zirve

Emeklilik işlemleri

Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
233
Konum
İSTANBUL
Merhaba. SSK ya sordum ama net cevap alamadım. Hizmet dökümüne göre prim günü ve yaşı dolmuş bir kişinin emekliliği için 7 yılı hizmet süresi beklemesi gerekiyor görünüyor sistemde. SSKya sorduk, 2004 yılı sonuna kadar 3400 günü dolduysa emekli olabilir diyorlar. Şimdi önce biz çıkış mı yapıcaz, yoksa sigortalı gidip emekliliğe başvuracak ondan sonra mı çıkış yapıcaz ?
 
Üyelik
9 Ocak 2009
Mesajlar
50
Ynt: Emeklilik işlemleri

Merhaba

Çalışanın emekli olabilmesi için işyerinden emeklilik dolayısıyla çıkış işlemi yapıldıktan sonra dilekçenin verilmesi gerekiyor.Yaş haddinden 3600 günle kısmi olarak emekli aylığı bağlanır.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,699
Konum
İstanbul
Ynt: Emeklilik işlemleri

Selamlar,
kısmi emeklilik çok basit anlatımla normal maaşın yaklaşık yarısını almak diyebiliriz.Az maaşa razı gelenler kısmi emekli olabilir.Bence şunu yapın.Siz bir çıkış tarihi belirleyin,bu tarihte çıkıyomuş gibi emeklilik evraklarını düzenleyin (ama ssk dan çıkışını onaylatmayın) kişi emeklilik dosyasını kuruma verirse (son zamanlarda emekliliği hesaplamadan evrakları kabul etmiyorlar eksiği varsa geri çeviriyorlar) size dosyayı içeriye verdiğini bildirsin,sizde çıkışı resmi olarak bildirin.Aksi taktirde tekrar giriş yapacaksınız gün boşluğu olacak.Gerçi kısmi emekliliği kabul ederseniz boşluk önemli değilde. Önemli olan evrak kuruma verildiğinde ssk dan çıkmış olun.Saygılar
 

pascal

Katkı Sunan Üye
Üyelik
13 Eki 2008
Mesajlar
505
Konum
istanbul
Ynt: Emeklilik işlemleri

ssk müdürlüğünden emekli olabileceğine dair kıdem tazminatı alabilir yazısı alsın. en garati yol budur. unkapanındaki ihtiyarlık md.lüğü talep olduğunda bu yazıyı çalışana veriyor.
 

Benzer konular

Üst