fonradar

Emekli Sandığından Yetim Aylığı ve Sağlık Yardımı Alırken Şahıs Firması Açmak

Babanın vefatından dolayı emekli sandığından dul ve yetim aylığı ile sağlık yardımı alan bir anne ve kız için eğer kız evlat bir şahıs firması kurmak isterse annenin ve evladın dul - yetim aylığı ve sağlık yardımı nasıl sonuçlanır? herkes farklı bir bilgi veriyor...aşağıdaki sorularımıza bilgi verilmesini önemle rica ediyoruz...
a) yetim aylığı alan kız evladın maaşı ve sağlık yardımı ŞAHIS FIRMASI açması ile birlikte ( VERGI DAIRESI DIREKT BAĞKUR A BILDIRI YAPMAKTA ) evlattan kesilir ve evladın maaşı annenin dul aylığına mı eklenir ?
b) yetim aylığı alan kız evladın maaşı ve sağlık yardımı ŞAHIS FIRMASI açması ile birlikte ( VERGI DAIRESI DIREKT BAĞKUR A BILDIRI YAPMAKTA ) evlattan kesilir ve evladın maaşı annenin dul aylığına eklenmeyip hak tamamen mi kaybolur ?
c) yetim aylığı ve sağlık yardımı alan kız evladın ŞAHIS FIRMASI açıp bağkur a bildiri yapılması sonrası prim ödemeye başlaması ile sadece sağlık yardımı kesilip aylık almaya devam eder mi ( SSK da özel sektörde çalışılan dönemde olduğu gibi ) ?
d) yetim aylığı ve sağlık yardımı alan kız evladın ŞAHIS FIRMASI açtığında prim ödemeye başladığında BAĞKUR dan sağlık yardımı alabilmesi için belli bir gün sayısı veya prim miktarı koşulu var mıdır ve/veya babadan alınan hakkın kesilmesi için BAĞKUR dan emeklilik mi hakketmeyi beklemesi gerekir ?BAĞKUR dan sağlık yardımı almanın koşulları yeni şahıs firması açıp ilk defa bağkurlu olanlar için nasıl işlemektedir ?
e) yetim aylığı ve sağlık yardımı alırken özel sektörde SSK ya bağlı çalışmaya başlayınca babadan olan sağlık hakkını EMEKLİ SANDIĞINA iade edilmişti ancak aylık almaya engel gelmemişti...Çalışılan bu dönemdeki sigorta günleri ŞAHIS firması açınca bağkurlandığında emeklilik hakkı için günler birleştirilebilir mi ?
uzun yazdığımı biliyorum ancak beraber iş yapacağım insanın koşulları beni de etkileyecektir....bu bilgilerin doğru ve net bilgilerle cevaplanması bizim için çok önemli ve gerek bu sitede gerekse SGK nın kendi sitelerinde yetim aylığı alırken şahıs firması açmanın getirdiği durumlar hakkında emsal olabilecek net cevaplar bulamadım...
yardımcı olabilenler olursa ( mümkünse kanun maddeleri ile ) çok memnun olurum..

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

emekli sandığından yetim aylığı ve sağlık yardımı alırken sahıs firması açmak

bilgilendirebilecek kimse yok mu ?

Ynt: Emekli Sandığından Yetim Aylığı ve Sağlık Yardımı Alırken Şahıs Firması Açmak

Kız çocuğunun şahıs firması kurması halinde yetim maaşı da kesilir sağlık yardımı da. 5510 sayılı kanundan önce çalışması nedeni ile yetim maaşı almaya devam ediyordu, sağlık yardımı kesiliyordu.
Çalıştığı dönem günleri Bağ-Kur (4/b) kapsamındaki prim ödemeleri ile birleşir. 4/b kapsamında 30 gün prim ödemesi dolduğu andan itibaren sağlık yardımı almaya başlar.
Yetim maaşı dul anneye intikal eder. Ancak yetimin aldığı maaş kadar değil, dul eş çocuksuz olduğunda alacağı maaş oranına dönüşür. Örnek, anne 60 birim, yetim 30 birim maaş alıyor ise anne 90 birim almaz, 75 birim alır.

