zirve

Emeklilik Hakkında Hesaplanacak Kıdem Tazminatı..

Üyelik
15 Eki 2007
Mesajlar
4
Konum
Ankara
Emeklilik ile ilgili olarak sadece yaşı (diğer iki koşulu sağlamış bulunmaktayım) bekleyen birisiyim. Çalıştığım işyerinden, SSK'dan almış olduğum yazı ile kıdem tazminatını almaya hak kazanmış bulunmaktayım.

Sorum ise kıdem tazminatı ile.. Benim için hesaplanacak olan kıdem tazminatı Brüt Ücretimin üzerinden mi (ki Kıdem Tazminatı tavanını geçmekte), yoksa tavan üzerinden mi hesaplanacaktır?

Bu konu ile bazı arkadaşlarım, çalıştıkları firmada emeklilik hakkı kazananların kıdem tazminatlarını brüt ücret üzerinden ödediklerini (mahkeme kanalıyla) de söylemişlerdi.

Bu konuda aydınlatıcı bilgiler verecek olanlara şimdiden içten teşekkürler..
 
T

Türk_bey

Ziyaretçi
Ynt: Emeklilik Hakkında hesaplanacak kıdem tazminatı..

1475 sayılı İş Kanunu?nun halen yürürlükte olan 14. maddesinde; işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler içinde aynı oran üzerinden ödeme yapılır. hükmü vardır. Buradaki 30 günlük ücret giydirilmiş ücrettir. Kıdem tazminatının hesaplanması son ücret üzerinden yapılır.
Tavanı aşan kısım varsa dikkate alınmaz.
 

Benzer konular

Üst