fonradar

emekli maaşının iptali

selam arkadaşlar

Merkez ve şubeden ibaret iki işyeri olan bir mükellefim 4/b değilde 4/a lı olarak çalışıyordu yurtdışı borçlanması
da yaparak onu 01.08.2009 tarihinde ssk dan emekli ettik. iki aydır maaş alıyordu fakat bugün gelen bir yazı ile
ikinci bir işyerinden dolayı emekli maaşının iptal edilmesiydi. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız
sevinirim. iyi çalışmalar diliyorum

Ynt: emekli maaşının iptali

Yurtdışı borçlanma ile emekli olanlar, emeklilikten sonra çalışamazlar.

sayın sezer; size katılıyorum.

fakat kanun maddesi çok açık ve net değil, yurt dışı borçlanması yapanlar hiçbir şekilde sgdp ödeyerek başka bir işyerinde çalışamazlar diyor. burada mantık halk değişiyle emeklilerin çalışarak bir işsizin yerini almaması gibi;

1-benim konum emekli kendi işyerini açıyor
2-yurdışı borçlanmam toplamda 172 gün

yani büyük bir bölüm ssk + bağkur demek istediğim tamamen yurtdışı borçlanması yapmış olsam amenna ama diğer husus atıyorum 2 gün borçlanmışım işyeri açamıycakmıyım...

iyi çalışmalar diliyorum

Görüşlerinize katılmamak mümkün değil. Ancak yasalar bu şekilde çıkarıldı ise uymak zorundayız. 2 gün değil, 1 günlük eksiklik için, o bir günü dahi yurtdışı borçlanma ile tamamlarsanız yine aynı uygulama ile karşılaşırsınız. Ayrıca o dönemlerde ödenen emekli maaşları kurum tarafından sizden faizi ile tahsil edilecektir.