fonradar

Emeklilik Yaş Problemi - Geriye Dönük Ssk Bildirimi

Merhaba arkadaşlar. Ben 01.07.1988 de işe girdim ve işe giriş kimliğim var. 22.12.1965 doğumluyum ve yaklaşık 27 yıldır çalışan ve 6100 günde sigorta prim ödemem var. Normal şartlarda aralık23 2016 ta emekli olmam gerekiyordu. Ancak. SGK da işe girişimin yapıldığı ancak çalıştığım şirketin (1 ay Çalışmıştım) beyanname de ismimin olmamasından dolayı hizmet kazandırılamadığı söylenmekte. Hal böyle oluncada 1 yıl daha yaştan dolayı beklemem gerekecek. Ancak ilk işe başladığım şirket bugün 1988 tarihi için SGK ya bildirim yaparsa ve taahhuk ettirerek, cezalarınıda ödemek koşuluyla halledilebileceğini söylediler. Firma 1988 de çalışmamdan dolayı bugün beyanname verse ne kadar cezası çıkar(takribi). Eğer ödenecek ceza çoksa ikna olmayacaklar. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Hayatınızın geri kalan kısmında alabilecek olduğunuz emekli maaşlarının toplamından daha fazla da olabilir demek çok ütopik olsa da, eğer bir ceza çıkacak olursa oldukça yüksek olur.
Ancak şöyle bir şey var,
SGK primlerinde zaman aşımı dönemlere göre değişiklik göstermekle birlikte 5-10 yıldır.
Aradan zaman aşımından daha uzun bir süre geçmiş olduğundan, SGK prim borcu çıkardığında zaman aşımı iddiasıyla ödemekten kurtulunabilir.
Şirketin doğrudan vereceği 28 yıl öncesine ait bir giriş bildirimi de kurum tarafından kabul görmeyecektir.
Olabileceği,
iş mahkemesinde işveren ve SGK nu muhatap alarak hizmet tesbit davası açmak diye düşünüyorum.