fonradar

Emeklilik İçin Başlangıç Yılı

arkadaşlar merhabalar,
lütfen bilgisi olan bana bu konuda yardım etsin. ben 82 doğumluyum 17 yaşında büyük bir firmada çalışmaya başladım. şuan 32 yaşındayım 16 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. fakat 99 mayıs ta girmiş olmama rağmen şirketim beni 18 i doldurduktan sonra yani 2000 martta sigortalı yapmış. yaklaşık 1 yıl açıktan açlıştırmış. biliyorsunuzki 1999 eylülde değişen mevzuatla emeklilik 60 yaşına sigorta süresi 25 yıla ve gun olarak 7200 gune çıkmıştır.99 mayısta girdiğim tarihte sigortalı olmuş olsaydım 58 ve 5300 gunde emeklilik hak ediyordum. Ayrıca 15 sene hızmet suresını doldurup işyerinden tazmınatı alıp ayrılma hakkımıda kaybetmiş oluyorum bu durumda. sormak istediğim sizlerden. elimde kanıt olarak şirketin bana vermiş olduğu başarı belgesi var 99 daki çalışmalarımdan dolayı hemde ıslak imzalı. sadece o sertefikada soy adımın son harfı yanlıs yazılmıs bu konuda bir sıkıntı yaşarmıyım? on yılı aşmış oldugumdan kesılen belgeler ımha edılmıstır. ama şahitte bulabılırım.

-dava açsam bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir

Dava açabilirisiniz. Önce bir avukat bulun bu işlerde deneyimli olan biri. Sonra da işyerini dava edin. ancak dava ederseniz orda çalışmazsınız artık.

arkadaşlar merhabalar,
lütfen bilgisi olan bana bu konuda yardım etsin. ben 82 doğumluyum 17 yaşında büyük bir firmada çalışmaya başladım. şuan 32 yaşındayım 16 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. fakat 99 mayıs ta girmiş olmama rağmen şirketim beni 18 i doldurduktan sonra yani 2000 martta sigortalı yapmış. yaklaşık 1 yıl açıktan açlıştırmış. biliyorsunuzki 1999 eylülde değişen mevzuatla emeklilik 60 yaşına sigorta süresi 25 yıla ve gun olarak 7200 gune çıkmıştır.99 mayısta girdiğim tarihte sigortalı olmuş olsaydım 58 ve 5300 gunde emeklilik hak ediyordum. Ayrıca 15 sene hızmet suresını doldurup işyerinden tazmınatı alıp ayrılma hakkımıda kaybetmiş oluyorum bu durumda. sormak istediğim sizlerden. elimde kanıt olarak şirketin bana vermiş olduğu başarı belgesi var 99 daki çalışmalarımdan dolayı hemde ıslak imzalı. sadece o sertefikada soy adımın son harfı yanlıs yazılmıs bu konuda bir sıkıntı yaşarmıyım? on yılı aşmış oldugumdan kesılen belgeler ımha edılmıstır. ama şahitte bulabılırım.

-dava açsam bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir
Tam olarak doğum tarihiniz ve şirketim 2000martta sigortalı yapmış dediğiniz tarih tam olarak nedir?

Hizmet süresi başlangıcında 18 yaşını tamamlayıp 19 yaşınızdan gün aldığınız tarih kabul edilir, 18 yaş önceki çalışmalarınız prim günü olarak kabul edilse de hizmet başlangıcınız olarak 18 yaş önceki tarih dikkate alınmaz,
yani o sebeple bahsettiğiniz 60yaş vs konularında bir hak kaybınız bulunmamakta.

03-02-82 liyim. 07-03-2000 de sigortalı olmuşum. gerçek işe başlangıç 01-05-1999. sigorta girişi 18 yaşından küçüklere yapılamıyormu? yanı ben hıc bır hak talebınde bulunamazmıyım? en basta 15 sene mevzusundan yararlanamıyorum bu sebepten

8.Eylül.1999 tarihini esas alan kademeli emeklilikte, eğer sigorta başlangıcı bu tarihten önceyse ki bu örnekte giriş tarihi 1999 yılının mayıs ayı, 58 yaş 5975 gün oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam ilgili yasadaki bir madde nedeniyle 18 yaş şartı aranmamakta, kademeye göre hangi yaşta ve hangi günde emeklilik için.

8.Eylül.1999 tarihini esas alan kademeli emeklilikte, eğer sigorta başlangıcı bu tarihten önceyse ki bu örnekte giriş tarihi 1999 yılının mayıs ayı, 58 yaş 5975 gün oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam ilgili yasadaki bir madde nedeniyle 18 yaş şartı aranmamakta, kademeye göre hangi yaşta ve hangi günde emeklilik için.

inşallah dediğiniz gibidir bu şekildeyse ben haklı durumda ve alacaklı durumda oluyorum

1.4.1981 tarihinden sonra işe girenlerde keremcen arkadaşımızın yazdığı gibi emekliliğe başlangıç 18 bitince 19 dan itibaren sayılır ama günleri gün olarak geçerlidir.19 dan öncede sigortalı olanabilir yapmayanlar suçludur kaçak işçi çalıştırmış olur ücretleride açıktan ödemiştir.İyi çalışmalar.

