fonradar

Emeklilik İşlemlerini Bir Türlü Anlayamıyorum

İçinizde bana kızacak olanlar olabilir ancak, gerçekten emeklilik esnasında yapılacak işlemleri, hesaplamaları vs.bir türlü anlayamıyorum.
Şöyle ki:
İşyerimizde çalışan 01.01.1949 doğumlu erkek işçimiz 01.12.1984 tarihinde bağ-kur'da mecburi sigortalı olarak başlamış ve 15.11.1998'de bağ-kur'u bitmiş. Kurumumuzda sigortalı olarak 06.06.2003 tarihinde çalışmaya başladı.
Şimdi bu kişi SSK çalışma süresi 1260 gün olduğunda emekli olabilir mi? Emekli olabilmek için bize bildirilmesi gereken evraklar nelerdir? Yapılacak ödemede dikkate alınması gerekenler nelerdir? Emekli olduktan sonra haklarını ödeyip, tekrar çalıştırmak için beklememiz gereken belli bir süre var mıdır? En azından SSK işlemlerinin tamamlanmasını beklemeli miyiz gibi bir sürü sorum var.
Biliyorum forumda arama yaptım, bu konu çok tartışılmış ancak dediğim gibi bu konuya yabancı olduğumdan sanırım pek anlayamıyorum :oops: . Bana yararlanabileceğim anlaşılır kaynaklar önerebilirseniz sevinirim.
Saygılarımla.

Sayın ozayse.
İşyerinizde çalışan işçinin iki şekilde emekli olabilmesi mümkün.
Birincisi normal emeklilik. Bunun için 3 şartın oluşması gerekir. 1-5225 gün.(Dolmuş) 2- 48 yaş (Dolmuş) 3-25 yıllık sigortalılık süresi.(01.12.2009 tarihinde doluyor.) Normal emeklilik için 01.12.2009 tarihini beklemesi gerekiyor.
İkinci emeklilik şekli Yaşlılıktan emekliliktir. Bunun için de 3 şartın oluşması gerekiyor. 1- 15 yıllık sigortalılık süresi, 3600 gün ve 55 yaş. Kanun, bu şartları 24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasında tamamlayanların 56 yaşında emekli olabileceğini hüküm altına aldı. Çalışanınız 56 yaşını da doldurmuş. O halde yaşlılıktan emeklilik şartları oluşmuş. Fakat 1260 gün SSK da prim ödeme gün sayısını bekleyecek. Normal emekliliği beklemeden, 26-30 Kasım 2006 tarihleri arasında kuruma müracaat ederek talepte bulunabilir ve 01 Aralık 2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere emekli maaşı bağlanır.
Çalışan kişi emeklilik için kurumdan formlar alıp doldurması gerekir. Bu formlardan sadece sigortalı hesap fişini işveren doldurup sigortalıya verir. Sigortalı emeklilik nedeni ile istifa dilekçesini önceden işverene vermesi gerekir. Sigortalı kuruma evraklarını verdikten sonra işyerine verilmek üzere "Emekliliğe ve kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır" şeklinde yazı alır.
Emekli olan kişiyi emekliliği hak ettiği tarihten sonra Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi olarak işe alabilirsiniz. Tarihi takip eden günden itibaren girişi yapabilirsiniz. Ancak Zorunlu sigortalılık ile SGDP ya tabi günlerin çakışmasını önlemek adına takip eden aybaşı giriş yaparsanız daha sağlıklı olur.
Saygılarımla.

Sayın Sezer,
Açıklamalarınız için gerçekten teşekkür ederim. Her şey gayet net bir şekilde açıklanmış oldu sayenizde.
Saygılarımla.