Ynt: Emekli Sandığından Yetim Aylığı ve Sağlık Yardımı Alırken Şahıs Firması Açmak

bilgilendirme için teşekkür ederim....peki 2 - 3 sorum daha olacak bu durumda ...onlar için de bilgi verirseniz memnun olurum..

a) evlattan anneye aktarılacak %50 kesintili maaş miktarı , kız avladın işleri ters gidip işini kapattığında ve yeniden emekli sandığına geçmek istediğinde durum eski haline döner mi ? ve bağkurdan sağlık yardımı alabilmek için gereken bu 30 günlük süre zarfında sağlık için gereken özel bir durumda hiçbir şekilde bağkurdan ya da emekli sandığından yararlanılamaz mı ?
b) bağkur a geçildiğinde bunu emekli sandığına bizim mi bildirmemiz gerekiyor yoksa zaten her türlü bilgiyi online olarak tc kimlik nodan gördükleri için otomatikman kendileri mi bu işlemi gerçekleştiriyor....ve bu sürecin gerçekleşmesi ne zaman başlar...bağkur a prim ödemeye başlanması ile mi ?yoksa prim ödemeyi beklemeksizin vergi dairesi bağkur a yeni mükellfi bildirdiğinde mi ?
c) iş kurmayı birlikte düşünülen arkadaşın da babası ssk dan emekli ancak hayatta değil.annesi de hayatta değil...birlikte iş kurulduğunda o da bağkur lu mu olur , yoksa ssk lı olabilir mi ?çok önemli sağlık sorunları olduğu için ssk dan vazgeçmek istemiyor ve babadan olan maaşına çektiği banka kredisi için banka bir kısmına el koymaktadır...bu özel durumda ne yapılabilir ?

a) Eski haklarına dönüş yapabilir. İlk 30 günlük süre için, tescilden sonra içinde bulunduğunuz aya ait primi aybaşında hemen öderseniz o günden itibaren Bağ-Kur?dan sağlık yardımı almaya başlar.
b) Bağ-Kur kapsamına geçtiğinde Emekli Sandığı yardımları otomatik olarak kesilir. Ancak kurum bu durumu atlar ise yetim maaşını bankaya yatırmaya devam edebilir. Farkına vardığı zaman da faizi ile birlikte geri ister. Bu nedenle, durumu bir yazı ile SGK?na bildirmenizde yarar var. (Yazıyı teslim tarihi ve numarası alarak kuruma veriniz.)
c) Ortak olarak katılacak ise Bağ-Kur?lu olmak zorunda. Ücretli çalışacak ise SSK kapsamına girer. Her iki durumda da yetim aylığı ve anne veya babadan aldığı sağlık yardımı kesilir. Sağlık yardımını kendi sigortalılığından alır.

çok teşekkür ederim..mali müşavir misiniz ? verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı...
iyi akşamlar

Meslekte 47 yıllık kariyeri ve deneyimi olan?
Sadece, ?Sorusuna Hiç Yanıt Alamamış İnsanlara? bilgi desteği veren?
Sosyal Güvenlik açısından ?İnsanların Hak Kaybına? uğramaması için o sorulara önem veren?
Sitenin ileri yaş rekoruna sahip olan?
Halen aktif olarak görevine devam eden?
Mali Müşavirim?

ne kadar güzel ...hem yardımsever hem deneyimleri ve bulunduğu görevi hazmetmiş birinin sanal ortamda bile insanlara bilgi vermeye vakit ayırabiliyor olmanız....
ilginize ve bilgilendirmelerinize çok teşekkürler....
dün öğrendiğim bir bilginin gerçekliğini de öğrenmek istiyorum...
bir arkadaşımdan duyduğum kadarıyla bir kişi bir yerde sigortalı çalışırken de kendi adına şahıs firması açıp ama bağkur a geçmeden ssk lı çalışan olarak devam edebiliyormuş...bu doğru mudur ? böyle bir durumda babadan olan maaş da kesilmez sanırım...çünkü ssk lı olarak çalıştığım dönem ( 2009 temmuz da ayrıldım birkaç ay iş başvurusu da yapmayınca işyerinden sonra babadan olan sağlık hakkıma geçtim ) emekli sandığı sadece sağlık konusunu kesiyordu....

SSK?lı (4/a) çalışması kesintiye uğrayıncaya kadar, SSK kapsamında devam edebilir. Bir gün dahi kesintiye uğrar ise, şahıs firması sahipliği devam ederken Bağ-Kur?lu (4/b) olmak zorundadır.
Emekli Sandığı iştirakçisi veya emeklisi iken ölenlerin yetim kız çocuklarına bağlanan aylıklar;

1- Evlenmeleri,
2- Emekli Sandığı iştirakçisi (Memur ya da sözleşmeli personel ) olmaları,
3- Emekli Sandığı?ndan emekli olmaları,
hallerinde kesiliyor.

Emekli memurun yetim erkek çocukları ise bu koşullara ilaveten emeklinin ölüm tarihinde (18) yaşını, ortaöğrenim yapmakta ise (20) ve yükseköğrenim yapmakta ise (25) yaşını doldurmamış olma şartlarıyla yetim aylığı almaya devam ederler.

çok teşekkürler...