Resul Kurt'un 18 yaş ilkesi ve Sigortalılık Başlangıcı yazısından bir paragraf sunuyorum;

".... Yaş şartı yönünden en önemli milat, 4447 sayılı Yasadır. 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe giren 4447 sayılı Kanun, Sosyal Güvenlik Sistemimiz için yeni bir başlangıç olmuştur. İşte bu başlangıç noktalarından birisi de, bu tarihten sonra 18 yaş öncesi ile ilgili uygulamanın önemini yitirmesidir. Sosyal Sigortalar Kurumunun o tarihte çıkardığı 16-194 sayılı genelgede bu konu dile getirilmiştir. Bu Kurum Genelgesinde de vurgulandığı üzere, 4447 sayılı Kanunla emeklilik sistemine kademeli olarak yaş haddi uygulaması getirilmiştir. İşte bu nedenle, 18 yaş şartının kademeli emeklilikteki yaş düzenlemesi karşısında önemi kalmamıştır. 4447 sayılı Kanuna ve sonrasında çıkan Kanuna göre, kadınlar en erken 40, erkekler de 45 yaşını tamamlayarak emekli olabilmektedirler....."

Resul Kurt'un 18 yaş ilkesi ve Sigortalılık Başlangıcı yazısından bir paragraf sunuyorum;

".... Yaş şartı yönünden en önemli milat, 4447 sayılı Yasadır. 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe giren 4447 sayılı Kanun, Sosyal Güvenlik Sistemimiz için yeni bir başlangıç olmuştur. İşte bu başlangıç noktalarından birisi de, bu tarihten sonra 18 yaş öncesi ile ilgili uygulamanın önemini yitirmesidir. Sosyal Sigortalar Kurumunun o tarihte çıkardığı 16-194 sayılı genelgede bu konu dile getirilmiştir. Bu Kurum Genelgesinde de vurgulandığı üzere, 4447 sayılı Kanunla emeklilik sistemine kademeli olarak yaş haddi uygulaması getirilmiştir. İşte bu nedenle, 18 yaş şartının kademeli emeklilikteki yaş düzenlemesi karşısında önemi kalmamıştır. 4447 sayılı Kanuna ve sonrasında çıkan Kanuna göre, kadınlar en erken 40, erkekler de 45 yaşını tamamlayarak emekli olabilmektedirler....."
Resul bey yanlış yorumlamış olayı. :) yada siz yazının sadece alıntıladığınız kısmını hatalı yorumladınız.
Bahsedilen , emeklilik şartlarına yaş sınırı şartının da ilave edilmesidir. 1 nisan 1981 tarihi ve sonrasında ilk defa ssk lı olarak çalışmaya başlayanlar için 25 yıllık hizmet süresi başlangıcı 18 yaşın doldurulduğu tarih olarak kabul edilmektedir.

Son düzenleme:
Yorumlamamda bir hata yok Sayın Keremcem :) Ama yanlış ifade etmiş olabilirim. Arkadaşımızın örneğinde ne zaman emekli olacağım sorusuna baktığımızda, 1999 mayıs ayını baz alacağız, 18 yaşını doldurduğu 2000 yılını değil.
Bunu SGK nın ne zaman emekli olurum uygulamasına da girdiğinizde size 58 yaş 5975 gün diyecektir. Bunu SGK dan yetkili kişilere de sorsanız, Alo 170' de size bu şekilde cevap verecektir. Bu örnekte sadece 25 yıllık sigortalılık süresi, 18 yaşını doldurduğu tarihten itibaren hesaplanacaktır. Kademe tablosuna bakarken her zaman ilk sigortalı olduğumuz tarihe bakacağız. İlk sigortalı tarihimiz 18 yaşından önce olmasının bir önemi yok. Yani sigorta giriş tarihimizi 18 yaşımızın dolduğu tarihe çekmeyeceğiz. Bunu internetten de araştırabilirsiniz.

Aynı şeyi farklı yollardan söylemişiz sn.Aquatim,
emekli olup yaşlılık aylığı almak için aranan 3 şart,
- yeterli prim gün sayısı
- 25 yıl hizmet süresi
- belirlenen yaş bilindiği üzere.

58 yaşında bu şartlarda emekli olabileceğini belirtmişsiniz soruyu soran arkadaşın, 25 yıl hizmet süresini çoktan tamamlamış olacak aylık almaya hak kazandığında ( 39 yıl hizmet süresi olmuş olacak 19 yaşını doldurduğu tarihi baz alırsak) yani dediğiniz gibi 18 yaşı doldurmamış olmasının bir önemi yok bu noktada,

Ancak soruda bir başka nokta daha var .
Ayrıca 15 sene hızmet suresını doldurup işyerinden tazmınatı alıp ayrılma hakkımıda kaybetmiş oluyorum bu durumda.
Yanıt verdiğim kısım buydu tam olarak.
Bu haktan yararlanmak için gereken 15 yıllık hizmet süresi hesabında hizmet süresi başlangıcı 18 yaşını doldurduğu tarih baz alınacak, bu da 03.02.2000 tarihi oluyor, 15 yıllık kıdem hesabı için hizmet başlangıcı . Bu tarih ise ne yazık ki 15 yıl 3600 gün şartlarıyla kıdem tazminatı alarak ayrılabilmeye imkan tanımıyor.

Küçük nüansları bazen kaçırabiliyoruz. Bu noktada haklısınız. Ben daha çok emeklilik yaşı hususuna odaklandım. 60 yaş değil 58 yaş olmalı diye :) 15 yıllık kıdem açısından sizin dediğiniz doğru.