fonradar

Emekli Olabilir miyim ?

3110 gün ssk dan 4a 03/1977 de sigorta- başlangıcı 01/1989 sona erdi
11 yıl 10 ay 25 gün 4b (bağkur) devam ediyor- başlangıcı da 05/10/2000

Hesapladığım kadarı ile toplam günü 7 400 gün

Ne zaman emekli olabilir ilginize bilginize teşekkür ediyorum

4/b kapsamında 9000 günü tamamladığı tarihte emekli olabilir.4/a kapsamında olsa idi 25 yıl sigortalılık süresi 5000 gün prim ve 44 yaş şartları ile emekli olabilecekti.
Birde bağku kapsamında kısmi emekliliğe şu anda hak kazanmış durumda.Bağkur kapsamında 5400 gün 55 yaş ve 15 yıl hizmet süresi ile kısmi emeklilik şartlarına tabisiniz.
Tavsiyem son 3,5 yılını ssk lı olarak gösterip ssk dan emekli olmanızdır.

Kısmi emeklilik dediğimiz şey yaştan emekliliktir.4/a kapsamında 3600 günle emekli olanlar gibi.Normal emeklilere göre biraz daha düşük maaş alırlar.Ne kadar diye sormayın inanın bilmiyorum.Hele 4/b kapsamında emekli olacakalrın maaşlarını hiç bilmiyorum.4/a kapsamındakiler için size diyebilirim ki asgar ücretten sürekli ödemişse 700-TL civarında kısmi emekli aylığı alır.
Bağkur kapsamında nedir ne kadar olur bilmiyorum.Kısmi emeklilik için 5400 gün ve 55 yaş şartlarına tabisiniz işe giriş tarihine göre.
Ama çalışma imkanınız varsa tavsiyem şimdiden başlayıp 3,5 yıl 4/a kapsamında çalışıp normal emekli olmak.
Bağkur kapsamında kısmi emekli aylıklarını araştırıp size yeterli geldiğini düşünrsenizde dediğim gibi hemen emekli olabilirsiniz.

Pardon asıl sorunuzu atlamışım.Evet hemen maaş alabilir.Yani emeklilik başvurusundan 1 ay sonra maaş almaya başlar.Tabi 4/a kapsamındaki hizmet süreleriniz ile 4/b kapsamındaki hizmet sürelerinizi önce birleştirmeniz gerekecek.