fonradar

Emekli Çalışanın Normal Çalışan Olarak Gözükmesi!

Merhabalar,11/02/2007 tarihinde emekli bir personelin ssk ya girişi yapıldı.Ama aylık bildirge verilirken normal çalışan olarak ssk'da gösterildi.Bu durumda yapmamız gereken işlem nedir?Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler...

Ynt: Emekli çalışanın normal çalışan olarak gözükmesi ACİL YARDIM

hatalı olan için iptal verip sgdp için yeni bildirim yapmalısınız.

Bunun cezası ne kadardır?

c) Bu Kanunun 79 uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri anılan fıkrada (belirtilen sürede) Kuruma vermeyenlere her bir fiil için aylık asgari ücretin üç katını geçmemek kaydıyla belgenin;

1) Asıl nitelikte olması halinde belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgari ücretin 1/5'i tutarında,

2) Ek belge niteliğinde olması durumunda sigortalı sayısına bakılmaksızın aylık asgari ücretin 1/8'i tutarında,

3) Hiç belge vermeyenlere ise sigortalı sayısı üzerinde durulmaksızın her ay için aylık asgari ücretin üç katı tutarında,

Merhaba,

c) (Değişik bent: 24/06/2004 - 5198 S.K./18. md.) Bu Kanunun 79 uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri anılan fıkrada belirtilen süre içinde Kuruma vermeyenlere her bir fiil için belgenin;

1) Asıl nitelikli olması halinde aylık asgari ücretin üç katını geçmemek kaydıyla Kuruma verilmiş olan belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgari ücretin 1/5'i tutarında,

2) Ek nitelikte olması halinde Kuruma verilmiş olan her bir ek belge için aylık asgari ücretin 1/8'i tutarında

Tesbit ettikleri anda emekli maaşını kesiyorlar, ki bunun düzeltilmeside epey zaman alıyor, hemen düzeltmezseniz emekli kişiye ödedikleri emekli aylıklarınıda geri istiyorlar,saygıyla..

Ynt: Emekli Çalışanın Normal Çalışan Olarak Gözükmesi!

SSK 12-118 EK Gebelge nin ilgili bölümlerini gönderiyorum.Daha geniş bilgiyi ek genelgeden bulabilirsiniz.
A-YENİDEN ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN EMEKLİLER
1-Kurumumuzdan yaşlılık aylığı almakta iken yeniden sigortalı bir işte çalışmaya başlayanlar hakkında uygulanacak olan sigorta türünün (tüm sigorta kolları veya sosyal güvenlik destek primi) belirlenmesinde, bundan böyle örneği ekli ?Sigorta Kolu Tercih Bildirimi? kullanılacaktır.
Yasa'da tercih için belirli bir süre öngörülmediğinden, sigortalıların işe alındıkları tarihi izleyen ayın son gününden sonra verilen bildirimler de işleme alınacaktır.

5-Tercihleri olmaksızın işverenlerince tüm sigorta kollarına tabi tutulduğu ya da sigortasız çalıştırıldığı tespit edilen sigortalılardan Kurumca yapılacak örneği ekli yazılı ihtara rağmen herhangi bir tercihte bulunmayanların aylıkları durdurulacaktır.
Söz konusu uyarı yazısı iadeli-taahhütlü posta yoluyla gönderilecektir. Yazının ilgiliye teslim edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde bir tercihte bulunmayanların PTT?den alınan iadeli-taahhütlü kartlarının sigortalıların sicil/tahsis iz dosyalarında muhafaza edilmesi sağlanacak, ayrıca tebligat yazısı ile PTT alındısının fotokopileri aylıkları durdurulmak üzere Tahsisler Dairesi Başkanlığına gönderilecektir.