil.Kendi çocuklaırmı bile çocuk doktoruna gönderiyorum bu konuda.Adama saygım daha da arttı. Bu adam yıllardır hastam şunun gönlünü hoş edeyim,yada benim uzmanlık alanım bir fikir beyan edeyim demedi bilmiyorum dedi.Kompleks yapmadan.
Sayn merkür2 gibi hem doktor hemde basit bir tıbbi konu hakkında başkasına gidin gibi bir tavır takınmadım.
Kusura bakma merkür2 yaklaşımın kelimenin tam anlamıyla çok sığ ve basit.
Almanyada bir arkadaşımız Mali müşavirlerle randevu yolu ile görüşebildiklerini ve nerdeyse yanlarına girerken önlerini iliklediklerini saatli ücrete tabi olduklarını vs söylerken ben hayretler içerisinde dinlemiştim.Adamlar toplumda kendilerine saygı duyulmasını sağlamışlar.
Biz burada kendi kendimize saygı dumazken diğer insanların bizim meslek gurubumuza saygı göstermelerini beklemek hayal şimdilik.
Uzun oldu kusura bakmayın...

+1

Sayın Formdaşlarım

Haklısınız.Burası bir form insanlar buraya bildiklerini aktarmak bilmediklerini öğrenmek için bu formdalar formdaşlarından yardım istiyorlar.Ben dahil sorular çok kolay olsada sabırla cevap vermek,soru çok basitimize gidiyorsa vermemek bu bizim hakkımız ama kim olursa olsun rencide etmek asla hiç kimse bu mesleği annesinin karnında öğrenmedi.Herkes bir bedel ödeyerek tırnakları ile kazıyarak geldi.Artık bu rencide edici yazılara karşı bir önlem alınacak.Bunu diğer Moderatörler ve Adminle görüşeceğim.

Saygılar

Sayın ferhat gerçekten bir önlem alınsa iyi olacak.İçimde bir his forum böyle devam ederse bilgi paylaşımında bulunan üstadlar açısından kan kaybedecek.
Bağımsız denetim bölümünü okuyamıyorum fazla ama oradaki spk bağımsız denetim lisans sahibi olanlarında rencide olduklarını kendi gruplarında okudum.
İlginize teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

Sağolun

Yazımın sonundaki ifadeye bakarsanız şaşırdığımı belirtmek istedim, kimseyi aşağılamak gibi bir niyetim yoktur.
Gelelim neden şaşırdığıma;
Bağımsız denetçinin en ince ayrıntısına kadar bilmesi gereken bir konu. Çünkü hata/hile olarak değerlendirilebilecek bir olay. Yapılanın şirkete getirebileceği cezalar/tazminatlar olabileği gibi şirket kasasından yapılmaması gereken ödenmelerde söz konusudur. (aktif sigortalının net maaşı ile emekli bir çalışanın net maaşı kesintilerden dolayı farklıdır.) Denetçinin sadece tablo denetimi ile ilgilenmediği mevzuatta açıktır. Diğer tüm kanunları ve uygulamalarınıda bilmek zorundadır ki yasal düzenlemelere uyulup uyulmadığını denetleyebilsin. B.denetçi, "benim uzmanlık alanım değil çocuk doktoruna gidin" örneğinizdeki gibi sgk mevzuatı benim uzmanlığıma girmez diyemez.

Sayın merkür2 olay uslup sorunu hala anlayamamışsınız?
Sanırım siz üniversiteyi kazandığınızda atıyorum çok iyi bir ikitsatçı idiniz?
SMMM yeterlilik sınavınızı verdiğinizde tüm mali konulara mevzuatlara hakimdiniz.Muhtemelen bağımsız denetim sınavını verdiğinizde de tüm mevzuatı çok iyi biliyor olacaksınız.Veya vermiş ve denetici iseniz kendmizi şanslı saymamız lazım.Zira o zaman foruma girerek zaten engin fikirlerinizi paylaşacağınızı varsayarak mutluluk duyacağız.
O zaman sizden öğreneceğimiz çok şey olur.Komleksimiz yok.SMMM yiz diye SGK mevzutaını tüm mali mevzuatı bilmek zorunda olmadığımızı biliyoruz.Bilmemize imkan olmadığınıda biliyoruz.Bu anlamda öğrenmenin yaşı yok diyoruz.Ama size göre bilmemiz gerekiyorsa tüm mevzuatı muhtemelen siz biliyorsunuzdur o zaman sizden öğreneceğimiz çok şey olur.

+ 1

Bilmek güzel,öğrenmek daha güzel ,bilmemek ayıp değil,bildiklerimiz ise üstadların unuttukları kadar olabilir.

Selamlar
Yazılanlara ilişkin yorum yapmıyorum.Arkadaşlar gerekeni (hatta eksik bile) söylemişlerdir.Yalnız kafama takılan bir husus var.Söylemeden geçemiycem.
Sayın merkur2,sayın ozgul35'in bağımzıs denetçi olduğunu nerden biliyor.Sayfadaki yorum sırasına bakıldığında buna cevap bulamıyorum.Mesajlar ard arda atıldı da sıralamamı değişti çözemedim.
Neyse gelelim asıl soruya.Nitekim yapılan yorumlar asıl soruya ait değil.Eleştirilerin yanında soru içinde yorum yapılsaydı çok yerinde olurdu.Soru arada kaynayıp gitmesin.

Tabi bu arada sorunun cevabı öğrenilmiş olabilir,bilemiyorum.
Bana göre soruda şöyle bir eksik var.
İşe giriş yanlış bildirilmiş ama aylık bildirgeler (mayıs ve haziran) nasıl onaylanmış.Sgdp olarak mı normal çalışan olarak mı?
Çünkü bu bildirgeler nasıl onaylanmışsa yapılacak düzeltme uygulaması ona göre şekillenecektir.
Bir kere bildiğim kadarıyla (yıllar evvel yaşadım,olayı çok net hatırlayamıyorum) hatalı verilen işe giriş bildirgesi dilekçe ile düzeltilemeyecektir.Aynı tarihe sgdp olarak tekrar işe giriş bildirgesi istenecek ve dolayısıyla bu sebepten (geç bildirimden) idari para cezası kesilecektir.Sonrasında aylık bildirge düzeltmeleri yapılacaktır.
Eğer aylık bildirgeler sgdp olarak onaylanmışsa sorun yoktur.Sadece işe giriş cezası ile yetinilecektir.
Yok eğer,normal çalışan şeklinde bildirgeler onaylanmışsa bunlara iptal bildirge verilecek,yerlerine asıl olmak üzere sgdp bildirgeleri verilecek ve iptal ve asıl bildirgeden kaynaklanan prim farkları birbirleri arasında mahsup edilecektir. (primlerin birbirine dönüştürülmesi hususu)
Çok net hatırlayamamakla birlikte sanıyorum yaşadığımız sorun bu şekilde çözülmüştü.
Eğer uygulama değişmediyse ve sgk kurumunuz bu şekilde düzeltme yapmanızı öngörürse maaşından kesinti yapılacağını zannetmem.

Şayet aynı veya farklı bir uygulamayla sorununuzu çözerseniz bizimle paylaşmanızı da rica ediyorum.

Saygılar

ozgul35 ' Alıntı:
emekli bir kişiyi yanlışlıkla sgdp yerine tüm zorunlu kolları olarak girişini yaptım. mayıs ve haziran ayında.
4c emeklilik . fakat sistemde gözükmediği ve evrak olmadığı için normal girişini yaptım.
ne yapmam gerekiyor? kişinin parası kesilir mi,
bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim
Emekli olduktan sonra,emekli kimsenin çalışmasında,emekli maaşının kesileceğine dair net hüküm,emekli kişinin kamu kurum ve kuruluşları ile kamu niteliği taşıyan işyerlerinde tekerer çalışmaya başlaması halinde emekli maaşının kesileceğidir.(Bu durum 2005 mali bütçe Kanunun önce 29 sonra 5335/30 uncu maddeleri ile gündeme gelmişti!.. umarım yanlış hatırlamıyorum)
Olayımızda ise emekli kişinin kamuda değil,özel hukuk tüzel kişiliği- işverenliğinde tüm sgorta kollarına tabi olarak işe başladığı-başlatıldığı,bu durumun emekli maaşının kesilmesini gerektiren bir sebeb olduğu-olacağı veya olmayacağı hususuna ayrıca açıklık getirmekte fayda var diye düşünüyorum.

SGK fark ederse, kişinin maaşını kesmiyor. Öncelikli olarak işverene dönerek, bildirgelerinizi SGDP olarak düzeltin diyorlar. SGK dilekçe ile başvurun, iptal bildirge ve ek bildirge isteyecekler. Ek bildirge verilince sistem otomatik İPC kesiyor ancak, dilekçe ile iptalini isteyin komisyon kararı ile İPC 'leri iptal ediyorlar...

arkadaşlar,

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

sgdp yapılması gereken girişi tüm sigorta kolları şeklinde yapmıştım.

Hatalı giriş için dilekçe ve işçinin yazdığı bir dilekçeyle birlikte, işe giriş bildirgesini ve mayıs-haziran aylarına ait ek ve iptal bildirgeleri sgk kurumuna yolladım.
sanırım bir kaç güne sistemden düzeltirler.

temmuz bordrosunu emekli olarak yaptim.

hatalı girişler için idari para cezası yok diye biliyorum.