fonradar

Emekli Yönetim Kurulu Üyesinin Sigortalılığı

Merhaba,
A.Ş. olan işyeri ortaklarından birisi yönetim kurulu üyeliğine seçilecek. Fakat bu kişi SGK'dan emekli. Bu kişinin SGDP olarak sigorta girişini yapmamız yeterli midir? Ayrıca SGK Müdürlüğüne bildirimde bulunmamız gerekiyor mu?

Teşekkürler.

Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyeleri zorunlu sigortalılık kapsamında olabilir sadece.Yani bağkurlu olması gerekiyor.Sigorta girişi yapamazsınız.İlgili kişi bağkurlu olacak ve emekli maaşından bağkur kesintisi yapılacak her ay.

Merhaba,
A.Ş. olan işyeri ortaklarından birisi yönetim kurulu üyeliğine seçilecek. Fakat bu kişi SGK'dan emekli. Bu kişinin SGDP olarak sigorta girişini yapmamız yeterli midir? Ayrıca SGK Müdürlüğüne bildirimde bulunmamız gerekiyor mu?

Teşekkürler.

Yönetim kurulu üyeleri "iş akdi " ile çalışmazlar. Bu nedenle sgdp girişi yapılmaz.Sadece kendisi dilekçe verecek ve maaşından kesinti yapılmasını sağlayacak.

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Soruda belirtmeyi unutmuşsum.:( Bu kişi aynı zamanda genel müdür olacak. Yani belirli bir ücret alması gündemde. Sanırım bu ücret ödemesini huzur hakkı bordrosu ile yapacağız? (Konu ile ilgili forumda birçok konu var ama kişinin emekli olması durumu biraz kafa karıştırıyor.)

Huzur hakkı ödeyeceksiniz o zaman.SGK primi kesilmeyecek sadece muhtasarda gelir vergisi stopajı ödenecek.

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Soruda belirtmeyi unutmuşsum.:( Bu kişi aynı zamanda genel müdür olacak. Yani belirli bir ücret alması gündemde. Sanırım bu ücret ödemesini huzur hakkı bordrosu ile yapacağız? (Konu ile ilgili forumda birçok konu var ama kişinin emekli olması durumu biraz kafa karıştırıyor.)

Şimdi iş karıştı işte. eğer kişi fiilen genel müdür olarak çalışacaksa hem genel müdür , hem de yönetim kurulu üyesi olacak demektir.
Bu durumda iki seçenek vardır
1-Genel müdür olarak 4a lı giriş yapabilirsiniz. Bu durumda zaten emekli olduğu için sgdp ödenir. Ayrıca huzur hakkı da verirseniz. Bunda 4b kesmezsiniz.
2-Yahut genel kurulda ayrıca karar alarak tüm ücretini huzur hakkı olarak tahakuk ettirirsiniz. Bu durumda artık 4a girişi yapılmaz. Yalnız bunun mutlaka önce genel kurul sonra da yönetim kurulu kararına bağlanması gerekir.

Nizam Bey, Benimde netleştiremediğim nokta burası idi. :)

Son olarak;

1. seçenekte brüt ücret belirleyerek normal ücret bordrosu (SGDP) düzenlememiz yeterli sanırım?
2. seçenekte ise yine kişi dilekçe ile başvuruda bulunarak maaşından kesinti yaptırması mı gerekiyor?

Fakat SGK emekli maaşından bu tür kesinti olayını hiç duymamıştım. Belki uygulamada az olduğu içindir.

Son düzenleme:
1. seçenekte 4a sigorta girişini yapıp brüt ücret üzerinden SGDP keserek ödeyeceksiniz.
2. seçenekte bağkurlu olacak.Normal şartlarda kişi her ay bağkurunu bankaya yatırır ancak emekli olduğu için kişinin direk emekli maaşından bağkur kesilecek.

1. seçenekte 4a sigorta girişini yapıp brüt ücret üzerinden SGDP keserek ödeyeceksiniz.
2. seçenekte bağkurlu olacak.Normal şartlarda kişi her ay bağkurunu bankaya yatırır ancak emekli olduğu için kişinin direk emekli maaşından bağkur kesilecek.

Evet kişi kendisi dilekçe yazıyor. ben falanca şirkette yönetim kurulu üyesi seçildim diye. Bağkur maaşından %15 kesiyor.