fonradar

Emekli Olacak Personele Borç Para Verilmesi hk.

Ayşe Gültekin

Katkı Sunan Üye
merhaba,

şirket çalışanlarından gelecek eylül ayında emekli olacak bir personel, şirket yönetimine hitaben bir dilekçe veriyor ve diyorki;

"acil paraya ihtiyacım olması nedeniyle eylül 2014 ayında emekliye ayrıldığımda ödenecek kıdem tazminatımdan mahsup edilmek üzere 2500 TL borç verilmesini arz ederim" şeklinde bir yazı vermiş.

şirkette bunu uygun görüp personeli mağdur olmasın diye havale çıkartıyor..

bu verilen 2500 TL borç, kıdem tazminatından mahsup edilecek ama ilk çıkış, personel avansı olarak mı? yansıyacak.. bordro yapmak lazım mı? damga vergisi söz konusu olur mu?

muhasebe kaydını nasıl yapmak lazım?
kıdem tazminatında sadece damga vergisi kesiliyor ama 2500 TL mahsup olunca; damga vergisi ödemesi 2500 TL den de kesilecek mi?

merhaba,

şirket çalışanlarından gelecek eylül ayında emekli olacak bir personel, şirket yönetimine hitaben bir dilekçe veriyor ve diyorki;

"acil paraya ihtiyacım olması nedeniyle eylül 2014 ayında emekliye ayrıldığımda ödenecek kıdem tazminatımdan mahsup edilmek üzere 2500 TL borç verilmesini arz ederim" şeklinde bir yazı vermiş.

şirkette bunu uygun görüp personeli mağdur olmasın diye havale çıkartıyor..

bu verilen 2500 TL borç, kıdem tazminatından mahsup edilecek ama ilk çıkış, personel avansı olarak mı? yansıyacak.. bordro yapmak lazım mı? damga vergisi söz konusu olur mu?

muhasebe kaydını nasıl yapmak lazım?
kıdem tazminatında sadece damga vergisi kesiliyor ama 2500 TL mahsup olunca; damga vergisi ödemesi 2500 TL den de kesilecek mi?[/QUOTE
personel borç para verme tck'da suç olarak sayılmıştır.
Uygulamalar şöyle özetlenebilir.
1-Eğer personele işin yürütümü için iş avansları altında bir ödeme yapılırsa, belli bir sürede sonra yaptığı harcamaların belgelerini sunar ve avans kapatılır.
2-Eğer maaş avansı şeklinde bir ödeme yapılırsa ay sonunda ödenecek maaşından mahsup edilir ve avans kapatılır. Bu süre genelde 1(bir) ayı geçmez.
3-Eğer yapılan ödeme 1 aydan daha fazla bir süreyi kapsar ise bu ödemenin ücret olarak değerlendirilmesi(GVK) gerekir ve bordroya yansıtılması lazımdır.
Siz havale çıkardığınızı söylemişsiniz. Açıklama kısmına herhangi bir şey yazıldı mı. Verdiğiniz örneğe göre sanırım ağustos ayında havale yapmışsınız eylül de de emekli olacağını yazmışsınız. Eğer 1 ayı geçen bir süre söz konusu değilse bu durumda personel avanslarına yazılacağı için 2500 üzerinden dv kesilir. Kalan kıdem tazminatı için de yine dv kesilir.
(Kişinin net maaşı 2.500 TL'nin üzerinde ise maaşından kesinti yapın. Yani maaş avansı verilmiş gibi) Tabi bu kendi yorumum
Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda kendiniz karar veriniz.
Saygılar

Sayın Ayşe Gültekin,

Verilen dilekçede açık bir ikrar var. Emekli olacağını ve bunun tarihini de iki taraf da biliyor. Bu borç verme olsa bile bahsedildiği gibi TCK kapsamında kesinlikle değil. ( Olabilmesi için Karz/Tefecilik kapsamında değerlendirilebilir karine gerekir ki bu olayda mümkün değil. ) Bu nedenle tereddüt edecek bir husus yok. Ücret avansı gibi kayda almanızda da engelleyici bir durum da yok. Aslında dilekçenin içeriğine uygun şekilde kıdem tazminatı için ön ödeme/avans niteliğinde kayıt yapmanız da mümkün. Ödemenin banka kanalıyla yapılmış olması da yapacağınız Kıdem Tazminatı ödemenizi de yaptıktan sonra ibranamenize her iki durumu da kayda alıp imzaatmanız yetecektir.

Her koşul altında aylık 1 Brüt ücretinden fazla ise verilen avans fazla kısmı damga vergisine tabi değilmi? Gelir vergisine tabi değil ama Damga vergisine tabi diye biliyorum.

Sayın Ayşe Gültekin,

Verilen dilekçede açık bir ikrar var. Emekli olacağını ve bunun tarihini de iki taraf da biliyor. Bu borç verme olsa bile bahsedildiği gibi TCK kapsamında kesinlikle değil. ( Olabilmesi için Karz/Tefecilik kapsamında değerlendirilebilir karine gerekir ki bu olayda mümkün değil. ) Bu nedenle tereddüt edecek bir husus yok. Ücret avansı gibi kayda almanızda da engelleyici bir durum da yok. Aslında dilekçenin içeriğine uygun şekilde kıdem tazminatı için ön ödeme/avans niteliğinde kayıt yapmanız da mümkün. Ödemenin banka kanalıyla yapılmış olması da yapacağınız Kıdem Tazminatı ödemenizi de yaptıktan sonra ibranamenize her iki durumu da kayda alıp imzaatmanız yetecektir.

