fonradar

Emekli Maaşları Hakkında

Merhaba,
Emeklilik maaş hesaplamasında çalışan prim gün sayısını doldurmuş ve yaşını beklediği zaman prim ödemeye devam ederse emeklilik maaşında düşüş olur mu? Bununla ilgili bilgileri nereden öğrenebilirim?
Teşekkür ederim.

Ne kadar uzun süre prim öderseniz emekli maaşınız o kadar düşük oluyor.

Ödenen prim ile alınacak emekli maaşı arasında ters orantı var.

Ancak yüksek öderseniz son dönemleri maaşınız artar.

Ali Tezel'in bu konuda şöyle bir tavsiyesi vardı twitter adresinde, emeklilik şartlarını sağlayanlar bu şartı sağladıktan sonra tam ay değilde ayın belli günlerinde çalışıyormuş gibi prim ödenirse emekli maaşına olumlu etkilisi , tam ay üzerinden çalışmaya devam ederlerse olumsuz etkisi olduğunu yazmıştı.

Ali Tezel'in kastettiği şu.

Diyelim aylık ücretiniz asgari ücret yani brüt 1647. 30 gün üzerinden gösterilip 1647 olursa kazancınız günlük 54,90 a geliyor brüt. Ancak yine aynı ücretten yani brüt 1647 üzerinden yapıp gün sayısını atıyorum 5 gün yaparsak bu kez günlük 329,40 tl oluyor kazancınız. SGK emeklilik maaşı hesaplarken günlük ücret üzerinden hesap yapıyor aylık ücret üzerinden değil. Günlük ücretiniz ne kadar yüksek gözüküyorsa emekli maaşını o kadar artar.

Konuyu tam olarak bilmiyorum,
Bildiğim,
olağan emekliliği hakeden birisi,aynı şekilde çalışmaya devam ederse emekli aylığı artmıyor,artmasının istisnası üç asgari ücret üzerinde maaş alır ise artıyor,ayrıca emekli maaşının hesabında üç ayrı dönem dikkate alınıyor ve ayrıca emekli maaşı bağlama oranıda düşüyor.
Sn.Ali tezel in ifade ettiği noktada önemli ama o pozisyonu elde etmek çok kolay değil ve o şekil çalışmada prim gün sayısını tamamlamak çok zor.

Konuyu tam olarak bilmiyorum,
Bildiğim,
olağan emekliliği hakeden birisi,aynı şekilde çalışmaya devam ederse emekli aylığı artmıyor,artmasının istisnası üç asgari ücret üzerinde maaş alır ise artıyor,ayrıca emekli maaşının hesabında üç ayrı dönem dikkate alınıyor ve ayrıca emekli maaşı bağlama oranıda düşüyor.
Sn.Ali tezel in ifade ettiği noktada önemli ama o pozisyonu elde etmek çok kolay değil ve o şekil çalışmada prim gün sayısını tamamlamak çok zor.

Evet zor prim gününü tamamlamak. Ancak prim günü dolup yaşı falan beklerken yapılabilir.