zirve

Emekli Kişiye Sgdp Girişi Yapılması Fakat 5 Yıldır Tüm Sigorta Kollarından Priminin Ödenmesi Hk.

Üyelik
30 Haz 2008
Mesajlar
125
Konum
Düzce
Emekli bir kişinin işe girişinin doğru şekilde yapıldığı, fakat 2008 yılından (yani emekli olarak işe giriş bildirgesinin verildiği tarihten) bugüne kadar, sürekli normal sigorta kollarına tabiymiş gibi primlerinin hesaplanarak aylık bildirgelerle verildiğini tespit ettik. Kişinin işe giriş bildirgesi doğru verildiğinden emekli maaşında kesinti de olmamış. Üstelik bu yanlışlıktan dolayı 5084 ve 5615 sayılı teşvik yasasına göre teşvikten yararlanmaması gerekirken, yararlanmış olduğu da fark edildi.
Firma başka sebeplerle bu hatayı yapan mali müşavirle yollarını 2011 yıl sonunda ayırmıştı.
Şimdi bu hataların kendilerinden kaynaklanmadığı ve sorumlu olan mali müşavire karşı hukuksal açıdan haklarını arayacaklarını söylediler.
Biz şirketle 2012 yılı başında sözleşme imzaladık ve devam ediyoruz. Verilen bu hatalı bildirgeler eski mali müşavirin adına alınmış e-bildirge şifresiyle verilmiş. Şirket karşılaşacağı cezaları eski mali müşavirine rucü edebilir mi?
 
Üyelik
11 Eki 2008
Mesajlar
196
Konum
kocaaeli
Sizi hayal kırıklığına uğratmak istemem ama Mali Müşavire rücu edebileceğiniz bir durum yok ortada. SMMM Sözleşmenizi incelediğiniz de "İş sahibi işyerinde çalıştırdığı kişilerin işe giriş ve çıkışlarına ait bilgi ve belgeleri imzalı olarak yasal süreleri içerisinde Meslek Mensubunun /ortaklık bürosu veya şirkete verilmedikçe ilgili işlemlerin yapılmayacağını iş sahibi bilir ve sorumluluğu iş sahibine aittir." Yani bildirimleri yapma sorumluluğu işverende bunları kayıtlara (muhasebeleştirme) girme işlemi mali müşavirde.
 

Benzer konular

Üst