fonradar

Emekli İşçi Çalıştırma

ncl

Şimdi işyerimize bir personel alındı personel emekli olduğunu söyledi bize yani sigortalı olmak istemediğini, olduğu takdirde maaşının kesileceğini söyledi. Sizden öğrenmek istediğim bununla ilgili bilgi yani emekli çalıştırmamanın yükümlülüklerini.Yapmamız gerekenler nelerdir.Teşekkürler

Ynt: Emekli İşçi Çalıştırma

cari mevzuatta SGDP'ya tabi çalıştırılacaklar için emekli maaşının kesilip kesilmeyeceği isteğe bırakılmıştır. yani isterse sadece sgdp ödenir emekli maaşını alır, isterse ssk ödenir emekli maaşı kesilir..

sayın murat cer
isteğe bağlı ifadesini anlayamadım.
506 sayılı Kanunda : ?Kanunla kurulu Sosyal Güvenlik Kurumlarından malullük veya emekli aylığı almakta iken bu Kanuna tabi sigortalı bir işte çalışanların 78?inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançları üzerinden 63?üncü madde hükmüne göre Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilir.?(SSK m3/II-c)
yanlışım olabilir ama maaşından kesilme işini hiç duymadım. kaynak belirtirseniz bizde bilgi sahibi olalım.

sayın ncl
personeliniz sanıyorum yaşlılık aylığı almakta (normal emekli değil)
Kanunda: Yaşlılık aylığı almakta iken sigortalı olarak çalışmaya başlayanların yaşlılık aylıkları çalışmaya başladıkları tarihte kesilir. Aylığı kesilenlerden çalıştıkları süreler için tekrar 78. maddedeki sınırlar içinde 73. madde de düzenlenmiş olan iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık, analık, malullük, yaşlılık, ölüm sigortaları için prim kesilir. Söz konusu kişiler tekrar işten ayrılarak, yaşlılık aylığı isterlerse, aylık ödemiş oldukları primler dikkate alınarak yeniden hesaplanır denilmektedir.
tahmin ettiğim gibi personel eğer yaşlılık aylığı almakta ise aylığı kesilir ve sizinde normal sigortalı işlem yapmanız gerekir. (SGDP değil)

öncelikle ilginize teşekkür ediyorum. İşe aldığımız personel ssk emeklisi yaşıda bayağı genç.Kendisi istemiyor hiçbir işlem yapmayın diyor.

hiç bir işlem yapmayarak alınacak riskleri işveren kabul ediyor ise diyecek lafım yok....

isteğe bağlıdan kasıt şu;
işe giriş bildirgesinde yaşlılık aylığı alanlar için sunulan seçenek..
tüm sigorta kollarına tabi çalışmak -ki emekli maaşı kesilir-
SGDP tabi çalışmak -emekli maaşı devam eder-

yaşlılık aylığı ile emeklilik aylığı farklı şeyler midir? normal emekli değil ifadesi kullanmışsınız..kafam karıştı...

bence emekli olan bir kişi ssk yapılması gerekiyor emekli maaşı kesilmemesi içi emekli destekleme primiden yapman gerek. işletme ssksız çalıştırmayı göze almaması gerekiyor

arkadaşlar emekliliğin çeşitleri vardır. bunlar maluliyet sonucu emeklilik, özürlü emekliliği yada normal emeklilik. bunlardan özürlü ve normal emeklilikte maaş kesintisiveya sgdp tercihe bırakılmışken maluliyette maaş kesilir ve sgdp olmaz belki çalışanınızın böyle bir durumu vardır