Emeklilik

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

61 yaşında bir kişi 6300 prim günü var.

Emeklilik şartları;

Sigortalılık Süresi: 25 Yıl
Prim Gün Sayısı: 5525

Prim günü ve yaşı dolmuş. Şu an emekli olma şansı yok mu ? 6 yıl daha beklemesi mi gerekiyor?

Bir de eğer beklemesi gerekiyorsa prim ödenmese olur mu, prim günü dolmuş sonuçta ? Ödenirse bir faydası olur mu ?

Ynt: Emeklilik

Emekli olup,yaşlılık aylığı almaya hak kazanabilmek için 3 şartın tamamlanması gerekir.
Yaşlılık aylığı almaya hak kazanacağı tarihe kadar prim ödemeden beklemek mümkün.Bu durumu kurumdan alınacak yazı ile işverene bildirilmesi ile kıdem tazminatı almaya hak kazanılır.
Ancak prim ödemeden geçecek sürede sağlık yardımlarından da yararlanılamayacak,GSS primlerinin ödenmemesi durumunda sağlık güvencesinden mahrum kalacaksınız.
Yukarıdaki şekilde kurumdan alınacak yazı ile kıdem tazminatına hak kazanılarak ayrılmış olmak,bir başka yerde tekrar çalışmaya engel olmayacaktır.

Emeklilik ile ilgili bir soru

İyi Günler ...

Size Emeklilik ile ilgili bir sorum olacak...

Bağkur başlangıç tarihim : 03.08.1993

Doğ. Tarih. : 02.05.1963

Bağ. no : 0568862049

1983 - 1985 yılları arasında 20 aylık askerlik sürem var ama askerliğimi henüz saydırmadım...

bu bilgiler ışığında şu anki kanunlar yürülüğünde hangi şartlarda ve ne zaman emekli olabileceğimi bana bildirir ve bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim...

mail adresim : [email protected]

cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar...