emeklilik şartları

• Konbuyu başlatan ERCAN74
  • Başlangıç tarihi
E

ERCAN74

Ziyaretçi
herkese selam ve saygılar
iyi çalışmalar

arkadaşlar

emekli olmak için gerekli olan üç şart var
yaş , prim gün sayısı , siğortalı çalışma yılı

eğer bir kişi prim gün sayısı ve siğortalı çalışma süresini tamamlayıp sadece yaş dolmadığından emekli
olmazsa, kendi çalıştığı şirkete başvurup
kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilirmi
1475 sayılı kanun geçiçi 14.md böyle bir atıf var
ayrıca Ali tezel de bir yazısında anlatmaya çalışıyor
ama tam olarak bilen değerli arkadaşlardan cevap bekliyorum .

teşekkürler

smmm ERCAN

Emeklilik şartlarından ikisini tamamlayanlar

Merhaba,
SSK.dan emeklilik şartlarından, gün ve yıl şartını tamamlayanlar, isterlerse son çalıştığı işyerinden kıdem tazminatı alabilirler.

Tıklayınız

teşekkür

kemal bey ilgili genelgeyi okudum

demekki tazminat alma hakkı var

benim anlamadığım bu olay neden çoğu insan tarafından bilinmiyor .

veya acaba sonradan bir değişiklik olma durumu olabilirmi

eğer bilginiz varsa

smmm ercan arabacı

ErcaN bey, 1475 sayılı kanunun değişmeyen tek maddesi olan 14. maddenin 4.ve 5. fıkralarında şu ifade geçmektedir.
4- Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla;

5- (Ek: 25.8.1999 -4447/45 md.) 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle,
kıdem tazminatını almaya hak kazanırlar. kısacası yukarıda arkadaşların da izah ettikleri gibi yaşlılık sigortasından emekli olabilmek için prim ödeme gün sayısını ve hizmet yılını tamamlamaları şartı ile yaş şartını karşılamıyorlarsa ssk dan alacakları yazı ile çalıştığı işyerinde kıdem tazminatını talep edebilirler. maalesef kanunların karmaşıklığı, derdini anlatabileceğin derdini anlattıktan sonra da doyurucu cevap alabileceğin güzelim ülkemizde yeterli sayıda memur olmadığından ve bu tür durumlar kimi işverenlerin işine de gelmediğinden nedense işçi emekçilerimizin kanunlarla sahip oldukları haklar unutuluyor.