fonradar

Emeklilik Maaşımın Yüksek Olması İçin Kaç Liradan Prim Ödemeliyim?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Emeklilik maaşımın yüksek olması için kaç liradan prim ödemeliyim?

> Z. Ü./İSTANBUL

1962 doğumluyum. 1984?de Emekli Sandığı?ndan işe başladım. Toplam 15 yıl, 11 ay, 14 gün primim var. Emekli Sandığı hizmetlerim Bağ-Kur?a devredildi. 2001?den bu yana da Bağ-Kur?a primlerimi 14. basamaktan yatırmaktayım. Şu anda 17. basamaktayım. 500 TL aylık prim ödemekteyim. Bu durumda ne zaman emekli olabilirim? Maaşımın yüksek olması için primlerimi kaç liradan ödemeliyim?

CEVAP: Sayın Ünaldı, verdiğiniz bilgilere göre, 48 yaşınızın dolduğu 10.03.2010 tarihinden sonra 9000 gün ile emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur?da basamak kalktı. Bağ-Kur?a müracaat ederek 666 ile 4.329 TL arasında bir rakam seçip, buna göre prim ödeyebilirsiniz.

Emeklilik yaşımı beklerken tazminatımı alabilir miyim?
> A,Ö.

Yaşım 40, işe giriş tarihim 01.09.1981, 27 yıllık sigortalılığım ve 8450 gün primim var. Yaşım doluncaya kadar ne yapmalıyım, bu arada bütün haklarımı üzerime alabilir miyim?

CEVAP: Sayın Örs, Verdiğiniz bilgilere göre 25 yıl (dolmuş), 5075 gün (8450 gününüz var), 46 yaş ile emekli olabilirsiniz. Emekli olabilmeniz için, 46 yaşınızın dolmasını beklemek zorundasınız. Ama bu arada tazminatınızı alıp ayrılabilirsiniz. Bunun için de SGK?dan ?tazminat alabilir yazısı? alacaksınız. Bu yazıyı işvereninize verip, tazminatınızı alarak ayrılabilirsiniz.

Primlerimi internette görüyorum ama ödendiğini düşünmüyorum!

> Y.D.

1 yıldır bir iş yerinde çalışıyorum. Sigorta hizmet dökümüne baktığımda herhangi bir problem gözükmüyor, e-bildirge de iş yerimizde asılı günlerimi görebiliyorum. Ama yine de sigorta primlerimin ödenmediğini düşünüyorum. Bu durum emekliliğim geldiği zaman problem olur mu?

CEVAP: Primleriniz internet ortamında görünüyorsa, sizin için bir problem yok demektir. Ödenip ödenmemesi işverenin meselesidir. Size bir zararı olmaz. Rahat olun!

Lütfü Köksal

Ynt: Emeklilik Maaşımın Yüksek Olması İçin Kaç Liradan Prim Ödemeliyim?

Beylül [İşyeri İl Şube Dönem Ay Belge Kodu Türü İşe Giriş Tarihi Gün Kazanç İşten çıkış t
30026 59/01 1989 1/A 15./10. 60 480.000 13.12

Burada Görmeniz Üzerine ben primimi ödemek istiyorum direkt emekli olmak için ne kadar ödemem gerekiyor tam öğrenmem lazım emekli olmak için Saygılar Beylül Öztürk Not:En Kısa zamanda Cevabınızı Bekliyorum

Ynt: Emeklilik Maaşımın Yüksek Olması İçin Kaç Liradan Prim Ödemeliyim?

Sorunuzdan hiçbir şey anlayamadım.
Primimi ödemek istiyorum derken ne demek istemişsiniz?
Direkt emekli olmak için, diyerek neyi kastettiğiniz açık değil.
Sorunuz tam anlaşılmasa da, öğrenmek istediğinizi tahmin ederek yazıyorum.
Geçmişe dönük çalışmadığınız günler için bir borçlanma yapamazsınız.
Kanuna göre, erkekler için sadece askerlik borçlanılması, bayanlar için ise özel şartlarını sağlaması halinde doğum borçlanması yapılabilir.
Sizin sadece 60 günlük bir çalışmanız var ve boşa geçen zamanlarımı şimdi borçlanmak istiyorum diyemezsiniz.
Başka özel şartlarınız varsa, orası ayrı. Açık ve net sormamışsınız.
Zaten soruyu sorduğunuz konu başlığı da yanlış olmuş.
Sorularınızı daha açık ve doğru başlıklara yazarsanız ( zaten o başlık içerisinde benzer soruları soranlar vardır.Oradan hangi bilgileri vermeniz gerektiğini de görebilirsiniz) yardımcı olunabileceğini düşünüyorum.