çok teşekkür ederim sn.simkesyan, ön ödeme şeklinde değerlendireceğim kaydını da dediğiniz gibi yaparım, ancak bu borç bu belge ile istendiği ve mahsup yapılması gerektiğinden; avans gibi nitelendirince damga vergisini göz ardı etmemem lazım değil mi?

Her koşul altında aylık 1 Brüt ücretinden fazla ise verilen avans fazla kısmı damga vergisine tabi değilmi? Gelir vergisine tabi değil ama Damga vergisine tabi diye biliyorum.

personelin son aldığı brüt ücret : 1.211,77 TL. aradaki fark kadar mı damga vergisi tahakkuk eder

Benim yazdığım ücretten eksilen Damga vergisi için geçerliydi. Siz kıdem tazminatına istinaden verdiğinizden dolayı Toplam tutar üzerinden Damga vergisi hesaplayacaksınız.Kıdem tazminat ödemesini yaparken de bu kesilen damga vergisini mahsup edeceksiniz.

Kıdem tazminatı alacağı avanstan fazla ise bordroyu hiç karıştırmayıp olamsı gerektiği gibi yapın. Avan öderken dv hesaplayıp muhtasarda beyan edersiniz. Kıdem ödemesi yapılırken de hem aldığı avans hem daha önce kesilen dv kadar düşer kalan tutardan dv kesintisindan kalanı ödersiniz.

ödenen 2500 TL nin brüt tutarı olan 2.519,12 TL bildirdim, damga vergisi de 19,12 TL muhtasar beyannamede bildirdim, eylülde ödenecek kıdem tazminatı bildiriminden mahsup yapabilirim değil mi hem brüt tutar hemde damga vergisi.

Evet Ayşe hanım İşlemi Gerçekleştirirken 2519,12 TL. 135 Hesaba aktaracaksınız. Günü geldiğinde Hesapladığınız Brüt ücretten düşük kalan brüte Damga vergisi hesaplayarak olay kapanacak.

ödenen 2500 TL nin brüt tutarı olan 2.519,12 TL bildirdim, damga vergisi de 19,12 TL muhtasar beyannamede bildirdim, eylülde ödenecek kıdem tazminatı bildiriminden mahsup yapabilirim değil mi hem brüt tutar hemde damga vergisi.
Peki emekli olmayan işçnin kıdem tahakkunu nasıl yaptınız? Daha bunu hak etmedi ki çalışıyor.

Sayın Ayşe Gültekin,

Bazan bir cevap yazıyoruz ardını toplamak zor oluyor. Çalakalem evap veriliyor dediğim zaman da darılan gücenenler oluyor. Nizam dostum haklı, nasıl beyan ettiniz, DV konusu gerekli olsaydı özellikle belirtirdik. Dilekçe içeriği belli, süreç belli Kıdem Tazminatını ödediğiniz (Nakden veya Hesaben) DV tahakkukunuzu yapardınız. Yaptığınız ödeme Ücret avansı değil, Kıdem tazminatı doğmamış, varsayalım ki DV hatası oldu, rakam 19,12 TL cezası olsa ne olur olmazsa ne olur. Ayrıca Mali idare 20,-- TL altındaki alacakları dahi resen terkin ediyor.

"Tevkifata Iliskin Damga Vergisi" Satırında Sadece Damga vergisi olarak gösterilecek.

Son düzenleme:
Bunun yolu bence doğrudan personel avansı olarak çıkmaktır. Damga vergisini ihmal edin. Daha sonra kıdem tahakkuku yaptığınız zaman beyan edersiniz.

Sayın ugurcadir,

Yine çalakalem bir cevap. Muhtasar beyannamede 302 ve 303 var bir okuyun isterseniz. Ancak 303 seçerseniz DV oranı değişir. Verdiğiniz bilgi ve gösterdiğiniz yol yanlış.

Sayın ugurcadir,

Yine çalakalem bir cevap. Muhtasar beyannamede 302 ve 303 var bir okuyun isterseniz. Ancak 303 seçerseniz DV oranı değişir. Verdiğiniz bilgi ve gösterdiğiniz yol yanlış.

Siz öyle diyorsanız öyledir. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp bak öğrendim. Son değişikliği görmemiştim.

Sayın ugurcadir,

Tabiki öğrenmemek ayıptır, ama bilmeden fikir yurutmek de yanlıştır. Fikrinizi çözüm olarak sunmasaydınız o zaman doğru olurdu. Kaldıki mesele beyanla ilgili değildi.

Sayın kevork bey Beyanda göstermeyelelim demek daha iyi bir fikir haklısınız. Bu konuyu 01.05.2014 Tarihinde önce konuşsaydık Hangi kısımda beyan edecektiniz onuda söylermisiniz. Yani "Bilmemek" ile "Değişikliği Takip etmemek" farklı şeyler ama siz çok şey bildiğinizden dolayı bunuda biliyorsunuzdur(!)

Son düzenleme: